Vratite « izbrisane » i platite odštetu

Nataša Jokić, Vesti

Evropski komesar za ljudska prava uputio pismo slovenačkom premijeru Janši
(foto, Nils Mužnieks, evropski komesar za ljudska prava)

Posle dve decenije i presude Evropskog suda za ljudska prava Slovenija još odugovlači sa vraćenjem građanskih prava za svih 26 hiljada proteranih ne-Slovenaca.

Evropski komesar za ljudska prava Nils Mužnieks uputio je ovih dana pismo premijeru Janezu Janši u kome upozorava Ljubljanu da nije učinila dovoljno kako bi obeštetila 26 hiljada takozvanih izbrisanih lica, poreklom iz bivših jugoslovenskih republika, koje je vlada u Ljubljani 1992. godine izbrisala iz spiska građana sa stalnim boravkom. 

Nepoštovanje odluka suda i zakona

Mužnieks u pismu podseća na presudu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu koji je u junu prošle godine u procesu Kuric i ostali dosudio  da  Slovenija mora da plati po 20.000 evra odštete šestorici od 11 izbrisanih i 30.000 evra podnosiocima tužbe zajedno na ime troškova. Slovenija, u skladu sa tom odlukom, mora da u roku od godinu dana ustanovi mehanizam odštete za ostale izbrisane.

Evropski komesar za ljudska prava navodi da je do 29. februara prošle godine od 232 zahteva za boravišne dozvole u Sloveniji, samo 65 rešeno pozitivno, a 84 zahteva je odbačeno. On zaključuje da je to pokazatelj da se postojeći zakoni ne primenjuju. Mužnieks opominje Sloveniju da bi zahtevi za boravak i državljanstvo za izbrisane trebalo da budu besplatni što za sada nije slučaj. On kaže da je zabrinut jer rok za podnošenje zahteva za stalni boravak ističe već u julu ove godine. 

Pozivam vašu vlast da preduzme sve potrebne mere kako bi omogućila i olakšala « izbrisanim licima » da dobiju državljanstvo Slovenije u skladu sa standardima Saveta Evrope.

I Kacin brisao?

Slovenačka vlada donela je 26. februara 1992. godine tajni akt kojim je iz spiska građana sa stalnim boravkom izbrisala 25.671 građanina poreklom iz bivših jugoslovenskih republika.

Predsednik vlade bio je tada Lojze Peterle, ministar unutrašnjih poslova i operativac u aferi izbrisanih bio je Igor Bavčar, a ministar informacija  - Jelko Kacin, koji je sada poslanik u Evropskom parlamentu i izvestilac za Srbiju.

Krivci u vladi

Ugledni slovenački novinar i komentator Dela Branko Soban izjavio je za Vesti da je glavni operativac po ovom pitanju bio ministar unutrašnjih poslova Igor Bavčar i njegov državni sekretar Slavko Debeljak. 

Oni su glavni krivci i treba da odgovaraju ali odgovornost premijera i drugih ministara stoga nije ništa manja. Vlada uvijek djeluje kao jedno telo, koje kolektivno vlada i kolektivno je i odgovorno za svoja (ne) dela, rekao je Šoban. On je dodao da deset godina niko nije znao šta se dogodilo.

Tek kada su izbrisani počeli da se organizuju, ove stvari su počele da dolaze u javnost i tada su počeli procesi, kaže Šoban. On je ocenio da je evropski komesar za ljudska prava podsetio premijera Janšu da plan za obeštećenje izbrisanih treba da napreduje brže i da bude kvalitetniji.

 

Objavljeno 31.1. 2013.

Izvor : Vesti


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...