Hrabra politika premijera Samarasa

Nikos Arvanites, ATINA

Pogled na Grčku u 2013. godini
(foto, Antonis Samaras, premijer Grčke)

Bivši nemački ministar spoljnih poslova Hans Ditrih Genšer (Dietrich Genscher) za grčkog premijera Antonisa Samarasa kaže da je pokazao hrabrost i doslednost u spasavanju Grčke od bankrotstva i dodaje: Izazov za Antonisa Samarasa je da je otvoreno govorio o vlastitim i pogreškama Grčke iz prošlosti i prihvatio odgovornost za moguće posledice. Jasna je njegova pozicija u sprovođenju mera štednje i ona mora biti osnova za poverenje evropskih partnera za spasavanje Grčke u obimu koji se nije mogao zamisliti prie nekoliko godina. Genšer još kaže: Antonis Samaras je pokazao šta znači za zemlju da ima vođstvo koje može prepoznati pravi put u bezizlaznoj situaciji i ići ovim putem uprkos svim otporima.

Po Genšeru, Samaras je uspeo da neutrališe bahatu i arogantnu političku i ekonomsku elitu u Nemačkoj koja se vidno suprotstavljala Grčkoj, uz pretnju bankrotom, stvarajući dodatni psiholški pritisak na Grčku ali i unutar evrozone i EU. Genšer napominje: Ko je video Antonisa Samarasa, može biti uveren da će uspeti. 

Premijer Samaras je izjavio da će 2013. biti godina ocenjivanja vladinih mera i načina da država postane efikasnija. Po mišljenju premijera, nužna je reorganizacija državne i javne uprave uz smanjenje za 30 odsto broja zaposlenih u svim strukturama i na svim nivoima državne administracije. Samaras je rešen da se smanji jaka administracija u Grčkoj koja je i izvor korupcije. 

Grčka neverica

Samo 9% Grka veruju da će se njihovi životi poboljšati u idućih 12 meseci (ovaj prosek za članice EU je 22%), dok 76% ispitanika u Grčkoj veruju da će se njihova finansijska situacija pogoršati u narednoj godini (u EU - 40%). Na pitanje, kako gledate na ekonomsku situaciju u svojoj zemlji u narednih 12 mjeseci, 76% Grka, 75% Turaka i 40% Evropljana odgovorilo je stavom - gore. Bolje, odgovorilo je 7% Grka, 6% Turaka i 17% Evropljana, dok je isto, odgovorilo je 15% Grka, 14% Turaka i 39% Evropljana.

Prema Evrobarometru, Grci veruju da je najveći problem grčkoj državi i uzrok većini ličnih problema - u dugovima. Velika većina Evropljana (85%) smatra da države članice treba da rade zajedno, da se uhvate sa krizom u celoj EU i evrozoni. Samo 41% Evropljana veruje da EU kreće u pravom smeru za izlazak iz krize i rešavanje novih globalnih izazova.

Stabilnost vlade prioritet

Na nedavnom sastanku sa koalicionim partnerima iz vlade premijer Antonis Samaras je naglasio da je cilj ove vlade da traje i da se urede odnosi unutar stranaka vladajuće koalicije, posebno u PASOK-u. Samaras napominje da ni na koji način ne želi da napravi poteze koji bi doveli do krize ili pada njegovog kabineta. Na trojnom sastanku lideri vladajućih partija razmatrali su tri ključna pitanja za moguću krizu vlade. Prvo je program privatizacije koji diže tenzije zbog kašnjenja ali i skandalizovanje te situacije od strane opozicije, pre svega SIRIZE. Drugo je, na koji način realizovati zahteve MMF povodom viška zaposlenih u javnoj upravi i redukovanja javne potrošnje u 2013 godini. Treće je vezano za pravosuđe i pitanje ugovora o kreditima.

Sve ovo povezano je sa stavom EU da Grčkoj neće trebati još jedan veliki paket štednje, jer je većina od restriktivnih mera potrebnih za stabilizaciju već preduzeta, kako kaže šef Veća stručnjaka iz Evrogrupe (EWG) i Ekonomskog i monetarnogá odbora Evropske unije (EFC), Tomas Vizer. Jasno je da Grčka neće dobiti više sredstava no što je sada odobreno i da ključne mere stabilizacije Grčke u 2013. i 2014. godini zavise od unutrašnjih reformi i stabilnosti grčke vlade. U svakom slučaju, Vizer upozorava da postoje dva faktora koji bi mogli ukočiti planirani oporavak:

Prvo, negativna kretanja u globalnom makroekonomskog okruženju, bilo u evrozoni ili u svetu, koja bi mogla negativno uticati i na Grčku. Drugo, iako ja ne sumnjam u reči premijera Antonisa Samarasa i ministra finansija Janisa (Yiannis) Stournarasa, postoji rizik da nadjačaju neki drugi interesi u Grčkoj koji bi sprečili reforme što bi moglo dovesti u pitanje investicije i razvoj, ili bar pokušati ublažiti širinu i dubinu ovih reformi. Tu je najveći rizik koji vidim.

Strukture EU izražavaju sumnju u političku stabilnost Grčke. Do urušavanja politike vlade Samarasa i pucanja politike EU i evrogrupe kao i MMF u Grčkoj može da dođe pod teretom socijalne situacije i političke krize u zemlji. Zato EU traži stabilnu vladu Samarasa u narednih dve godine. Ako je to moguće postići!

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...