Bivši svetski političari u penziji zarađuju dobro na predavanjima

Milan Lazarević, PRAG

Najskuplji retor među bivšim svetskim političarima već duže vreme je britanski ekspremijer Toni Bler
(ilustracija: The Economist)

Odlazak ne malog broja svetskih političara iz aktivne politike ne znači za njih kraj mogućnosti za dobru zaradu. Neki naplaćuju svoje veze i poznanstva, kao i poznavanje kanala uticaja i lobiranja, drugi, zainteresovanost javnosti za njhova iskustva i mišljenja koja iznose na plaćenim predavanjima.  

Među ovim drugim ubedljivo prednjači po ceni bivši britanski (laburistički) premijer Toni Bler (Tony Blaire) koji naplaćuje 10.0000 (i slovima deset hiljada) dolara za svaki minut predavanja. 

No, svetski rekord po zaradi za jedno predavanje drži i dalje bivši američčki predsednik Ronald Regan (Reagan) koji je 1989. naplaćivao predavanja milion dolara za jedno za Fudžisankei Komunikejšn Grup (Fujisankei Communication Group).

Bler sada ne zaostaje više mnogo za njim. Na primer, 2009. je zaradio za dva dvoiposatna predavanja na Filipina po 616 hiljada dolara. Samo nešto malo manje – 600 hiljada zaradio je 2007. na jedom predavanju u Los Anđelesu. No, već tada list Los Anđeles tajms (Los Angeles Times) je zajedljivo zapazio da Bler svuda priča iste viceve pa je u poslednje vreme manje tražen kao predavač. S druge strane, treba reći da je onaj Reganov milion dolara iz 1989. vredeo je bar dva puta više nego milion iz 2009. tako da će po realnoj visini zarade po predavanju ovaj političar, koji je SAD učinio jedinom svetskom velesilom, verovatno još dugo ostati svetski šampion.

Bler se i dalje visoko drži iako mnogi koji su slušali njegova predavanja tvrde da na njima nema ništa novo da se čuje. Kada je pre izvesnog vremena držao predavanje u mestu Kuangtung na jugu Kine, lokalni list je otvoreno napisao da Bler ponavlja stalno iste stvari i da je to predavanje bilo još jedan zlatokopački put, posle predavanja u Pekingu i Hongkongu, na kojima je zaradio po pola milion dolara za svako.

Drugi svetski šampion među predavčima Bil Klinton (Bill Clinton), kada je početkom 2001. odlazio iz Bele kuće, bio je finansijski na dnu. Odbrana u procesu zbog skandala sa Monikom Levinski (Lewinski) koštala ga je toliko da je morao da se zaduži. Ne dugo potom sve dugove je isplatio do poslednjeg centa, zahvaljući predavanjima kao i autobografijskoj knjizi koju je izdao.

Za predavanje traži 150 hiljada dolara, plus troškovi – avionska karta u prvoj klasi, smeštaj u  eleitnom hotelu i odgovarajuće druge pogodnosti, rekla je listu Sudetdojče Cajtung (Suddeutche Zeinting) Ulrike Ramsauer, vlasnikinja nemačke agencije koja posreduje u angažovanju predavača, pre svega za firme.

Osim retorskog talenta, Klinton je pokazao prilikom predavanja i zavidnu meru hladnokrvnosti i snalažljivosti. Pre mesec i po dana na predavanju u danskom Sonderborgu zaboravio je, što je teško ogrešenje prema publici, da isključi mobilni telefon koji je najednom zazvonio. On je prekinuo predavanje i familijarno publici rekao, Trenutak, to je moja žena, a potom je američkoj ministarki spoljnih poslova saopštio da upravo drži predavanje i da ne može sad da razgovara. Hilari (Hillary) je znate sada u Australiji, dodao je on obraćajući se ponovo publici koja nije ni stigla da se oporavi od iznenađenja, a on je već nastavio predavanje na temu socijalne odgovornosti firmi. 

U Nemačkoj se na meti kritika našao bivši savezni ministar finansija, kandidat socijaldemokrata za kancelara na izborima 2013. Peter Štejnbruk (Steinbruck), za koga je nedavno objavljeno da je tokom tri godine na predavanjima za firme, državne institucije i lobističke grupe zaradio u 1,5 miliona evra. Problem nije možda toliko u samoj cifri, koliko u tome što je to dosta dugo krio i odlagao da se objavi. Branio se time da u Nemačkoj, za razliku od SAD, o tome nije običaj da se otvoreno govori, ali je konačno podlegao pritisku javnosti i zaradu na predavanjima okačio na svoj veb. A razlog što je to krio leži verovatno u tome što se ne može reći da je uobičajeno i da je sasvim u redu da aktivni političari zarađuju ne tako male pare na (političkim) predavanjima.

Nemački predavači zarađuju znatno manje od Blera i Klintona. Među njima vodi bivši kancelar Gerhard Šreder (Schroeder) koga zastupa američka agencija Hari Voker (Harry Walker). On za jedno predavanje inkasira 50 hiljada evra. Bivši nemački šef diplomatije Hans-Ditrih Genšer (Hans-Dietrich Genscher) uzima 30 hiljada evra, njegov naslednik na tom mestu Joška Fišer (Joshka Fischer), pet hiljada evra više...   

Lukrativan život šefa države po odlasku s funkcije planirao je i bivši francuski predsednik Nikola Sarkozi (Nicolas Sarkozy). On se, po izgubljenim izborima u proleće ove godine, poverio pariskom listu L Puan (Le Point):

Imam 57 godina i ni izdaleka nisam na kraju. Kad vidim milione koje je zaradio Klinton, kažem sebi: ići ću svojim putem i za pet godina zarađivaću kao on.

Slabo je, izgleda, procenio svoju predavačku težinu. U njegovom slučaju potražnja je mnogo manja od ponude tako da će već sada morati da ide dole sa cenom predavanja...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...