EU na ivici socijalne pobune

Nikos Arvanites, ATINA

Francuska “socijana revolucija”
(foto, sukob demonstranata sa policijom u Atini pošle srede)

EU i države evrozone su na pragu socijalne pobune širih razmera zbog nezaposlenosti, krize unutar evrozone i unutrašnjih političkih konflikata. Potresi unutar evrozone postaju  sve ozbiljniji tako da i moćna Nemačka  neće moći dugo da izdrži  pod pritiskom tih slabosti. Oko 80.000 levičarskih demonstranata u Parizu i oko 1.500 u Briselu, učestvovalo je juče na protestima zbog mera štednje u Evropi, koje su pokrenule nasilne proteste u drugim članicama EU koje pokušavaju da spreče fiskalnu krizu.

Francuska štedi

Pokušava se i sa poreskim zakonima za one sa dubljim džepovima. Bogatiji Francuzi sa  godišnjim prihodom po članu domaćinstva, većim od 150.000 evra biće oporezovani sa 45 odsto od ukupnog prihoda, a oni sa preko milion evra će platiti 75 odsto od prihoda. Pored toga, poreska granica, sem za dve najniže kategorije poreskih obveznika se ne usklađuje sa inflacijom, kako je to bilo pravilo prethodnih godina, te će i oni biti dodatno oporezovani.

Javni dug  Fransuske, koji uključuje nacionalni i lokalne budžete, porastao je za 43,2 milijarde evra od kraja marta na ukupno 1.833 milijarde evra na kraju juna. Dug je na kraju prvog kvartala iznosio 89,3 odsto BDP-a, već dosta iznad teoretske granice EU od 60 odsto. Troškovi socijalnog osiguranja su, istovremeno, smanjeni za 8,2 milijarde evra, dok je nivo lokalnih dugova porastao za 400 miliona evra, slično kao i u prethodnim kvartalima. Broj nezaposlenih u Francuskoj prešao je granicu od tri miliona.

Za MMF, prezadužena Evropa i dalje predstavlja najveću opasnost po globalnu ekonomiju.

Grčka i kalašnjikov demokratija

Dok su velika previranja unutar evrozone i sporovi između Nemačke i MMF po pitanju grčke fiskalne i poreske  reforme,  u grčkoj štrajkači poručuju: Spasavajmo zemlju, ali prvo njene ljude. Sve je manje razumevanja građana za mere vlade Samarasa pod pritiskom EU, ECB i MMF što pokreće talase radikalizma i mogućeg građanskog i političkog nasilja. Nedavno se pred zgradom parlamenta okupilo 50.000 demonstranata, dok organizatori smatraju da je bilo na stotine hiljada, širom Grčke. Nikos Fotopulos, jedan od vođa sindikata je rekao:

Postoji samo jedan put da se zaustavi ova marionetska vlada, a to je, ne samo da reagujemo, već da pružimo otpor. Ako buldožer pođe prema nama, onda ga možemo zaustaviti još samo granatama, a ne cvećem. Ovo su opasne namere koje u bliskoj budućnosti mogu doneti sukobe širih razemra i pad vlade Samarasa.

Poslanik Janis Mikelogijanakis – mladi političar sa Krita, član vladajuće partije Demokratske levice otvoreno je zapretio napadima kalašnjikovima u slučaju da budu dogovorene dodatne mere štednje. Grčki premijer Antonis Samaras odobrio je paket štednje ali sporno i dalje ostaje smanjenje penzija, otpuštanje u javnim službama, kao i pomeranje starosnog roka za odlazak u penziju na 67 godina. Kao vid vladinih mera štednje je i prodaja državne lutrije. Fond za ravoj aktiva Republike Grčke (HRADF) raspisao je danas međunarodni javni tender za prodaju svojih 33 odsto akcija u grčkoj državnoj lutriji OPAP.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...