EU napušta dotiranje bio-goriva

M.Lazarević, PRAG

Ovaj zaokret izvodi se diskretno i bez mnogo publiciteta, verovatno i zato što su doskorašnji glavni promoteri bio-goriva sporo uviđali i priznavali ovu svoju tešku ekonomsku i ekološku zabludu

U Evropskoj uniji je definitivno preovladalo uverenje da bio-goriva nisu tako ekološka i ne štede životnu sredinu kao što se to ranije smatralo dok, s druge strane, ugrožavaju produkciju hrane. U Evropskoj komisiji je zato nedavno formulisan predlog legislativnih promena kojim je predviđeno postupno smanjivanje i napuštanje državnog dotiranja bio-goriva koje bi sasvim trebalo da prestane najkasnije 2020. godine.

Taj plan, naravno, prethodno moraju da usvoje vlade zemalja-članica i Evropski parlament. To je složen proces, ali se pretpostavlja da će imati pozitivni ishod jer je u javnom mnjenju već načinjen temeljan  zaokret u pogledima na bio-goriva koja su do pre četiri-pet  godina bila, sasvim nezasluženo,  na pijedestalu ekološke ikone. 

Evropska komisija je zauzela stav da bi bio-goriva posle 2020. mogla biti dotirana samo u slučaju da vode izrazitoj uštedi emisija CO2 i da se ne proizvode iz biljnih plodova koji se koriste za ljudsku ishranu, stoji u ovom predlogu. I jedan i drugi uslov ova goriva, prema rezultatima studija objavljenih poslednjih godina, ne ispunjavaju i teško ili nikako mogu da ih ispune.

Ovaj legislativni zaokret izvodi se diskretno i bez mnogo publiciteta, verovatno i zato što su  doskorašnji glavni promoteri bio-goriva sporo uviđali i priznavali ovu svoju tešku ekonomsku i ekološku zabludu koja je i lacima bila jasna još krajem prošle decenije. Vremena je, verovatno trebalo i zbog interesa proizvođača bio-goriva koji su žilavo branjeni i poduprani lobiranjem kod političara.

Predsednik upravnog odbora najveće svetske prehranbene kompanije Nestle Peter Brabek (Brabeck) izjavio je da se sada svet, zbog prekomernog korišćenja obradivog zemljišta za proizvodnju bio-goriva, nalazi još u lošijoj situaciji nego pred takozvanu prehrambenu krizu 2008. godine.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...