Policija na Kosovu protiv pucnjave na svadbama

M.Lazarević, PRAG

Ovog leta na Kosovu u pucanju na svadbama ranjeno devetoro ljudi, policija intervenisala na 128 svadbi, uhapsila 66 ljudi i zaplenila preko 100 komada vatrenog oružja...
(foto, Pucanje na svadbi)

Leto je na Kosovu tradicionalno vreme svadbi, tada na odmore dolaze i gastarbajteri iz Nemačke, Austrije, Švajcarske.... Ulicama Prištine i drugih gradova na Kosovu svaki dan se mogu videti kolone svadbarskih automobila, a u običaje, koji ne važe samo tamo nego i šire na Balkanu, spada i obavezno pucanje u vazduh tj kako se to u turskoj tradiciji kaže šenlučenje.

Posle serije ranjavanja u ovakvim izražavanjima veselja, policija je odlučila da pređe u akciju i, kako piše Intrenet portal Saut Juropen Tajms (South European Times – sponzor je Eukom, tj združena vojna komanda SAD u Evropi) intervenisala je ovog leta na 128 svadbi. Tom prilikom uhapšeno je 66 osoba i zaplenjeno preko 100 komada vatrenog pružja. Inače, tokom dva protekla letnja meseca na Kosovu na svadbama je iz kalašnjikova i drugog oružja ranjeno devetoro ljudi.

 Javno smo tražli od gradjana da slave srcem a ne sa oružjem, izjavio je ovom portalu portparol kosovske policije Baki Kelani.

Broj incidenata raste ali, takodje, i pritisak iz društva da se okonča sa tom opasnom tradicijom. Država i policija bi morali oštrije da intrevenišu protiv tih koji na ovaj način ugrožavaju živote drugih ljudi, ističe studenktnija Egnoza Latif.

Sličan problem imala je do nedavno Makedonija. Tamošnje Ministarstvo unutrašnjih poslova je zbog toga počelo da podstiče ljude da slave na drugačiji način i u tome u priličnoj meri uspelo. Godine 2006. vođena je široka kampanja pod nazivom  Meci nisu čestitke – slavite bez pucanja. Državne organe i javnost jako je motivisala na akciju tragedija – pogibija na svadbi jedne mlade devojke.

Ovaj problem nije nepoznat ni u Srbiji, Bosni, Crnoj Gori, Albaniji... Problem svoje vrste jeste što je u ovim zemljama, čak 13 godina posle poslednjih opružanih sukoba, ostalo mnogo oružja u rukama građana. Kako tvrdi ovaj portal, čije pisanje prenosi slovačka štampa, u rukama građana, u regionu jugoistočne Evrope nalazi se oko četiri miliona ilegalno, i oko tri miliona legalno držanih komada vatrenog oružja.

Na Kosovu, može se primetiti, ima svakako i većih bezbednosnih problema i mnogo malignije upotrebe oružja od pucnjave na svadbama, čemu se mora posvetiti mnogo veća pažnja. To, naravno, ne znači da nema smisla ovakva kampanja tamošnje policije, i da ne bi imala smisla i u nekim drugim delovima regiona. 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...