Vrelo leto 2012. u Grčkoj

Nikos Arvanites, ATINA

Kako spasiti evrozonu u Grčkoj a uštedeti novih 11,5 milijardi evra u iduće dve godine. Čelnici Demokratske levice i socijalista odbacuju predlog rezanja plata i penzija jer Grci s niskim prihodima moraju biti zaštićeni

Ovo leto u Evropi ali i u Grčkoj pamtiće se po velikim vrućinama, suši ali i previranjima unutar evrozone. Prirodne nepogode, politička kriza, siromaštvo, sve je to deo socijalne epidemije kako je najavljivao svetski psihoalanličar Karl Gustav Jung.

Zvaničnici EU i moćne Nemačke ovoga leta vode pravi politički rat oko grčke krize. Nemački mediji su puni nagađanja oko izlaska Grčke iz evrozone. Visoki predstavnici EU, poput Van Rompeja, i dalje podvlače da je budućnost Grčke u evrozoni. Marijano Rahoj, premijer Španije, koja se i sama nalazi pred velikim izazovom fiskalne konsolidacije, bio je još otvoreniji rekavši da bi neuspeh Grčke bio neuspeh cele evrozone. Premijer Grčke Antonis Samaras, upozorio je da bi izlazak njegove zemlje iz evrozone prouzrokovao poražavajući domino-efekat koji bi pogodio ostale zemlje koje koriste zajedničku evropsku valutu. Čelnici EU i evrozone čekaju izvešataj trojke iz Grčke dok vlada Grčke traži vreme za realizaciju svojih mera štednje.

Levičari protiv brutalne štednje

Unutar političke scene Grčke je visoka napetost. Čelnici političkih stranaka vladajuće koalicije nastavili su pregovore o uštedi novih 11,5 milijardi evra u iduće dve godine. Fotis Kouvelis, čelnik Demokratske levice odbacio je predlog rezanja plata i penzija jer Grci s niskim prihodima moraju biti zaštićeni. Predlogu se protivi i čelnik socijalista Evangelos Venizelos.

Nove uštede su uslov Grčkoj za isplatu 31,5 milijardi evra pomoći. Početak jeseni donosi veliki pritisak na grčku vladu i standard grčkog građanina opterećenog velikim socijalnim tenzijama, požarima ali i padom prihoda od turizma koji se kreće ove godine od 10 do 20 odsto, po slobodnijim procenama.

Imigrantski marš na Atinu

Nedavno su hiljade imigranata marširale ulicama Atine, protestujući zbog policijskih racija i serije kako kažu rasističkih napada u Grčkoj. Talasi krize u Iraku, Siriji, Libiji i drugim afričkim zonama ali i u centalnoj Aziji, preko Turske stižu do kapije Evrope, odnosno Grčke. Turska je fleksibilna prema tranzitu imigranta koji opsedaju Grčke granice i gradove. Imigranti se suočavaju sa oštrim merama grčke vlasti ali i revoltom grčkih građana koji su i sami pod velikim teretom krize i socijalne depresije.

Imigrantski talas preti Grčkoj na raznim osnovama. Pre svega, strahuje se da bi najezda imigranata mogla do dovede do pogoršavanja ekonomske i bezbednosne situacije, širenja raznih bolesti i epidemija i pojačanog kriminala.

Kriza je dovela i ultranacionalističku partiju Zlatna zora u parlament, po prvi put od pada vojne hunte 1974. godine. Oko 5.000 demonstranata okupilo se ispred zgrade parlamenta sa transperentima na kojima je pisalo Ne islamofobiji i Neonacisti napolje u jednom od najvećih antirasističkih marševa u Atini posljednjih godina. Grčke vlasti imaju veliku muku da objasne u EU svoju odbrambenu politiku i represivni aparat povodom invazije imigranata. Grčka, koja je već pod velikim pritiskom EU, može dobiti i negativni imiđž unutar evroporodice na temu kršenja ljudskih i manjinskih prava.

Tenzije između imigranata i Grka naglo su porasle poslednjih meseci, a protesti su održani dan nakon što je policija privela stotine imigranata bez dokumenata u zapadnom gradu Korintu, u sklopu velike akcije u celoj zemlji, i zatvorila ih u bivši vojni logor.

Učinićemo sve što možemo da sprečimo tu nesreću. Ne želimo da logor, koji je u centru grada, u blizini gusto naseljenih naselja, postane pritvorska jedinica, rekao je gradonačelnik Korinta Aleksandros Pnevmatikos televiziji Skai TV. Oštri napadi na imigrante povećali su se u Grčkoj od početka ekonomske krize 2009. godine, navode proimgirantske grupe, koje optužuju policiju da se pravi da to ne vidi.

Mafija i teroristi šire strah

Grčka je u poslednjih tri godine postala meta političkog radikalizma i ekstremizma,  sa levice i desnice. Od klasičnog etnoterorizima do anarhizma pomešanog sa uplivom mafije i imigranata. Sve to kada se pomeša dobije se koncentrat nestabinlosti koji pritiska vladu i utiče na tokove izlaska Grčke iz krize. Nedavno je ručno napravljena bomba eksplodirala ispred ekspoziture Nacionalne banke Grčke u Atini, izazvavši manju materijalnu štetu. U saopštenju policije kaže se: Verujemo da je eksplozija povezana sa terorizmom.

Bomba, srednje veličine, bila je postavljena ispod bankomata, a eksploziji nije prethodio telefonski poziv upozorenjea, preneo je Rojters. Do sada niko nije preuzeo odgovornost za ovaj čin što može da ukaže na učešće organizovanog kriminala. Napadi na banke, sedišta stranih kompanija i grčke političare sve su učestaliji tokom poslednjih nekoliko godina, kako je zemlja tonula u recesiju i borbu sa visokom nezaposlenošću, praćenu oštrim merama štednje. Najveći broj napada izvodile su anarhističke grupe.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...