Provera grčke izdržljivosti

Nikos Arvanites, ATINA

Jesen teških odluka za Grčku i evrozonu
(Berlin, 24.08.2012 - susret nemačke kancelarke Angele Merkel i grčkog premijera Antonisa Samarasa u Berlinu)

Grčka i evrozona sa zebnjom očekuju jesen i odluke koje su bitne za budućnost. EU očekuje ocenu trojke o razultatima i konkretnim merama grčke vlade.

Čekamo izveštaj trojke. Tada ćemo odlučiti, dodala je nemačka kancelarka Merkelova o budućim koracima prema Atini. Druga strana nemačke politike, koja priteže Grčku, iskazuje se u stavu ministra finansija Volfganga Šojblea koji se protivi davanju vremena za grčku vladu i koji kaže, davanje više vremena nije rešenje ze probleme Grčke.

Šojble dodaje: Više vremena bi, da ne bude nesporazuma, značilo više novca, a evrozona je već došla do krajnjih limita u postizanju dogovora sa Atinom prošle godine.

hios gasenje

Chios, 24.08.2012 - gašenje požara na grčkom ostrvu u Egejskom moru

Izvodljiv ali skup izlazak Grčke iz evrozone

Po tvrdom ministru finansija Nemačke, pritisak na Grčku da bude poslušna i kooperativna vezan je za “pronalaženje načina da evrozona u celini povrati poverenje finansijskih tržišta”.

EU preživljava strukturalnu kriza finansijskog tržišta i dublji pritisak na Grčku vodi u buđenje ekonomskog i političkog nacionalizma i unutrašnji slom evrozone. Izlazak Grčke iz zone evra bi bio izvodljiv ali skup, a takođe bi rezultirao rastom nezaposlenosti, izjavio je član UO Evropske centralne banke Jerg Asmusen. Ukoliko trojka odluči da obustavi finansiranje, Grcima preti bankrot i izlazak iz zone evra.

Po pisanju medija, Evrozona će gotovo sigurno ponovo potonuti u recesiju, predviđa analiza poslovne aktivnosti koju je napravio Markit ekonomiks, a koja naglašava da i nemačka ekonomija klizi prema kriznom području. Preliminarne brojke iz avgusta pokazuju da je indeks zadržan na 46,6 koliko je otprilike iznosio i u julu, ali je jasan pad brojki za Nemačku.

Nemački pritisak

Grčki parlament bi u septembru morao da odobri smanjenje državnih rashoda u 2013-2014. godini za 11,5 milijardi evra. Dodatno pritiskanje vodi u socijalni bunt koji vodi padu sadašnje vlade koja je formirana na mišiće. Istovremeno, sve je jači bunt protiv Nemačke u Grčkoj, što se vidi i po drastično smanjenom turističkom prisustvu Nemaca na grčkom tlu. Jedan broj ekonomskih i poliitčkih krugova u EU je za ostanak Grčke u evrozoni, dok se oko nemačkih bankara okupljaju finansijski krugovi koji su za izlazak Grčke iz evrozone.

Čekamo izveštaj trojke - (Međunarodnog monetarnog fonda, Evropske komisije i Evropske centralne banke), izjavio je premijer Luksemburga i šef Evrogrupe Junker. U svakom slučaju, neće biti odluka o Grčkoj pre oktobra.

Grčka traži kiseonik i razumevanje

Grčki premijer Antonis Samaras kaže da zvanična Atina ne želi više novca, ali je istakao da bi želela više vremena za primenu reformi i mera štednje. Grčki premijer u svojoj šatl diplomatiji obilazi Berlin i Pariz kako bi dobio podršku i razumevanje za svoju poliitku.

samaras

Antonis Samaras, premijer Grčke

Junker je naglasio da je potrebno ukazati Grcima na činjenicu da je njihov kredibilitet značajno pao u protekle dve godine i da nisu okončali obećane privatizacije. Šef Evrogrupe je rekao da je Grčka ostvarila nedovoljan napredak u ostvarenju budžetskih ciljeva.

Premijer Grčke Samaras je pozvao izvesne centre moći da ne spekulišu grčkim napuštanjem evrozone, gurajući zemlju u provaliju, jer su žrtve grčkog naroda zaslužile podršku. Stalno licitiranje ostankom ili izlaskom Grčke iz evrozone stvara napetu političku i socijalnu atmosferu u Grčkoj koja se onda širi kroz evrozonu kao šok scenario. Takvi scenariji, recimo, dolaze kroz analize i komentare nemačkog lista Bild koji piše da će u septembru državna kasa Grčke biti prazna, a zemlja pred kolapsom. Premijer Grčke Samaras smatra da postoje kratkoročni problemi i da je Grčkoj potrebno malo vazduha da uzme dah. Čini se da ni među ključnim ljudima u EU ne postoji saglasnost oko toga da li Grčka treba da bude isključena iz evrozone. Ministar finansija Volfgang Šojble, kao i nemačka kancelarka Angela Merkel, koristeći često jake reči kaže:

Uvek sam govorio da mi možemo da pomognemo Grčkoj, ali ne možemo neodgovorno da bacamo novac u rupu bez dna.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...