Grčka u plamenu?

Nikos Arvanites, ATINA

Kao da je Hefest, mitološki bog vatre ponovo u akciji
Požar u okolini Patrasa

Grčka mitologija ima svog boga vatre i kovača i zove se Hefest. Po grčkoj mitologiji Hefest, bog vatre, metalurgije i umetnosti, bio je sin Zevsa i Here. Njegova radionica nalazila se na Lemnu, ali i gde god su postojali vulkani i vatra. Njegova ramena i ruke bile su veoma snažne, dok su mu noge bile slabe. Hefest je bio i hrom a o tome kako se povredio postoje dve verzije: po prvoj, prilikom jedne svađe između Zevsa i Here, pošto je Hefest, učestvujući u raspravi držao stranu svoje majke, Zevs se naljutio, zgrabio ga za nogu i bacio ga sa Olimpa. Hefest je pao na ostrvo Lemno gde su ga stanovnici odnegovali, ali je ostao hrom. Po drugoj verziji, Hefest se rodio hrom, Hera je odlučila, stideći ga se, da prikrije njegovo rođenje, pa ga bacila sa Olimpa. Hefest je pao u okean odakle su ga izvadile Tetida i Eurinoma. Kasnije je poslao majci, da bi joj se osvetio, zlatni presto koji je sam napravio. Međutim, samo što je Hera sela na presto, našla se vezana i samo ju je Hefest mogao osloboditi. Hefest je vraćen na Olimp, a Zevs mu je u želji da se iskupi dao Afroditu za ženu.Tako kaže mitologija a u stvarnost danas, izgleda kao da je bog Hefest ponovo u akciji.

Finansijska “suša” nad Grčkom

Velike suše i vrućina stvorile su uslove za masovne požare po Balkanu i Mediteranu, koji stvaraju velike materialne štete i odnose ljudske živote a naročito jačaju rizik za turističku privredu Mediterana i Grčke. Grčka vlada i ministar finansija Janis Sturnaras izjavio je da Grčka treba da nađe način da za još četiri milijarde evra skreše budžet da bi ispunila zahteve međunarodnih poverilaca.

Još nismo to postigli, još nam je ostalo da pokrijemo 3,5 do četiri milijarde evra - rekao je u petak grčki ministar Sturnaras. Predstavnik Pol Tomson ispred MMF je  kazao, Postigli smo dobar napredak i verovatno ćemo se početkom septembra vratiti u Atinu. To onda znači da je malo verovatno da će Grčka pre oktobra dobiti novu tranšu pomoći. Dok vruće leto sa smanjenim brojem gostiju iz EU već deluje opareno i isušeno, dotle u Grčkoj kao i u prethodnih nekoliko godina haraju masivni požari koji prave velike štete.

Vatra “guta” Peleponez

Početkom avgusta šest ljudi je povređeno u požaru koji je zahvatio šumu kod grčkog grada Megalopolisa, 230 kilometara jugozapadno od Atine. Tokom jula visoke temperature preko 40 stepeni Celzijusa i jak vetar izazvali su požare širom Grčke. Desetine vatrogasnih brigada na zemlji i iz vazduha pokušavaju da lokalizuju vatru koja je buknula na Rodosu, u oblasti Katavija, u Irakliju na Kritu, na Halkidikiju. Tokom jula vlasti na jugozapadu Grčke saopštile su da šumski požar preti  da zahvati  kuće izvan grada Petras. Devet aviona i jedan helikopter uključeni su u gašenje požara u Argiru, 15 kilometara udaljenom od Patrasa.

Ko pali požare?

Grčke vlasti su tražile su  pomoć od drugih evropskih zemalja u pokušaju da ugase veliki šumski požar u oblasti Evros, nedaleko od granice sa Turskom, u kome je do sada uništeno više od 2.500 hektara šume. Podršku Grčkoj su dale Španija i Francuska, ponudivši svaka po dva aviona. Više od 300 vatrogasaca, vojnika i dobrovoljaca bori se protiv vatrene stihije na severoistoku zemlje, a pomaže im i sedam letelica i oko 50 vatrogasnih kola. Šumski požari koji na jugu Grčke gore već pet dana su doveli do zatvaranja auto-puta na poluostrvu Peloponezu. Izbio  je  šumski požar u blizini manastira Hilandar, na Svetoj gori. Policija i vatrogasci kažu da je saobraćaj obustavljen kod gradova Megalupoli i Korint, a vozila idu sporednim putevima. Požare gasi pet vatrogasna aviona. Najteže stanje je kod Megalupolija, gde je izgorelo više od 2.700 hektara šume i poljoprivrednih površina. Štete od požara u Grčkoj svake vrele godine koštaju destine i stotine miliona evra što predstavlja veliko opterećenje u ovim kriznim danima. Pored nepažnje lokalnog stanovništva i velike vrućine, u Grčkoj raspaljuju požare i razne mafijaške grupe ali se sumnja i na razne imigrantske grupe iz islamskih država koje na taj način pokazuju i neke druge namere. Požare  u Grčkoj prave i razni urbanistički lobiji i gradjevinska mafija koja od požara dobija nadoknade od države ili šansu da šumsko-poljoprivedno zemljište pretvara u građevinsko.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...