Apel javnosti Udruženja Ravnopravnost

Izvor:   Udruženje Ravnopravnost

U javnosti se i dalje „kotrljaju“ tekstovi i prizori iz kojih se jasno ne vidi u čemu je stvar, nema ni govora o nezakonitom hapšenju, o riziku nestanka i same Jugoremedije. Mi se osećamo ugroženim gotovo jednako kao i oni koji su lišeni elementarne slobode i izloženi na „stubu srama“
(foto: Zapaljen auto direktora Jugoremedije, 28. jul 2012.)

Mi, radnici-akcionari Jugoremedije, borimo se već deset godina za lični i zajednički opstanak i napredak u skladu sa Zakonom i normama civilizovanog sveta. Sve vreme smo izloženi različitim nevoljama, a sada sve ozbiljnijim pretnjama i samom opstanku.

Ubrzo posle Skupštine akcionara Jugoremedije 15.07.2012. godine, koja je uskladila status firme, sa promenama Zakona i izabrala novi odbor direktora, zapaljen je službeni auto jednog od direktora Zdravka Deurića, dana 28.07.2012. godine, a 1. Avgusta lišeni su slobode Zdravko Deurić, Milana Zlokas, Ankica Malušić (svi direktori u firmi) i Stevan Gregović, sudski veštak. Posle četrdesetosam sati u zatvoru su ostali, Zdravko Deurić i Milana Zlokas. Saslušanjima su podvrgnuti i mnogi drugi. Policija je neprekidno prisutna u firmi i oko nje.

Način hapšenja je protivzakonit, nije saopštena kvalifikacija dela za lišavanje slobode i uskraćena je saradnja sa advokatom što je već vekovima minimum slobode u uređenim državama. Kolaju kvalifikacije kao proizvoljne konstrukcije sumnji, optužbi i krivice. Sve to preti zastrašujućim montiranjem i istrage i suđenja. Razmere afere su više nego zabrinjavajuće. Budući da policija i druge zvanične službe raspolažu celokupnom dokumentacijom firme, nema razloga ni za hapšenje i produžavanje pritvora, osim da se razmaše „pakovanje krivice“.

U javnosti se i dalje „kotrljaju“ tekstovi i prizori iz kojih se jasno ne vidi u čemu je stvar, nema ni govora o nezakonitom hapšenju, o riziku nestanka i same Jugoremedije. Mi se osećamo ugroženim gotovo jednako kao i oni koji su lišeni elementarne slobode i izloženi na „stubu srama“: pod pretnjom da se radni sporovi prividno rešavaju silom i nezakonito.

Zbog svega rečenog:

1. Podneli smo tužbu zbog nezakonitog hapšenja;

2. Podstičemo rukovodstvo firme, sindikat, i druge da se suprotstave svim radnjama koje guraju firmu ka likvidaciji i zalagaćemo se za uklanjanje svih blokada normalnog poslovanja gde naročito spada pritisak ovom aferom;

3. Spremni smo za razgovore sa svim akterima vlasti o civilizovanom načinu raspleta ove afere

4. Nastojaćemo da sarađujemo sa svim akterima javnosti da se, umesto širenja kleveta i laži, priđe objektivnom informisanju o svemu što se dešava.

Svesni smo da naš problem nije najveći i najteži, spram milion nezaposlenih, stotine hiljada gladnih i raseljenih koji grcaju u velikim životnim teškoćama. Očekujemo, ipak, razumevanje za našu borbu, da se uklone posledice nezakonite privatizacije kojima smo mi pogođeni. U jednom trenutku, 2007. godine, kada smo Odlukom Suda vraćeni na radna mesta, poverovali smo da je to znak da je i u našoj zemlji realno moguća vladavina zakona. Potom smo vlastitim trudom uklonili štete i obnovili firmu otvarajući i mogućnost za nova radna mesta a uskoro isplatu i dividendi. Nadam se, da ćemo naići na razumevanje i vaš otpor svim onim silama koje prete da nas liše radnih mesta i akcija, čak i da nas prikažu javnosti kao lopove i štetočine. Tako nešto nećemo da trpimo. Sporovi se mogu rešiti i razumnim utvrđivanjem odgovornosti svih, bez montirane istrage i suđenja. Nikako ne možemo da prihvatimo, uz sve nevolje i gubitke, još i sramotu da smo svi mi lopovi i kriminalci i glavni krivci za zlohudu sudbinu.

Trudićemo se da vas obavestimo o svemu što činimo.

U Zrenjaninu, 10.08.2012.

Branislav Markuš
Predsednik Udruženja Ravnopravnost
Zrenjanin, Milana Stanivukovića 35/3

Upućeno:

Predsedniku Republike Srbije
Evropskom parlamentu
Medijima

 

Hronologija događaja u fabrici lekova „Jugoremedija“ AD Zrenjanin,
za period juli – avgust 2012. godine

 

29.06.2012. god.
Redovna Skupština društva
Redovna godišnja Skupština akcionara AD Jugoremedija, trebalo je, uobičajeno, da usvoji poslovne rezultate u 2011-oj godini, i još važnije, da usvoji odluku o prilagođavanju osnovnih akata Društva sa novim Zakonom o privrednim društvima, koji je imperativno nalagao krajnji rok usaglašavanja (15.07.2012), ili firma ide u likvidaciju. Ovu Skupštinu, grupacija malih akcionara, mahom penzionera, Jugoremedija 3, sa višemesečnom pripremom u medijima, koji su za jedinog krivca za tekuće finansijske teškoće krivili Zdravka Deurića, direktora fabrike, razumeli su kao priliku za svrgavanje menadžmenta i postavljanje nekog svog. Zakon izričito nalaže da se punomoćja malih akcionara, uz obaveznu državnu taksu, moraju sudski overiti, što su mali akcionari koji daju podršku Zdravku Deuriću i učinili. Radi se o jednom složenom i teškom postupku koji zahteva ogroman napor, obići nekoliko hiljada ljudi ( postoji preko 4000 malih akcionara ), obezbediti overivače za punomćja, i platiti određene takse sa ciljem da se prikaže kvalifikovana većina koja može da odlučuje. Prikupljeno je oko dvadeset procenata saglasnosti malih akcionara koji podržavaju sadašnju Upravu. Druga, suprotstavljena strana (Jugoremedija 3), pojavila se na Skupštini bez ijednog overenog potpisa ali je, preko ovlašćenih advokata, agresivno zahtevala, da se njihov predstavnik imenuje za predsednika Skupštine. Tek kada je predsednik UO Meho Omerović pokazao pismeno mišljenje Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, da se punomoćja moraju overiti, Skupština je odbacila nezakoniti zahtev ove grupacije i imenovala Ivana Zlatića, punomoćnika sa najvećim brojem akcija (oko 20%). Pravna služba je utvrdila da ne postoji kvalifikovani kvorum za odlučivanje, pa je u skladu sa Zakonom, ova redovna Skupština odložena za 15.07.2012. godine. Apsurdno, žrtve bezakonja, mali akcionari okupljeni oko Zdravka Deurića, došli su u položaj da i sada brane zakonitost postupka.
15.07.2012. god. Odložena redovna Skupština akcionara Sa istim dnevnim redom, sada sa manjim obaveznim procentom za kvalifikovanu većinu potrebnu za odlučivanje, poslednjeg dana obaveze za usaglašavanje sa Zakonom o privrednim društvima, u napetoj atmosferi suprotstavljenih strana, održana je Skupština akcionara. Ponovilo se da grupacija Jugoremedija 3 nema overena punomoćja, a dodatno uz njihove proteste, pojavio se i predstavnik države iz Akcijskog fonda, koji, po zakonu, ne može da učestvuje u radu Skupštine po postojećim tačkama Dnevnog reda, što mu je pravna služba i javno saopštila. Skupština je usvojila sve tačke dnevnog reda. Odahnulo se, jer je i pored neviđene medijske hajke nipodaštavanja i vređanja radničkog prvaka, a sada direktora fabrike Zdravka Deurića, oko 2000 malih akcionara dalo podršku sadašnjem rukovodstvu... i za ovu Skupštinu policija je bila oko kruga fabrike, blizu ulaza. Sledećih dana policija u civilu došla je da proveri da li postoji pismeno mišljenje Ministarstva za ekonomiju i regionalni razvoj.
28.07.2012. god.
Paljenje automobila
Pod okriljem noći i pod kapuljačama, dva izvršioca, koje je snimila sigurnosna kamera, upalili su službeni automobil kojeg koristi Zdravko Deurić, na parkingu ispred zgrade u kojoj živi. Tom terorističkom činu, prethodila je pretnja, na društvenoj mreži, u kojem jedna žena predstavnica suprotstavljenog fabričkog sindikata, ilustruje stranicu fotografijom auta koji je u plamenu! Počinioci ovog terorističkog dela još uvek nisu uhvaćeni. Mnogobrojni pisani i elektronski mediji propratili su ovaj događaj, bez empatije, bez zabrinutosti za ovaj gnusan čin, skoro opravdanjem, da je to i zaslužio, jer radnici ne primaju već dugo plate, jer je on nestručan bravar i lopov, pa je poruka paljevine ona sa kriminalnim „rukopisom“. Onoga koga bestidno mediji mesecima nazivaju lopovom treba da se upozori da će mu i život biti ugrožen.
01.08.2012. god. Hapšenje Deurića i ostalih Policija je u jutarnjim časovima, koordiniranom akcijom, uhapsila, a prethodno im pretresla stanove, četvoro ljudi: Zdravka Deurića, direktora Jugoremedije; Ankicu Malušić, finansijsku direktoricu Jugoremedije; Milanu Zlokas, direktoricu Penpharme i Stevana Gregovića, procenitelja i sudskog veštaka. Oni su bez zakonskih osnova lišeni slobode i određen im je četrdesetoosmosatni pritvor. Posle dva dana pušteni su Ankica Malušić i Stevan Gregović, a Deuriću i Milani Zlokas produžen je zatvor za mesec dana. Direktor policije, Milorad Veljović, poslednjeg dana svog direktovanja, na svim televizijama, objavio je „optužnicu“, u kojoj se uhapšeni terete za zloupotrebu službenog položaja. Po njoj, prilikom formiranja Penpharme, fuzijom Luxolfarmacijom – vlasništvo 46 malih akcionara, i Jugoremedije, precenjivao se unos Luxolfarmacije a ispod cene se računao udeo Jugoremedije, što je po navodima policije, tu negde oko 600.000€! Sem ove besmislene montirane optužnice, Veljović je još citirao i nalog Evropske unije za preispitivanje 24 problematične privatizacije u Srbiji, i stidljivo dodao da će se to raditi u ovom slučaju i od 2002. godine. Tako se kod nas stvari postavljaju na glavce. Lišeni su slobode oni koji su bili najugledniji borci protiv nezakonitih privatizacija, za vladavinu zakona, dok se oni koji su razarali privredu slavodobitno šetaju na slobodi. Da li su to prvi koraci novouspostavljene Vlade Napredne stranke? Policija je narednih dana privela na tkz informativne razgovore nekoliko desetina suvlasnika, malih akcionara Penpharme.
02.08.2012. god. Protesni skup radnika Oko stotinak radnika okupilo se oko zgrade zrenjaninskog MUP-a, a četrdesetak suvlasnika Pehpharme primio je načelnik MUP-a Bojan Marković. Protestuju i zahtevaju da se optuženi puste na slobodu a on ih upućuje na zrenjaninsko Više javno tužilaštvo. Tročlanu delegaciju prima g. Migrenski, i obavestio ih je da je prijava anonimna i da datira iz 2009. godine! Iste večeri, do ponoći, grupa radnika stoji ispod osvetljenog i otvorenog prozora (jer su nesnosne vrućine), dok traje ispitivanje osumnjičenih od strane istražnog sudije Gorana Zeca... Policije vidno nema, ona je u zatvoru koji je u sklopu ogromnog zdanja zrenjaninskog Suda.
03.08.2012. god.
Ulazak u Skupštinu grada
Radnici-akcionari okupiraju zgradu Skupštine grada Zrenjanina, od 10:00h do 23:00h tražeći da ih sasluša Goran Knežević, gradonačelnik u ostavci, i trenutni ministar poljoprivrede u Vladi Srbije. Smiruje ih navođenjem sopstvenog iskustva ( 13 meseci u istražnom zatvoru ) i obećanjem da će razgovarati u Vladi sa resornim ministrima. Fabrički račun je u blokadi, radnici ne primaju više meseci lične dohotke. Za oživljavanje proizvodnje i stabilizaciju potreban je samo jedan povoljni kredit za obrtna sredstva, sličan onome koje je država dala Galenici.
03.08.2012, god.
Poruke
Profesorka Zagorka Golubović daje podršku uhapšenim radnicima. Iz Norveške, Zoran Bulatović, politički azilant iz Novog Pazara, poznat po tome da je sebi odsekao prst protestvujući protiv loše privatizacije u svom preduzeću, šalje poruku ohrabrenja uhapšenima.
04.08.2012. god
Fond uzajamne pomoći
Ustanovljen je Fond uzajamne pomoći. Kolege radnici i drugi građani prilažu novčana sredstva, koja će se podeliti uhapšenima, Deuriću i Milani Zlokas, prilikom prve moguće posete zatvoru.
06.08.2012. god. Ravnopravnost u čitaonici Udruženje Ravnopravnost, koje inače mahom okuplja radnike Jugoremedije i Penpharme, posle razgovora priprema osnove svog delovanja i borbe na četiri polja (u prilogu ovog broja Republike ).
06.08.2012. god.
Predata tužba Jugoremedije
Fabrika lekova Jugoremedija, tužila je, posle isteka perioda mogućeg mirnog rešavanja spora,Republiku Srbiju za načinjenu ogromnu materijalnu štetu (oko 111.000.000€). Sastavni deo tužbe grupe uglednih advokata(Slobodan Tomić, Nikola Barović, Gordana Spasojević i dipl. pravnik Jasenka Golić) je i ekspertski finansijski elaborat koji potvrđuje navedenu sumu.
07.08.2012. god.
Dokle se stiglo u istrazi inkrimisanih radnji
Protestni odlazak grupe radnika Jugoremedije kod načelnika zrenjaninske policije, sa pitanjem (i zahtevom), dokle se stiglo u istrazi oko ispisivanja satanističkih znakova na kućama tri radnika, dokle se stiglo u istrazi oko pokušaja ubistva urednika radničkog Biltena Fai Roberta, dokle se stiglo u istrazi oko paljevine službenog vozila kojeg je koristio Zdravko Deurić. Dobijaju obećanje da će dobiti za dan-dva pismeni otpravak.
07.08.2012. god.
pismo Jelku Kacinu
Posle prijema Jelka Kacina, specijalnog izaslanika EU za Balkan Zdravka Deurića i Branislava Markuša (15.06.2012), i obećanja da će krajem avgusta doći u fabriku lekova u Zrenjaninu, a posle aktuelnih događaja, upućeno je Pismo sa informacijama o tekućim dramatičnim događajima: nezakonitom hapšenju i pretnji propasti fabrike lekova Jugoremedije.
08.08.2012.god.
Šta sindikat radi
Predsednik samostalnog sindikata Jugoremedije Vladimir Pecikoza, u saradnji sa predsednikom SSOS Mirkom Maleševim i uz podršku Ljube Orbovića, pripremaju konferenciju za štampu na kojoj bi se govorilo o opasnosti od gubitka radnih mesta za 460 radnika, ukoliko se ova policijska hajka i medijsko satanizovanje nastavi... U fabriku ulazi i poreska policija i kriminalistička policija koja pečati stanje lekova u magacinu, ugrožavajući prodaju gotovih lekova.
10.08.2012. god. Usvajanje Apela Članovi Ravnopravnosti usvajaju tekst Apela, povodom nezakonitog hapšenja troje direktora Jugoremedije i jednog sudskog veštaka. Odlučuju da Apel upute Predsedniku države, Evropskoj uniji i medijima. Saslušana je dramatična informacija prokuratora firme, Nadice Margold, o stanju unutar borda direktora Jugoremedije. Dušan David Mladen, mogući poslovni partner, a jedan od neizvršnih direktora, uslovljava članove Upravnog odbora zahtevom da on bude generalni direktor! Istovremeno, sirovina za rad dela proizvodnje ima za samo nedelju do dve dana. Članovi Ravnopravnosti zahtevaju od svih subjekata da se odrede prema sve bližoj mogućoj propasti preduzeća. Zahtevaju da se i država, suvlasnik 42% jasno odredi. Ili želi proizvodnju neophodnih lekova, ili će fabrika potpuno stati. Radnici neprimaju već devet meseci plate, račun firme je u blokadi, a sada preti i isključenje sa električne mreže. Sa indignacijom odbijaju mogućnost tumačenja u javnosti, da su oni krivi za propast sopstvene fabrike.
Tri pisma Predsedniku Republike – bez odgovora Povodom paljevine službenog automobila Zdravka Deurića, nezakonitog hapšenja četvoro ljudi, i dramatične situacije da fabrika potpuno stane, upućena su pojedinačno tri pisma novoizabranom Predsedniku Republike. Nema nikakvog odgovora.
  Nastaviće se...

U Zrenjaninu, 10.08.2012. godine Slavko Golić


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...