Balkanski Beneluks?

Milan Lazarević, PRAG

Austrijski ekonomista Ginter Fehlinger, koji živi u Albaniji, i kosovski novinar Ekrem Krasnići, koji živi u Briselu, autori su medijalizovane inicijative za integraciju uže regionalne celine od četiri člana – Albanije, Crne Gore, Makedonije i Kosova
(foto: Albanska zastava na prom,ociji Liste prirodne Albanije u Tirani)

U evropskom Internet dnevniku EUobserver objavljen je pre nekoliko dana članak čiji se autori zalažu za stvaranje uže integracione celine na Balkanu. Tu celinu, koju autori - austrijski ekonomista Ginter (Gunther) Ferlinger, s boravištem u Albaniji i kosovski novinar Ekrem Krasnići (Krasniqi), koji živi u Briselu, smatraju nekom vrstom balkanskog Beneluksa, činili bi Albanija, Crna Gora, Makedonija i Kosovo.

Ovaj autorski tandem se poziva, takodje, na model Nordijskog saveta, tj regionalnog okupljanja skandinavskih država, a posebno na srednjeevropski uspešni model saradnje zemalja Višegradske četvorke (V4 – Češka, Slovačka, Poljska i Madjarska) koji je ovim zemljama pomogao u integrisanju u Evropsku uniju.  

Autori ovog predloga tvrde da ako bi ove četiri balkanske zemlje stvorile stalnu strukturu saradnje  to bi pojačalo ne samo njihove medjusobne ekonomske i političke veze nego i šanse za ubrzanje integracije u EU.

Inicijativa nije ostala nezapažena u zemljama EU.

Registrovali smo to ali takva tendencija mora proizaći iz samih zemalja. A mislim da je tamo još nema, izjavio je ovim povodom Miroslav Lajčak, slovački ministar spoljnih poslova u izjavi nacionalnoj agenciji TASR posle zasedanja Saveta EU, održanog u ponedeljak.

Lajčak, koji je bio 2007-2009. visoki predstavnik EU za BiH a potom i direktor sektora u diplomatiji EU za jugoistčnu i istočnu Ervropu, istovremeno upozorava na činjenicu da Kosovo nisu priznale sve članice EU, kao ni mnoge druge zemlje sveta, pa zato nije ravnopravni partner ostalim balkanskim zemljama s gledišta njihove dublje integracije.

Razume se, podržavamo sva nastojanja koja idu u tom smeru da zemlje Balkana koordiniraju svoje integracione napore, medjusobno razmenjuju iskustva....jer to je za njih dobro, primetio je on i zaključio da medijalizovana nastojanja da se na nekakve načine zemlje integrišu regionalno, treba da dodju iz samih balkanskih zemalja, a ne kao podsticaj spolja.

Lajčak je verovatno smatrao da nije na njemu da eventualno ide dublje u kritiku ovog predloga koji na prvi pogled svakome ko imalo poznaje balkansku realnost liči na kamufilirano okupljanje u Veliku Albaniju – Crna Gora je tu možda samo da ne bi to bilo toliko upadljivo, ali i ona ima nemalu albansku manjinu. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...