Amerikanci spremni za napad na Siriju

prevela: D. Marković

Zbog sve veće zabrinutosti Amerike da nasilje u Siriji prerasta u građanski rat, američka vojska je završila početnu fazu planiranja različitih scenarija protiv Sirije. Određeni su i tipovi vojnih snaga i vojnih jedinica koji će biti potrebni za takve akcije, tvrde američki vojni za Si-en-en
(foto: Sirija - posmatrači sa bezbedne udaljenosti prate borbe u gradu)

Američka vojska isplanirala je niz različitih operacija protiv Sirije, kao i operacije podrške susednim zemljama, u slučaju da dođe do takvog naređenja. Pentagon je, u poslednjih nekoliko nedelja završio procenu tipova jedinica koje će biti potrebne, koliko vojnih snaga, pa čak je i procenio troškove potencijalnih operacija, rekli su zvaničnici za Si-en-en.

Brojni vojni zvaničnici izjavili su da je početna faza planiranja obavljena i da postoji jasna slika o tome koji će tipovi vojnih snaga i jedinica biti potrebni. Sve ovo je urađeno da, u slučaju ako američki predsednik Barak Obama pita za operacije, vojska bude spremna da mu ih prezentuje. Ali, zvaničnici kažu da bi dodatni detaljan rad trebalo da bude obavljen pre nego što bi snage mogle biti raspoređene.

sirija-sukobi

Sukobi su se proširili gotovo na sve gradove u Siriji

Ovo planiranje je usledilo jer Amerika postaje sve više zabrinuta da nasilje u Siriji prerasta u građanski rat, tvrde u Pentagonu.

Nedavne serije bombaških napada povećale su zabrinutost, rekao je Martin Dempsi, šef Združenog generalštaba američke vojske i dodao da ga je sve to podsetilo na nasilje koje je eskaliralo tokom rata u Iraku.

Nasilje koje se dešavalo i koje se još dešava u Iraku tera nas da zastanemo i razmislimo, posebno uzevši u obzir kako problemi između različitih sekti prerastaju u građanski rat i onda ih je jako teško razrešiti, rekao je Dempesi za Si-en-en u ekskluzivnom intervjuu.

Visoki američki zvaničnik rekao je da je razvoj događaja bio predmet diskusije u Obaminoj administraciji.

Postoji osećaj da ako nasilje između sekti u Siriji poraste može biti gore od onoga što smo videli u Iraku, rekao je ovaj zvaničnik.

Vojno planiranje uključuje i scenario za zonu zabrane letenja kao i za zaštitu hemijskih i bioloških lokacija. Zvaničnici su rekli da će biti teško da se ustanove svi ovi scenariji i da uključuju veliki broj američkih vojnih snaga kao i produžene operacije.

Planiranje, insistiraju zvaničnici, se obavlja preventivno a iz Bele kuće nije bilo nikakvih naredbi za bilo kakve akcije.

Američka ratna mornarica u istočnom Mediteranu drži tri površinska ratna broda i podmornicu kako bi sprovodila elektronski nadzor i izviđanje sirijskog režima, rekao je viši zvaničnik Pentagona i naglasio da SAD rutinski održava prisustvo ove vrste mornarice u istočnom Mediteranu, ali i potvrdio da je trenutni fokus na Siriju.

Sjedinjenje Američke Države, Britanija i Francuska razgovaraju o mogućim scenarijima, eventualnim obukama i razmenama obaveštajnih podataka, o tome šta se događa u Siriji, sa susednim zemljama, ukljućujući Jordan, Tursku i Izrael. Ali upravo je Jordan taj koji je, do sada, najviše tražio i traži pomoć zbog njegove relativno male vojske i eventualnih potreba za pomoći sa strane u slučaju da nemiri na jugu Sirije počnu da utiču na njegovu bezbednost.

Specijalne američke snage obučavaju i savetuju jordanske vojne snage o brojnim specijalnim vojnim zadacima a koje će oni možda morati da preuzmu ako se nemiri u Siriji preliju na Jordan ili ako budu predstavljali pretnju toj zemlji, rekla su tri zvaničnika iz Odeljenja za odbranu, koja su želela da ostanu anonimni zbog osetljivosti obuke. Jordanski zvaničnici, takođe, odbijaju da javno potvrde ove navode ali je viši bliskoistočni vladin zvaničnik potvrdio detalje Si-en-en-u.

Amerika je u Jordanu obučavala, uglavnom, uz pomoć specijalnih snaga u okviru programa pod nazivom Združeni kombinovani program obuke (Joint Combined Exchange Training), gde se vojnici šalju u inostranstvo da obučavaju strane vojnike i jedinice u specijalnim misijama.

Najveća bezbedonosna briga Jordana je ta da će se, ako sirijski režim odjednom propadne, onda suočiti sa nemirima na svojoj severnoj granici kao i sa mogućnostima velikog izbeglištva, krijumčarenja oružja unutar Jordana kao i sa potencijalnim pometnjama u sirijskom hemijskom i biološkom kompleksu naoružanja.

Jordan, takođe, razmatra kako i gde da eventualno organizuje unutar svojih granica kampove za pružanje humanitarne pomoći, što je još jedno od pitanja u kojim ih SAD savetuje.

Jordanci ne veruju u to da će ih režim Bašara el-Asada napasti. Ali su jasno stavili do znanja SAD-u da oni žele obuku tako budu spremni da se kreću brzo u slučaju da se bilo koji od scenarija ostvari, a koji bi mogao da destabilizuje njihovu zemlju koja je već poprilično politički uzdrmana usled ekonomije koja joj propada.

Iako formalni sporazum ne postoji, jedan od američkih zvaničnika rekao je da će SAD pružiti odbranu i podržati Jordan u slučaju da bilo koji od scenarija, koji se mogu desiti u Siriji, predstavlja opasnost.

Iako trenutno ne postoji scenario za postavljanje američkih trupa u Jordanu ili Siriji, SAD bi mogle da završe pružajući vazdušnu podršku. Pored toga, američke snage bi mogle da obezbede širok spektar obaveštajnih i nadzornih mogućnosti Jordanu tako da oni imaju najnovije informacije o tome šta se dešava na sirijskoj strani njihovog graničnog regiona. U jednom od najekstremnijih scenarija, mala jedinica jordanske vojne snage mogla bi da dođe u Siriju kako bi zaštitila lokacije hemijskog i biološkog naoružanja.

Američki sateliti sve vreme nadgledaju hemijske i biološke objekte i do sada ne postoji razlog da veruju da nisu bezbedni, rekao je jedan od američkih zvaničnika.

SAD smatraju da te objekte čuvaju neke od najelitnijih trupa alavita, koje su lojalne el-Asadu. Ali je zvaničnik naveo da izgleda da opozicione snage jačaju u nekim oblastima i da su SAD, Jordan i saveznici zabrinuti da smanjivanjem teritorija koje kontroliše el-Asad postoji mogućnost da neki od tih kritičnih objekata budu otvoreni za napad, sitne krađe ili za akcije terorističkih grupa koje bi kupovale materijal.

Ovo privlači veliku pažnju, rekao je drugi američki zvaničnik za Si-en-en, dodajući da se, takođe, razgovaralo sa jordanskim snagama o eventualnoj potrebi za nabavkom američke opreme koja detektuje hemijsko i biološko naoružanje.

Ukupna američka procena je da u slučaju da se bude morala preduzeti neka akcija da se obezbede sirijska postrojenja za proizvodnju hemijskog i biološkog naoružanja, kao i naoružanja uopšte, vojne snage neke zemlje bi tada morale da uđu u Siriju u roku od nekoliko sati.

Rečeno je da ovaj poslednji trening nije u sklopu nedavnih multinacionalnih vežbi Eager Lion 2012 (željan lav), koje su održane u Jordanu. Tokom tih vežbi američke i jordanske vojne snage su, takođe, vežbale veliki broj istih scenarija, ali je JCET obuka mnogo više usredseđana, kažu zvaničnici.

 

http://security.blogs.cnn.com/2012/06/14/u-s-military-completes-planning-for-syria/

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...