Evrozona i Grčka

Nikos Arvanites, ATINA

Stabilnost i opstanak evrozone je pod pritiskom raznih bankarskih, berzanskih i drugih špekulanata koji slabe i isisavaju zemlje u krizi i tako jačaju sebe ali slabe čitavu EU i evrozonu
(foto: Antonis Samaras, premijer manjinske vlade Grčke)

Ako se po zdravlju političara gleda budućnost jedne vlade, onda je grčka vlada Nove demokratije i premijera Antonisa Samarasa loše počela.

Prvo, nije formirana koalaciona već manjinska vlada. Drugo, EU nije spremna na veće ustupke Grčkoj oko sprovodjenja plana štednje. I treće, prema verovanju - zdravlje premijera govri o zdravlju vlade. Dan posle formiranja nove vlade grčki premijer Antonis Samaras i ključni član njegovog kabineta, ministar finansija Vasilis Rapanos našli su se, iz različith razloga u bolnici. Samarasu je utvđeno oštećenje na mrežnjači, i pod hitno će imati operaciju, dok je i ministru finansija Rapanosu pozlilo i prebačen je u bolnicu pošto se onesvestio.

samaras-bolest

Grčki premijer, po formiranju vlade otišao u bolnicu

Očigledno, grčku vladu čeka maraton i za ovu veliku igru unutar Grčke i u odnosu Grčke sa EU i MMF biće potrebna politička i psihofizička vitalnost. Postavlja se pitanje da li su grčki premijer Samaras i ministar finansija fingirali svoje zdravlje da ostanu u bolnici i ne odu na susret sa Angelom Merkel na utakmci Nemačka-Grčka, u kojoj je pobedu izvojevala Nemačka. Na taj način se pojačava utisak da je Grčka gubitnik u odnosu na Nemačku, i da mora da sluša i prihvati pritiske nemačkih bankara i kancelarke Angele Merkel. 

Teški dani za evrozonu po Montiju

Italijanski premijer Monti je upozorio na apokaliptični ishod u slučaju da propadnu razgovori koji će biti vođeni između čelnih ljudi četiri najjače evropske zemlje. Italijanski lider će ovih dana voditi teške razgovore i sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, francuskim predsednikom Fransoom Olandom i španskim premijerom Marijanom Rahojem oko stabilnosti i opstanka evrozone pod pritiskom raznih bankarskih, berzanskih i drugih špekulanata koji slabe i isisavaju zemlje u  krizi i tako jačaju sebe ali slabe čitavu EU i evrozonu.

Grčki ministar spoljnih poslova smatra da treba formirati nacionalni front kako bi zemlja povratila svoj kredibilitet. Lider partije Pasok Evangelos Venizelos spreman je za veliku bitku u Briselu. On smatra da je Grčkoj neophodan program za stimulisanje ekonomskog rasta i zapošljavanja.

venizelos-pomoc

Evangelos Venizelos, ministar spoljnih poslova Grčke

Kozmetički ustupci Grčkoj

Nemačka kancelarka Angela Merkel i predsednik Francuske Fransoa Oland su izjavili da Grci moraju da ostanu privrženi obavezama koje su prihvatili i da evrozona može da učini samo sitne ustupke. Ekonomisti su uvereni da će izlazak Grčke iz evrozone  desiti brzo - najkasnije za godinu ipo dana. Na ovo ukazuju i vodeće svetske banke, uključujući Banku Amerike, Morgan Stenli, Sitigrup.

Grčka sada kasni najmanje šest nedelja s unutrašnjim isplatama. Prema analitičarima Sitigrupe, surova štednja će primorati Grke da odbace evro u sledećih godinu ipo dana, nezavisno od toga ko je ušao u koalicionu vladu, budući da će vlada morati da realizuje program stroge štednje, čije će rezultate ocenjivati trojka kreditora.

Raspon minimalne bruto mesečne zarade u Evropskoj uniji je veliki, najniža minimalna zarada je u Bugarskoj 138 evra, a najviša u Lusksemburgu 1.801 evra. Minimalna cena rada je instrument borbe protiv siromaštva. Francuska je, međutim, na prvom mestu po procentu minimalne plate u odnosu na prosečnu mesečnu zaradu, sa 48 odsto, na drugom je Belgija sa 45 odsto, zatim slede Holandija sa 42 odsto pa Luksemburg sa 35 odsto. Minimalna zarada u Grčkoj je na sedmom mestu  među državama EU. Prosečan godišnji prihod u Grčkoj je na 14. mestu među državama EU. Minimalna zarada u Grčkoj je do sada bila 800 evra sa tendencijom pada. Grčka je i dalje u zoni visoke opasnosti ali i ima manevarsko vreme za donošenje nacionalnih i državnih odluka.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...