Manjinska vlada u Grčkoj

Nikos Arvanites, ATINA

Nova demokratija sastavila vladu u koju neće ući Pasok i Demokratska levica ali će joj davati podršku u parlamentu
(foto, Atina, 21.06.2012 - ministri u novoj Vladi Grčke polažu zakletvu u Predsedničkoj palati u Atini: Antonis Samaras, premijer)

Grčka je dobila novu vladajuću koaliciju, sa predsednikom Nove demokratije Antonisom Samarasom na čelu, koji je postao i premijer vlade. Preuzevši mandat od predsednika republike, Samaras je izjavio da su najteži trenuci za Grčku prošlost i da je uveren da će formirati dugoročnu vladu nacionalnog spasa, koja će uspeti, uz poštovanje obaveza prema EU i kreditorima, da izvede građane zemlje iz užasne realnosti, da zaustavi rast nezaposlenosti i dalji pad životnog standarda...

grcka parlament sastav

grcka stranke

Nova vlada uključuje 17 ministara, 14 zamenika i 7 zamenika ministara. Ministar spoljnih poslova će biti Dimitris Aramopulos, bivši ministar odbrane i nekadašnji diplomata i gradonačelnik Atine. Od novih članova vlade najveću pažnju privlači ministar finansija Vasilis Rapanos profesor ekonomije koji je dosada bio (neizvršni) predsednk Narodne banke Grčke, najveće grčke privatne banke, a koji će na novoj funkciji biti na čelu napora da se oživi privreda. Rapanos (65) je bio ministar ekonomije i ključni igrač 2001. godine kada je Grčka ušla u evrozonu i važi za funkcionera bliskog socijalističkom PASOK-u, jednoj od stranaka sa kojom je Nova demokratija juče postigla koalicioni sporazum. Vlada će imati podršku i umerene Demokratske levice, ali ni PASOK ni Demokratska levica nisu dale svoje članove vlade već će kao šira koalcija podržavati manjinski kabinet Nove demorkatije što, na  neki način, znači ograničeno poverenje prema Novoj demokratiji. Šira podrška premijeru Samarasu, bez učešća u vladi PASOK i Demokratske levice, znači ograničenu politiku koju će voditi Samaras jer ima parlamentarnu većinu sa druge dve partije, ali koje ne dele odgovornost već samo daju podršku koja može u određenom  času da bude i raskinuta. Među ostalim miinstrima imenovani su i Evripides Stilijanidis za ministra unutrašnih poslova, za ministra odbrane Panos Panagiotopoulos, za ministra pravde Antonis Rupakaitos, a ministarka turizma je Olga Kefalojani.

grcka i srbija

(izvor: Krstarica.rs)

Poliitčki ekstremi Siriza i Zlatna zora

Ovi izbori otvorili su i pitanje radikalne politike zastupljene u Sirizi i Zlatnoj zori. Prvu, Sirizu podržavaju staljnisti, maoisti, trockisti ali i mnogi osiromašeni građani Grčke, pogođeni krizom i štednjom. Drugu podržavaju oni koji su na talasu neofašizma i uverenja grčkog fašističkog diktatora Joanisa Metaksasa, premijera Kraljevine Grčke od 1936. do 1941. godine.

Grčki parlamernti ima 300 poslanika. Od njih je 89 poslanika u zoni radikalne poliitke koja odstupa od standarda grčkog društva i parlamentanre demokratije u poslednjih 30 godina.

Predsednik radikalno leve Sirize, Aleksis Cipras je zapravo najviše profitirao na izborima. Najbolji rezultat u istoriji ovog najpre pokreta, pa koalicije i, na kraju, stranke - od 26,89 odsto podrške birača i 71 poslanika, učinila ga je herojem potlačenih i poniženih u Grčkoj i baukom koji se ustremio na temelje EU u inostranstvu.

Grčka neonacistička partija Zlatna zora (Hrysi Augi) imaće u novom parlamentu 18 poslanika što ukazuje koliko je ojačala ideologija nasilja u Grčkoj. Oko 430.000 Grka, odnosno sedam odsto glasača dalo je glas toj nacionalističkoj i rasističkoj partiji, za koju je na izborima 2009. godine glasalo samo 18.000 Grka, posle čega Zlatna zora nije imala nijednog poslanika u parlamentu. Zlatnu zoru predvodi njen osnivač i lider Nikos Mihaloljakos.

karikatura grcka

Ovo samo ukazuje da neće biti lako premijeru Grčke Samarasu da vodi grčku vladu na način da ima manjinsku vladu koju podržavaju dve umerene partije i dve krajnje ekstremene partije levog i desnog političkog ubedjenja koje će pokušavati da opstruiraju rad vlade, organizujući proteste, demonstracije protiv vlade Samarasa. Evidetno je da je manjinska vlada Nove demokratije oročena na izvesno vreme da pokuša da smiri situaciju u Grčkoj i uspostavi dijalog sa MMF, EU i ECB uz rezervu da u Pasok i Demokratskoj levici imaju ograničenu podršku na izvesno vreme, ne duže od  godinu dana i manje.

Sastav grčke vlade

Premijer Antonis Samaras

Ministarstvo finnasija

Ministar Vassilis Rapanos

Zamenik ministra: Christos Staikouras

Ministar: George Mavraganis

Ministarstvo upravne reforme i elektronske  vladavine

Ministar: Antonis Manitakis

Ministar: Manousos Voloudakis

Ministarstvo unutrašnjih poslova

Ministar: Evripides Stilijanidis

Zamenik ministra: Charalambos Athanassiou

Ministarstvo spoljnih poslova

Ministar Dimitris Avramopoulos

Ministar: Dimitris Kourkoulas

Ministarstvo obrane

Ministar: Panos Panagiotopoulos

Zamnik: Panagiotis Karabelas, D. Elefsiniotis

Ministarstvo razvitka, konkurentnost, infrastrukture, prometa i mreže

Ministar: Costis Hatzidakis

Zamenik ministra: Stavros Kalogiannis

Zamenik: Thanassis Skordas, Notis Mitarakis

Ministarstvo zaštite okoline, energetike i klimatskih promjena

Ministar: Evangelos Livieratos

Zamenik ministra: Stavros Kalafatis

Ministar: Asimakis Papageorgiou

Ministarstvo obrazovanja, veroispovijesti, kulture i sporta

Ministar: Konstantinos Arvanitopoulos

Zamenik ministra: Costas Tzavaras

Zamenik ministra: Yiannis Ioannidis, Theodore Papatheodorou

Ministarstvo rada, socijalne sigurnosti i socijalne zastite

Ministar: Yiannis Vroutsis

Ministar: Nikos Nikolopoulos

Ministarstvo zdravstva

Ministar: Andreas Lykourentzos

Zamjenik ministra: Marios Salmas

Ministar: Snežno Skopouli

Ministarstvo ruralnog razvoja i hrane

Ministar: Athanasios Tsaftaris

Zamenik ministra: Maksim Charakopoulos

Ministarstvo pravosuđa, Transparency i ljudska prava

Ministar: Antonis Roupakiotis


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...