Grčki “dan d”

Nikos Arvanites, ATINA

Grčka je "spasila sama sebe" ali nije otklonila socijalnu krizu
(foto: Slavlje na ulicama Soluna posle pobede nad Rusijom, 1:0, u utakmici trećeg kola UEFA EURO 2012. i plasmana u četvrfinale 14. prvenstva Evrope u fudbalu)

Parlamentarni  izobri 17. juna odlučili su da Grčka ostaje u evrozoni, nema povratka na drahmu i na taj način, tehnički, spasavaju se i evrozona i meduanrodne finansije kao i regionalna stabinlnost. Nova demokratija je osvojilla preko 30 odsto biračkog tela sa oko 130 poslanika. Na ovaj način Samaras, lider Nove dmeokratjie je u poziciji da može da formira vladu sa Pasok koji ima oko 13 odsto biračkog tela i 34 poslanika: zajedno, to je većina od 164 poslanika, više od 150 poslanikla od mogućih 300, u grčkom parlamentu, koliko je potrebno za sastav vlade.

Stranka Siriza, Aleksisa Ciprasa je druga  po snazi partija ali će ostati opozicija sa 70 poslanika.

Pasok je na evropskom kursu Grčke - za opstanak u evrozoni - tako da, najverovatnije, neće ometati formiranje vlade sa Novom demokratijom. Moguće je samo da se vrši pritisak na bolji status Pasok u novoj vladi. Grčka je spasila sama sebe ali nije otklonila  socijalnu krizu koja će biti predmet političke akcije i opstrukcije Sirize. Grčki narod je bio  odgovoran i shvatio je da se ne igra sa sudbijom svoje zemlje i svojom budućnošću kao članice EU i kao demokratske države. Radikalna levica je ojačala na talasima krize, ali ona ne može da igra ulogu KP Grčke iz vremena Markosa sredinom prošlog veka kada je došlo do formi građanskog rata u Grčkoj.

Pobeda racionalne poliitke

U Grčkoj je pobedila racionalnost grčkih gradjana.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je uoči izbora rekla: "Veoma je važno da rezultat sutrašnjih izbora u Grčkoj bude da nam oni koji u budućnosti formiraju vladu, kažu da žele da se drže sporazuma. To je osnova na kojoj Evropa može da napreduje", upozorila je nemačka kancelarka, ne pominjući ni jednu partiju ili političara. 

Glasanje se u Evropi tumači kao vrsta referenduma za ili protiv evra. Uoči izbora, ankete su davale neznatnu prednost Andonisu Samarasu, vođi konzervativne Nove demokratije, pred Aleksisom Ciprasom, predsednikom levičarske koalicije Siriza. Samaras se predstavljao kao garant opstanka Grčke u evrozoni ali, uporedo, i kao voljan da ponovo pregovara o "Memorandumu" - planu mera štednje sačinjenom na osnovu dogovora sa međunarodnim kreditorima, u zamenu za njihovu finansijsku pomoć. Grčki građani su bili ”zavedeni” političkom retorikom Aleksisa Ciprasa, oko socijalne pravde, koji je obećao da će odbaciti plan međunarodnih kreditora,  povrtatkom na drahmu i izlaskom iz evrozone ukoliko njegova stranka, koja je više nego utrostručila podršku od izbora 2009. godine, pobedi na ovim izborima. 
"Plan pomoći je već stvar prošlosti, a u ponedeljak će zauvek pripasti istoriji", rekao je Cipras u finišu kampanje. Gradani Grčke su nagradili Ciprasa visokim procentom glasova, ali mu nisu dali vlast u ruke. Cipras je “instant “ politčar sa partijom koja je formirana na “gerilski način” i dobio je veliku podršku građana.To je samo upozorenje da se moraju ozbiljno menjati odnosi u sferi politike, vlasti, uprave, poreskom sistemu i socijalnoj politici u Grčkoj.

Pritisci iz EU i MMF

Građani Grčke su bili i pod pritiskom EU i MMF i mogućnosti da se kriza u Grčkoj, izlaskom iz evrozone, odrazi na buduće odnose u evrozoni i dovede ne samo do sloma evra već i urušavanja EU. Ako Siriza bude u poziciji da utiče na vlast, sporazum s Evropskom unijom i MMF-om oko strogog programa štednje pada u vodu – time je i opstanak zemlje u zoni evra gotovo nemoguć. „Ako pobedi radikalna levica to može imati nesagledive posledice“, rekao je šef evrozone Žan Klod Junker, dodajući da će Evropa ipak biti spremna da razgovara sa svakom vladom i da niko ne sme da pomišlja na napuštanje zone evra.

Pat pozicija, kako su predviđali američki analitičari, nije se desila. Gregori Peterson iz kompanije Balentine Partners, rekao je: „Mislim da je ovakav ishod (pat pozicija) vrlo moguć”. Prema njegovom mišljenju, ponovna pat situacija „ne bi bila dobra za tržišta“. No, finansijska tržišta bi bila još nestabilnija izbornim ishodom koji bi vodio ka izlasku Grčke iz zone evra.

Sada je na redu da se što pre formira nova vlada sa Andonisom Samarasom kao premijerom i državničkim i mudrim dogovorom sa Pasokom i Venizelosom oko podele vlasti i obaveza u sprovodjenju uz dodatnu diplomatiju za dogovore sa MMF, EU i ECB koja drži “ključeve spasa” Grčke. Istovremeno Grčka ima “ključeve spasavanja evrozone” i to je sistem spojenih sudova. Potrebno je da EU sada obezbedi punu podršku Grčkoj, posebno u turističkoj sezoni koja je ugrožena mogućim padom od 30 do 50 odsto zbog političke situacije u državi ali i jakog uticaja Sirize u biračkom telu Grčke.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...