Tajne manastira Vatoped

Nikos Arvanites, ATINA

Vlasti u Atini tvrde da su odnosi Grčke i Rusije, dve pravoslavne države, i dalje prijateljski uprkos tome što je stopirana poseta Vladimira Putina, ruskog predsednika Svetoj gori
(foto: manastir Vatoped)

Arhimandrit svetogorskog manastira Vatoped, Jefrem, optužen za korupciju, pušten je iz pritvora prošle nedelje, uz kauciju od 300.000 evra. Jefrem će morati da se redovno javlja policiji i da ne napušta manastir. Grčko apelaciono veće donelo je odluku da uz kauciju oslobodi iz pritvora arhimandrita, optuženog za korupciju. Jefrem je uhapšen krajem decembra prošle godine zbog sumnje u manipulacije s nekretninama, pranje novca i korupciju, a njegovo hapšenje izazvalo je međupravoslavni konflikt.

jefrem-vatoped

Iguman Jefrem

Manastir Presvete Bogorodice

Manastir Vatoped je drugi u hijerarhiji manastira Svete gore. Sagradili su ga u drugoj polovini 10. veka tri monaha - Atanasije, Nikolaj i Antonije, učenici Atanasija Atonskog. Prema drugom predanju, manastir je sagradio vizantijski car Arkadije u spomen Presvetoj Bogorodici koja mu je na čudesan način spasla sina od brodoloma. U manastiru živi oko 120 monaha.

Rad na obnovi manastira sa svim pratećim poslovima planirano je da košta oko 200 miliona evra. U manastir svake godine dolazi više od 30.000 posetilaca i više od 100 radnika na trajnoj osnovi. Ima složenu proceduru za duhovni i dobrotvorni rad. Već je najavio tri velika projekta, tačnije Centar za rehabilitaciju invalidnosti u Atini, rehabilitacioni centarza narkomane u Metropolisa Mesogaias i Lafriotikis i starački dom u Limasolu, projekti  koji će koštati više od 20 miliona evra. Manastir izdržava desetine siromašnih porodica, podržava mnoge pravoslavne verske aktivnosti i još mnogo toga…

Treba podsetiti da manastir Vatoped spada među najuticajnije grčke manastire i prepun je srednjovekovnih relikvija i knjiga. Više puta ga je posećivao i britanski princ Čarls.

vatoped-2006

Manastir Vatoped

Afera Vistonida

Iguman Vatopeda Jefrem, kako je ranije navođeno u grčkim medijima, bio je navodno umešan u aferu sa nekretninama s grčkom državom, od koje je manastir Vatoped navodno imao veliku korist – najmanje 100 miliona evra. Afera je nazvana Vistonida, po jezeru u prefekturi Ksanti, za koje je manastir tvrdio da ga je pre hiljadu godina dobio na poklon za vreme Vizantije i kasnije Otomanske imperije. Ovde se mešaju interesi Turske i Rusije odnosno carigradske patrijaršije ali i razni dilomatski i interesi.

vatoped-kaludjeri

Vatoped- kaluđeri posle liturgije

Vatoped potresao političare Grčke

U zamenu za davanje te zemlje grčkoj vladi, manastir je, na ime vlasništva, u poslednjih 10 godina dobijao unosne posede u Atini i severnoj Grčkoj i preprodavao ih, po visokim cenama, preduzetnicima. Ovaj slučaj potresao je i grčke vlade u mandatu od 2004. do 2009. godine i doveo do ostavki trojice ministara. Jefrem se u septembru 2008. našao na naslovnoj stranici liberalnog grčkog dnevnog lista Ta Nea zajedno s kopijom dokumenta kojim manastir Vatoped menja jezero Vistonida – na koje polaže pravo, za parcele sa građevinskom dozvolom. Ovaj ugovor ocenjen je štetnim po grčku državu i bio je jedan od glavnih razloga za strmoglavi pad popularnosti tadašnje vlade desnog centra premijera Kostasa Karamanlisa.

Zbog skandala je troje Karamanlisovih ministara podnelo ostavke, a vlada se nekako održala još godinu dana. Pred kraj socijalističke vlade Jorgosa Papandreua, u jeku haosa u Grčkoj zbog mera štednje, iguman Jefrem je u oktobru prošle godine otišao u Rusiju, da bi pratio pojas Presvete Bogorodice na putu kroz 15 ruskih gradova. Njega su tada zvanično primili Dmitrij Medvedev, tadašnji predsednik Rusije, premijer Putin i patrijarh Kiril, čime su pokazali da staju u zaštitu igumana.

Ruska veza?

Po povratku u Grčku Jefrem je ipak ubrzo uhapšen u, monaškoj ćeliji i to na Božić, 25. decembra, da bi nakon toga bio prebačen u atinski istražni zatvor. Posle obraćanja grčkim vlastima ruskog ministarstva spoljnih poslova i patrijarha Kirila, ipak je prošle nedelje pušten uz kauciju.

Magazin Ekonomist navodi da je Gasprom zainteresovan za preuzimanje grčke državne gasne kompanije DEPA, a sve više bogatih Rusa kupuje kuće na Halkidikiju. Stoga se smatra da nepomirljivost Atine zbog podrške Moskve igumanu Jefremu nikako ne ide u korist prezaduženoj Grčkoj.

putin-vatoped

Putin sa Jefremom, igumanom iz Vatopeda

Odnosi ruske i grčke crkve

Vlasti u Atini tvrde da su odnosi Grčke i Rusije, dve pravoslavne države, i dalje prijateljski uprkos tome što je stopirana poseta Vladimira Putina, ruskog predsednika Svetoj gori, koju je Kremlj pripremao za takozvanu strasnu nedelju uoči Uskrsa.

Podrška Rusije igumanu Jefremu (55) iz Vatopeda, optuženom da je u prošloj deceniji trampio jezero na severu Grčke za građevinsko zemljište, kamen je spoticanja u odnosima Atine i Moskve, a ishod ove priče mogao bi da odredi i nivo ruskih investicija u prezaduženoj Grčkoj, kojoj je preko potreban kapital.

Grčke vlasti odbile su da organizuju posetu Putina Svetoj gori sa obrazloženjem da bi ona pala u vreme uskršnjih praznika kada su mnogi državni službenici na odmoru. Predstavnik grčke vlade je saopštio da nije bilo zvaničnog zahteva za posetu, kao i da je Putin uvek dobrodošao. Ruski predsednik je prvenstveno želeo da poseti manastir Vatoped i njegovog igumana Jefrema.

Mreža interesa

Nije slučajno da je prva razmena zemljišta manastira Vatoped počela pod vlašću PASOK-a i predstavnika tadašnje vlade Fotiadisa. Godine 2004. vlada PASOK-a je pala. Sukobi oko ovog manastira imaju višestruku dimenziju. Radi se o sukobu političkih opcija unutar Grčke, odnosu  među crkvenim strukturama između Moskve, Carigradske patrijaršije ali I diplomatskih odnosa kao i uplitanja krupnog bznisa i bezbednosnih organizacija. Sve je uvezano i međusobno povezano.

Prilikom posete Jefrema Moskvi, tadašnji premiejr a sada predsednik Rusije Putin je rekao da manastir Vatoped ima posebno mesto u duhovonoj vezi dva naroda.
Iguman Jefrem, zahvalio je Putinu na prijemu i toploj dobrodošlici. On je rekao:

"Oduševljeni smo gospodine ministre, oko učešća ruskog naroda u ovom biblijskom pojasu”.

Evidentno je da afera Vatoped ima dublje korene i interese i da nije po sredi samo utaja ili finansiski skandal već je reć o dubinskoj povezanosti raznih interesa na Svetoj Gori, kako pravoslavnih iz Rusije i Turske tako i diplomatskih i ekonomoskih. Moguće je da Rusija ojača uticaj na Svetoj Gori preko ovog manastira  i to predstavlja izvor političkog otpora u Grčkoj, posebno sada, u kriznim danma. Istovremeno, to predstavlja i smetnju za američke interese u Grčkoj, jer smatraju da bi širenje ruskog uticaja u Grčkoj moglo dovesti do vidnog slabljenja američkih interesa koji su već vidno degradirani pretnjom izlaska Grčke iz evrozone, dinamikom ekonomske i političke krize i novim izborima 17 juna.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...