Cena napada na Iran mogla bi biti veoma skupa...

Milan Lazarević, PRAG

Koliko je Izraeal spreman na iranski odgovor?
(foto: sitem Arow 2 isproban je prvi put 1998. godine)

Izrael bi mogao skupo da plati zbog vojnog napada kojim sve češće preti Iranu zbog njegovih nuklearnih postrojenja. Čak i izraelski političari ne isključuju da bi prilikom iranskog kontranapada živote mogli da izgube stotine civila.

Ukoliko Iran odgovori raketama na napad, najdirektnije bi bilo ugrožena skoro petina izraelskog stanovništa koji nemaju mogućnost da koriste skloništa. Oko 40 posto Izraelaca nema ni gas-masku... Ove uznemiravajuće podatke saopštio je ovih dana parlamentarni pododbor za civilnu obranu.

„Približno 1,7 miliona Izraelaca nema sklonište ili bunker. Radi se o 400 hiljada kuća i stanova, sagradjenih većinom 50-ih godina. Ukoliko bi izbio rat, tim ljudima bi bilo preporučeno da sednu u otvor vrata“, izjavio  je predsednik ovog pododbora  Ze´ev Bielski, iz opozcione stranke Kadima.

Istina, postoji projekt po kome bi se u starijim zgradama sagradila skloništa ali za taj projekat nije bilo novaca u budžetu. S tim  u vezi, u izraelskim medijima se navodi da su najgore zašitićena lokacije gdje žive najsiromašniji.

iron dome izrael

Izraelski protivraketni sistem Iron Dome, snimljen prilikom dejstva pre osam dana

„Postoji direktna veza izmedju finansijskog stanja žitelja lokacije i njene opremljenosti za odbranu“, ističe list Jediot Ahronot (Jediot Achronot).

„Tel Aviv, Risšon Lecion, Ranana i Herclija su mnogo bolje štićeni nego periferija, arapske oblasti i siromašna mesta kao što su Bnej Brak, Ramla i Lod“, navodi se u ovom listu.

Štaviše, kako pokazuju poslednje kontrole, oko 60 prosto javnih skloništa ne odgovara zahtevima. Skoništa velikog kapaciteta naročito nedostaju školama...

Čini se, ipak, da više na nešto drugo nego na skloništa, u slučaju iranskog odgovora raketnim napadom, računa ministar odbrane Ehud Barak koji je ovih dana uveravao javnost da to Izrael „ne bi koštalo više od 500 života civila“.

Radi se o tome da Izrael, kako se tvrdi, raspolaže najmodernijim elementima antiraketne odbrane. Protiv napada iz Irana balističkim raketama iz Irana ili Sirije štiti ga sistem Arrow II čija uspešnost iznosi oko 90 procenata. Troškovi obaranja jedne neprijateljske rakete kreću se izmedju dva i tri miliona dolara. Taj sistem štiti, pre svega, Tel Aviv i gusto naseljni pojas oko ovog grada koji bi svakako bio glavna meta iranskog odgovora.  A protiv raketa Grad, koje ugrožavaju izraelski jug iz pojasa Gaze, armija može postaviti mobilne sisteme Iron Dome što se već pokazalo relativno uspešno nedavno (kada je ispaljeno oko 300 raketa na Izrael čiji su komandosi prethodno ubili jednog arapskog militantnog političkog prvaka). To je, kako se tim povodom navodilo, bila neka vrsta mini-probe za Iran. I taj sistem nije baš jevtin. Onesposobljavanje jedne protivničke rakete stoji više desetinahiljada dolara. Problem može biti što se ovim mobilnim sistema ne može pokriti cela teritorija...   

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...