VOĐA HAMASA U JORDANU POSLE 12 GODINA

Danijela Ćirović, AMAN

Nakon što je 1999. proteran iz zemlje zbog povreda interesa države, Khaled Mešaal se prošlog vikenda sastao sa jordanskim kraljem. Spekuliše se da bi Hamas mogao da preseli svoj glavni štab iz Damaska u Aman, iako jordanski zvaničnici insistiraju da neće dozvoliti političke aktivnosti ove organizacije. Islamisti u Jordanu pozdravili „istorijsku“ posetu Mešaala (foto: Khaled Mašaal sa Abdulahom Drugim u Kraljevskoj palati u Amanu - Reuters)

Vođa Hamasa Khaled Mešaal prvi put je posetio Jordan posle 12 godina, nakon što ga je ovdašnja vlast 1999. proterala iz zemlje. Na sastanak sa jordanskim kraljem Abdulahom Drugim, Mešaal je došao sa katarskim princem šeikom Tamimom bin Hamad al Thanijem. Kako objavljuje Al Arabija, poseta je bila dogovorena pre nego što su eskalirali neredi u Siriji gde Hamas ima glavno sedište, ne računajući pojas Gaze.

Mešaal je rekao da je zadovoljan „ovim novim početkom“, kao i da je Hamas zainteresovan za ojačavanje odnosa sa Jordanom.

„Nadam se da će jordanski i palestinski interesi biti očuvani ovim novim poglavljem odnosa sa Jordanom“, naveo je Mešaal posle sastanka u Kraljevskoj palati u Amanu u nedelju, oštro kritikujući izraelske navode da bi Jordan mogao da bude „zamena za domovinu“, jer „Palestina je Palestina, i insistiramo na ponovnom uspostavljanju palestinskih prava“.

Kralj Abdulah je ponovio da Jordan podržava palestinsku vlast, navodeći da će ujedinjeni stav ojačati narod i vratiti mu prava.


Vođa Hamasa posle sastanka sa kraljem Jordana (Reuters)

Glavni štab se seli u Aman?

Iako se u Amanu moglo čuti da je ovo zapravo znak da će Hamas svoj „glavni štab“ preseliti iz Damaska u prestonicu Jordana, Mešaal i Abdulah su ovo demantovali. Činjenica je, međutim, da je ova islamska organizacija zbog nemira u Siriji, bila prinuđena da pojedine aktiviste i njihove porodice iseli iz zemlje. Diplomatski izvori navode da je Mešaal, koji je lociran u Damasku od 2001. i gde je bio prilično bezbedan posle neuspelog izraelskog atentata devedesetih godina, napustio sirijske kancelarije. Jordan je, naime, najavio da će smestiti porodice funkcionera iz Sirije, od kojih su mnogi jordanski državljani, ali da neće tolerisati političke akcije na svojoj teritoriji.

Mediji podsećaju da je Abdulah - američki saveznik koji je u ime druge arapske zemlje potpisao primirje sa Izraelom 1994 - centralna figura za okončanje bliskoistočnih mirovnih pregovora, koji se iznova pokazuje kao pregovarač na strani palestinskih frakcija. Ovaj monarh otvoreno podržava palestinskog predsednika Mahmuda Abasa. Jordanci, međutim, nemaju naročito pozitivno mišljenje o Abasu, pa se običan narod većinom mršti na njegove fotografije u novinama, navodeći da je „po Amanu pokupovao kuće i stanove a narod u Palestini živi u kampovima“.


Da li će islamisti dobiti vetar u leđa (Tržni centar Mecca u Amanu)

Podsticaj za islamiste

Hamas je uspostavio vlast u Gazi 2007, nakon što je pobedio Abasa na izborima. Što se tiče Mešaala, koji je državljanin Jordana, on je deportovan u Katar 1999. godine kada su snage bezbednosti zaustavile aktivnosti Hamasa pod optužbom da remete nacionalne interese. Od tada je dva puta na kratko posetio Jordan: jednom da bi prisustvovao očevoj sahrani i drugi put da bi posetio majku. Izraelska služba Mosad pokušala je da ga likvidira 1997. u Amanu.

Islamisti u Jordanu, ogranak Muslimanskog bratstva, koji su ideološki vrlo bliski Hamasu, pozdravili su Mešaalovu posetu Amanu, nazvavši je „istorijskom“. Islamski front akcije se nada da će ovo omogućiti da se ojačaju veze između Hamasa i ove frakcije Bratstva koja se uključila u organizovanje sporadičnih protesta u Jordanu prethodne godine.

Treba podsetiti i da je jordanski premijer Aun Khasauna rekao tokom formiranja Vlade u novembru da je isterivanje vođa Hamasa bila „konstitucionalna i politička greška“. Njegovi potezi da uvrsti islamiste u kabinet izazvali su gnev jednog dela političkog establišmenta koji na povratak Hamasa gleda kao na „vetar u leđa“ islamistima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...