VLADA GRČKE IDE U „DESNO“ A NACIJA U „LEVO“

Nikos Arvanites

Vlada spasa ili državnog stečaja, svojim merama nastupa kao desničarska a pritiskaju je socijalni i ekonomski zahtevi koji traže levičarske odgovore (foto Fonet: Sukob policije i demonstranata u četvrtak tokom protesnog marša od grčkog parlamenta do američke ambasade u Atini)

Prelazna vlada dobila je podršku u parlamentu ali kako da dobije punu podršku medju samim gradjanima Grčke - to je prava enigma. Pozicija Grčke i neće biti toliko teška koliko pozicija još zadušenijih država evro-zone. Grčka je “probni balon” EU i test opstanka evrozone. Krah evrozone najavljuje mogući povratak većine država na svoje nacionalne monete uz znatno usporeniju i težu ekonomsku situaciju.

Premijer Lukas Papademos ističe da se pred Grčkom nalaze dva puta - jedan koji bi joj osigurao opstanak u evrozoni i onaj koji bi značio opraštanje od evra.

"Verujem da niko od nas ovde ne želi da naša zemlja bude poražena, da prizna poraz i oprosti se od evra. Verujem da svi oni koji ovu vladu podržavaju, ne žele da našu zemlju izlažu opasnosti koja bi podrazumevala izlazak iz evrozone. Grčka sada preduzima mere koje bi bile neprihvatljive pre nekoliko meseci ili godina. Ovo je veoma težak, ali neophodan put da bi se sprečila stvarna kriza koja bi nas vratila na situaciju koju smo imali šezdesetih ili čak pedesetih godina prošlog veka".

EU je veoma zainteresovana za prve poteze Papademosa i grčke vlade jer je prva koaliciona vlada od 1989. godine i može da posluži kao model za buduću vladu posle prevremenih izbora. Nijedna partija sama neće moći da se nosi sa težinom krize i potrebne su jake koalicione vlade i PASOK-a i Nove demokratije da bi Grčka izbegla gradanske sukobe.

Grčki politički konzervativizam u usponu?

Grčka vlada po svojim merama je sve više “desničarska” a socijalni i ekonomski problemi nacije su „na kursu levice”.

Desna partija u Grčkoj je Nova demokratija koja želi da osvoji vlast i da onda vlada kao i PASOK. Poliitčki gledano, i PASOK i Nova dmeokratija bile su tesno vezane za politiku EU i evrozone ali i pod uticajem SAD na političke tokove u Grčkoj. Socijalna i nacionalna previranja Grčku sve više vode ka evroskepticizmu i stvaranju negativinh emocija prema pojedinim politikama u EU. Talas političkog populizma i ekonomskog nacionalizma i egalitrizma sve je snažniji u EU kao i u Grčkoj. Treba očekivati jačanje radikalnijih desnih ali i levih političkih opcija u EU i pad niz vlada u narednim mesecima u Evropi odnosno evrozoni.

Grčka je u EU od 1981. godine i sve vreme je bila pod vlašću PASOK ili Nove demokratije. Obe partije su krivci za stanje grčke države i nacije i obe partije sada treba da pronadju model politike koja će održai Grčku na “staklenim nogama” u EU. Sindikaizam, anarhizam kao i grčki nacionalizam samo su pojavni oblici politike koja će se “prodavati” grčkim gradjanima i biračima u narednim mesecima

Jorgos Karacaferis ekstemista ili realista?

Prvi put u poslednjih četrdeset godina u Grčkoj vladi sede i desničari. Desno populistički Ortodoksni narodni pokret (LAOS) na čelu sa Jorgosom Karacaferisom trenutno ima četiri svoja predstavnika. U Grčkoj postoje različita mišljenja o tome da li je on „usijana desničarska glava“ ili „nemilosrdni oportunista“. Njegov „politički zavičaj“ godinama je bila građansko-konzervativna Nova demokratija. Kada se ta stranka u 90-im godinama pod vođstvom kasnijeg premijera Kostasa Karamanlisa približila političkom centru, Karacaferis je 2000. formirao svoj Ortodoksni narodni pokret i zapažen je kroz svoje populističke i desno ekstremne izjave.

Šef LAOS-a uvek ističe da nije desni radikal. On se založio za vladu nacionalnog jedinstva i apelovao čak na i predsednika Karolosa Papuljasa da preuzme inicijativu i dvema partijama pokaže gde su granice. Govori se da je Karacaferis političar "iz naroda" koji sjajno raspoznaje priliku, prilagodjava se javnosti i svakome govori ono što sagovornik želi da čuje. Lider LAOSA radio je kao novinar, bodibilder, mali preduzetnik, vlasnik jedne agencije za modele i sada kao političar. Jorgos Karacaferis na sledećim izborima može dobiti značajniju podršku birača i to onih koji su izgubli nadu, posao kao i onih razočaranih poliitkom i PASOK-a ali i Nove demokratije. Izvesno je da će lider LAOS-a biti važan činilac na narednim izborima u Grčkoj i da će možda biti izbor mnogih nezadovoljnih Grka koji žele da sačuvaju svoju nacionalnu samobitnost i dostojanstvo pred moćnicima EU i MMF.






Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...