STANOVNIŠTVO SAD I DALJE RASTE ALI NAJSPORIJE OD 1930.

M.K.

Najviše poraslo stanovništva juga i jugoistoka, najmnogoljudnija država ostaje Kalifornija, udeo manjina porastao na 35 posto.

Broj stanovnika Sjedinjenih Američkih Država porastao je na 308,7 miliona i sada ih je više za 9,7 posto nego pre 10 godina. To pokazuju prvi zvanični rezultati popisa stanovništa, sprovedenog 1.aprila ove godine, koje je upravo objavila agencija AP.

Stanovništvo SAD i dalje raste ali, kako kako komentarišu demografi, najsporije od 1930, tojest Velike svetske krize.

Stanovništvo Teksasa raste najbrže

Najveći porast stanovništva beleže države na jugu i jugoistoku zemlje. Taj region, koji se jednom reči označava za Jug, bio je još pre 10 godina najmnogoljudniji u poredjenju sa ostala tri regiona, tj Severistokom, Srednjim Zapadom i Zapadom. Najmanje povećanje broja stanovnika registruje Severoistok.

Najmnogoljudnija država ostaje Kalifornija u kojoj je 1.aprila živjelo 37,2 milijuna ljudi, (poredjenja radi, otprilike koliko u Španiji ili Poljskoj). Najveći prirast je, medjutim, imao Teksas (Jug) od 4,3 miliona i sada ima 25,1 milona žitelja.

Rezultati popisa imaju veliki, sasvim praktični značaj jer služe kao osnovica za podelu federalnih finansijskih sredstava, kao i za odredjivanje izbornih jedinica odnosno broja mandata kongresmena koji se dele državama, zavisno od broja stanovnika. Posle ovog popisa, zbog promena u broju stanovnika, više mandata u Kongresu imaće Teksas, Arizona i Florida, a izgubiće Ilinois. Sasvim precizne demografske podatke statistički biro daće državama uskoro, pojedinačno kako bi mogle prema tome da prilagode izborne jedinice.

"Manjinci" se radjaju devet puta brže

Udeo manjina u u američkoj populaciji i dalje se povećava i, kako je saopšteno prilikom ranije prezentacije preliminiranih rezultata ovog popisa, porastao je od 2000. sa 31 na 35 posto. Sada je pripadnika manjina ukupno u SAD 107,2 miliona. U čak četiri američke države (Havaji, Novi Meksiko, Kalifornija i Teksas) pripadnici manjina čine više od polovine stanovništva. Najbrže, inače, raste broj tzv Hispanosa, tojest pripadnika manjina koje govore španski (Meksikanci, Kubanci...) Rastućem broju pripadnika manjina najviše doprinosi veći natalitet Hispanosa. Dok je u većinskom američkom stanovništvu, odnos izmedu nataliteta i mortaliteta jedan prema jedan (tj na jednog umrlog dolazi jedan novorodjeni) kod Hispanosa je taj odnos čak devet prema jedan. Velika razlika u natalitetu čini da medju novorodjenom decom u SAD „manjinci“ čine čak 49 posto. U četvrtini svih okruga u SAD brojnija su deca manjina nego većinskog življa.

Glasnogovornik Bele kuće, Robert Gibbs je povodom rezultata popisa izjavio da predsednik Barack Obama ne očekuje da bi oni mogli imati „nekakav ogroman uticaj“ na američku politiku. AP, ipak, ovim povodom primećuje da najbrže raste stanovništvo upravo u onim državama u kojima republikanci imaju tradicionalno jače uporište. A Obama je, kao što je poznato, izabran za predsednika kao kandidat Demokratske stranke...




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...