SAOPŠTENjE O PREUZIMANJU LUKE BEOGRAD

Savet za borbu protiv korupcije

Krivična prijava protiv 17 osoba zbog sumnje da su tokom 2005. godine u nezakonitom postupku preuzimanja akcija Luke Beograd, državi naneli štetu od najmanje 21 milion evra.

Savet za borbu protiv korupcije podneo je krivičnu prijavu protiv 17 osoba zbog sumnje da su tokom 2005. godine u nezakonitom postupku preuzimanja akcija Luke Beograd, državi naneli štetu od najmanje 21 milion evra. Uz krivičnu prijavu predati su dokazi o nezakonitom postupanju nadležnih institucija i odgovornih lica u tim institucijama prilikom preuzimanja akcija Luke Beograd, iz kojih se, između ostalog, vidi da su osumnjičeni, umesto da zaštite interese države, sakrili informacije o stvarnoj vrednosti akcije, koja je prema proceni vredela približno 23 evra. Uprkos činjenici da su znali stvarnu vrednost, akcije Luke Beograd prodate su preduzeću Vorldfin iz Luksemburga po ceni od 9 evra, pa su mali akcionari dobili iznos manji od jedne polovine tržišne vrednosti akcije. Savet za borbu protiv korupcije, uprkos opstrukcijama pojedinih institucija, prikupio je i Tužilaštvu predao i obimnu dokumentaciju koja ukazuje na čitav niz drugih nezakonitosti u postupku preuzimanja akcija Luke Beograd, koja inače, spada u opšta dobra na koja se primenjuju odredbe Zakona o koncesijama, što preuzimanju akcija ovog preduzeća daje poseban značaj za građane Srbije.

Iz brojnih istraživanja fenomena sistemske dominantne korupcije, koja su pored Saveta za borbu protiv korupcije uradili mediji i drugi aktera u javnom životu, jasno se vidi da u Srbiji postoji sprega krupnog kapitala, kriminala i političke vlasti. Na ovu spregu nedavno je upozorio i Predsednik Republike. Upadljivo je, međutim, da se ona ne vidi u postupcima koje nadležni državni organi pokreću protiv osumnjičenih za korupciju. Iskustva Saveta ukazuju da ukoliko se efikasno ne procesuiraju dela koja proizilaze iz sprege kriminala i finansijskih i političkih centara moći, u Srbiji neće biti ozbiljne borbe protiv korupcije. Procesuiranje ovih dela je od ključne važnosti za očuvanje ugleda institucija nadležnih za kažnjavanje korupcije. Istražujući fenomene dominantne sistemske korupcije, Savet je proteklih godina uspeo da od državnih institucija i građana pribavi valjanu dokumentaciju, tako da ćemo podneti krivične prijave i u drugim slučajevima u kojima smo došli do relevantnih dokaza, da bi smo na taj način pomogli radu tužilaštva. Smatramo da je kažnjavanje korupcije presudan elemenat borbe protiv korupcije, odnosno da dokumentacija koju smo godinama prikupljali ne treba da ostane samo deo izveštaja za Vladu sa preporukama kako da se ubuduće otklone uzroci korupcije. Za efikasnu borbu protiv korupcije, podjednako je važno da se za ova dela odgovara.

Savet za borbu protiv korupcije u ovom trenutku neće iznositi imena lica protiv kojih je podneta krivična prijava, kako se ne bi stvarao pritisak na rad tužilaštva. Budući da se radi o dobro istraženom fenomenu dominantne sistemske korupcije i da su uz krivičnu prijavu dostavljeni releventni dokazi, očekujemo da će tužilaštvo brzo pokrenuti postupke i o tome obavestiti javnost.

Beograd, 3. jun 2010. godine

Verica Barać, predsednik,

Savet za borbu protiv korupcije

Vlade Republike Srbije

Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...