RIZICI REFERENDUMA U GRČKOJ

Nikos Arvanites, ATINA

Igra Ruskog ruleta ili najava pada vlade

Inicijativa premijera Grčke, Jorgosa Papandreua da se organizuje referendum oko sprovodjenja mera MMF i EU očigledno je u sferi političke i nacionalne kocke, odnoso sudbina EU je u rukama Grčke a Grčka je u rukama Papandreua.

Papandreu pokušava da pritisne EU da što pre dobije pare od “finansijske infuzije“ i otpis duga ali i da sebe i svoju partiju da spase poraza, dakle pokušaj da se preko referenduma očuva Papandreu. Istovremeno takva strategija može da znači i brži put do pada vlade i prevremenih izbora. Iskustvo višegodišnje krize u evro-zoni i Grčkoj govore da je bliže politički pad vlade PASOK.


Atina - lider opozicione konzervativne manjine Antonis Samaras tokom debate u
parlamantu o predlogu premijera Jorgosa Papandreua (Georgios A. Papandreou)
o referendumu za prihvatanje rešenja EU za finansijsku krizu u Grčkoj


Sve manje poverenje u vladu

EU ne želi pad vlade dok se ne krene u realizaciju programa mera. Jedan broj istaknutih članova PASOK-a traže od premijera Grčke Jorgosa Papandreua da podnese ostavku posle neočekivane najave referenduma o novom EU sporazumu o pomoći. Očigledno je da u delu PASOKA politiku Papandreua doživljavaju kao vid lične političke samovlade-diktature i kao veliki državni hazard za Grčku ali i evro-zonu. PASOK je sve svesniji da sam ne može da drži kormilo Grčke u najvećoj krizi posle II svetskog rata pa se traži put ka vladi nacionalnog jedinstva ili spasa.

Poslanica PASOK-a Milena Apostolaki napustila je svoju parlamentarnu grupu, čime je smanjila broj poslanika koji podržavaju vladu na 152 od ukupno 300. To je put ka padu vlade i gubitku poverenja u Jorgosa Papandreua. Moguć je i rascep PASOK i traženje smene Papandreua ne samo sa mesta premiejra već i kao lidera PASOK-a. Socijalistički poslanik Vaso Papandreu traži formiranje vlade nacionalnog jedinstva i sazivanje prevremenih izbora.

"Pozivam predsednika Republike da okupi političke lidere radi formiranja vlade nacionalnog jedinstva kako bi se sačuvao paket pomoći, usvojen 27. oktobra, i potom sazvali prevremeni izbori", rekao je Vaso Papandreu.


Atina - debata o referendumu o rešenje za finansijsku krizu u parlamentu Grčke:
Costas Karamanlis

Ko stoji iza Papandreua?

Iza igre Papandreua oko referenduma uskoro će se videti da li je ovo lični stav grčkog premijera ili iza njega stoji i neki strani mentor koji “povači konce”, gde su EU i evro-zona meta a Grčka - kolateralna šteta monetarne krize u Evropi. U Grčkoj trenutno preovlađuje mišljenje da je zemlja otišla predaleko, dozvoljavajući Evropskoj uniji i MMF-u da vode ekonomsku politiku zemlje u zamenu za spas od bankrota. Tačnije, Grci većinski smatraju da nove pozajmice vode i novim ograničavanjima suvereniteta i jačim kontrolama međunarodnih poverilaca.

Vrh Grčke države očekuju i teški razgovori sa francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem i nemačkom kancelarkom Angelom Merkel koji su izjavili da su "odlučni" u tome da bude primenjen plan za spasavanje Grčke, koji je doveden u pitanje iznenadnom najavom grčkog premijera da će taj plan izneti na referendum. Predsednik Svetske banke Robert Zelik kaže: “Meni to liči na kockanje. U ovom trenutku ne znam kako će biti formulisano pitanje, a još nije jasno ni kada će referendum biti održan”, i dodaje: “Sasvim je sigurno da će odluka Grčke dodatno ugroziti tržište u vreme kada su se ljudi ponadali da će dogovori država evro-zone smanjiti neizvesnost”.

Najavom referenduma došlo je do poremećaja na berzama i do pada evra.

"Primili smo na znanje najavu grčkih vlasti o održavanju referenduma. Uvereni smo da je dogovor (postignut na samitu evro-zone) najbolji za Grčku. U potpunosti verujemo da će Grčka poštovati preuzete obaveze u vezi s evrom i međunarodnom zajednicom", kaže se u zajedničkoj izjavi Van Rompeja i Baroza.

Treba sagledati kako će reagovati SAD na ovakvo stanje u EU, evro-zoni i Grčkoj, posebno pošto su SAD zatražile smanjeni uticaj MMF na krizu u evro-zoni.

Evidentno je da Papandreu nije doneo odluku o referendumu sam, već da je primao “savete” od pojediinh moćnih političkih krugova u Evropi ili van nje. Najava referenduma negativno utiče na grčke banke ali i svetske berze. Iza ovakvih poteza mogu biti i neki mnogo veći interesi “u senci”.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...