REFERENDUM U GRČKOJ

Nikos Arvanites, ATINA

EU i Papandreu na proveri Grka (ilustracija: Jorgos Papanadreu)

Premijer Grčke Jorgos Papandreu najavio je održavanje referenduma o paketu mera MMF i EU koji je prošao u parlamentu Grčke ali nema punu podršku grčkih gradjana i opozicije. Grčka je dobila “finansisku infuziju” i odluku o optpisu 50 odsto duga ali nema nacioanlnog konsenzusa oko sprovodjenja bolnih mera koje će Grčku opteretiti najamnje deset i više godina.

U Grčkoj ne prestaju veliki protesti protiv vladinih mera štednje. Papandreu kaže kako njegova vlada ima povjerenja u prosudjivanje i odluku grčkih glasača.

„Odluka grčkoga naroda za nas će biti obavezujuća“, napominje premijer Papandreu. Najavljeni referendum biće prvi posle pada vojne hunte 1974. godine kada je Grčka krenula u pravcu evropske i demokratske politike. Evidentno je da Papandreu za svoju poliitku nema nacionalni konsenzus niti saglasnost vodeće opozicione partije Nove demokratije. Istovremeno, i unutar samog PASOK-a prisutno je kolebanje tako da je smanjena parlamentarna većina na granici opstanka vlade.


Grčki premijer Jorgos Papandreu pred debatu u parlamentu u Atini,
posle njegove iznenadne odluke da se održi referendum o prihvatanju
plana EU za spasavanje Grčke

Referendum umesto izbora?

Papandreuova većina u parlamentu spala je na samo tri poslanika, a zbog mera štednje zbog kojih će zemlja 2012. biti u četvrtoj godini recesije, pala je i popularnost njegove vlade. Papandreu je posle teškog briselskog samita rekao „za Grčku počinje nova era“. Očigledno da ta nova “era” nema podršku grčkog društva i da je potrebno referendumom definisati put Grčke koji će ujedno značiti i referendum za opstanak vlade Jorgosa Papandreua. Papandreu je vešto aktivirao pitanje referenduma oko mera EU i MMF i svoje vlade, tako da će posle ovog referenduma - ako uspe - biti za neko vreme skinuto pitanje prevremih izbora.


Atina - konzervativni, opozicioni lider Antonis Samaras uoči sastanka sa grčkim
predsednikom Karolasom Papuljasom pred debatu u parlamentu u Atini, posle
iznenadne odluke premijera Jorgosa Papandreua (George Papandreou) da se
održi referendum o prihvatanju plana EU za spasavanje Grčke

Penziona korupcija

Podaci govore da su grčki penzioni fondovi isplatili tokom protekle decenije blizu osam milijardi evra na lažne penzije, ističe se u danas objavljenom izveštaju Instituta za socijalnu zaštitu. Ovi podaci govore da je u Grčkoj u penzionim fonodovima bila prisutna visoka korupcija koja je stvarala lažnu sliku o ekonomskoj stabilnosti grčkog društva. Po rečima direktora Instituta, Rovertosa Spiropulosa u toku deset poslednjih godina isplaćeno je između sedam i osam milijardi evra "penzionerima" koji više nisu među živima. Novac pokojnika po pisanju u lista "Katimerini", primali su godinama članovi porodice bez zakonske osnove. U pojedinim slučajevima novac je bio uplaćen na bankarske račune koji više nisu aktivni.

Podaci Međunarodne organizacije rada (ILO) govore da u 45 od 118 zemalja koje su bile obuhvaćene istraživanjem, raste opasnost od socijalnih nemira zbog ekonomske krize. Grčka je jedna od država visokog rizika odnosno najvećeg rizika u EU.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...