PREMIJER “IZ SENKE”

Nikos Arvanites, ATINA

Najozbiljniji kandidat za novog premijera Grčke, Lukas Papademos?

Lukas Papademos je jedno od mogućih rešenja za mesto premijera prelazne vlade Grčke. Odluka oko predloga za Papademosa kao premijera još nije definitivno doneta ali Jorgos Papapndreu navija za svog čoveka „iz senke“ kao najbolje privremeno rešenje za grčku vladu i državu. Na ovaj način Jorgos Papandreu, preko Papademosa, može imati veći uticaj na vladu nego ako bi kandiat bio Evenagelos Venezelos koji je i tražio ostavku sadašnjeg premijera. Papandreu “uzvrća” udarac Venezelosu sa sugestijama da Papademos bude “prelazno rešenje” koje će smiriti situaciju i pratiti sve procese izmedju grčke vlade i MMF, EU i ECB. Po nekim informacijama postignut je načelni dogovor odlazećeg premijera Papandreua i lidera opozicije Samarasa oko Papademosa.


Kod predsednika Grčke Karolosa Papuljasa: Papandreu i Samaras (desno)

Papademos, čovek ECB i Trilaterlane komisije?

Lukas Papademos bio je guverner Banke Grčke od 1994. do 2002. i nadzirao je napore zemlje za ulazak u zonu evra. Papademos je rodjen 1947. godine. Završio je je Massachusetts Institute of Technology, a doktorirao ekonomiju 1978. godine i imao akademsku karijeru na Columbia University od 1975. do 1984. i kasnije na University of Athens od 1988. to 1993. Bio je stariji ekonomista-savetnik Federal Reserve Bank of Boston 1980. godine. Angažovan je u Bank of Greece od 1985. godine. BIo je u vrhu banakrskih poslova Grčke u poslednjiih 20 godina. Papademos je vršio dužnost potpredsednika Jean-Claude Trichet i European Central Bank od 2002. do 2010. Papademos je bio savetnik i Jorgosa Papandreua od 2010 godine. Bio je član Trilateral Commission tokom 1998. godine. Jasno je da je Papademos čovek blizak SAD i moćnoj Trilateralnoj komisiji i strukturama MMF i ECB bitne za praćanje sprovodjenja vladinih mera po upustvu MMF i EU.

Postavlja se pitanje kako to da Papademos, koji je decenijma bio u bankarskim krugovima Grčke i ECB, nije na vreme upozorio na dolazeću grčku ekonomsku krizu i visoku zaduženost. Evidentno, Papademos treba da amortizuje udare MMF i EU na grčku vladu, da bude pouzdan realizator programnskih mera ECB, EU i MMF u Grčkoj i da prati tokove novca koji budu pristizali u Grčku u narednom periodu.

Izbor Papademosa je opredeljenje za neku vrstu eksperta-kontrolora državnih finansija Grčke. Koliko će Papademos moći da bude pomiritelj PASOK i Nove demokratije brzo će se videti. EU i ECB, kao i MMF, traže poverljivog čoveka za teške finansijske, ekonomske i političke “operacije” EU u Grčkoj i pomiritelja za samu Grčku. Koliko će Papademos imati ugleda u grčkoj vladi i državi uskoro će se videti. Čovek “iz senke” sada treba da stane na kormilo broda koji tone.


Lukac Papademos

Pritisci iz ECB i EU

Isplata nove finansijske pomoći Grčkoj još uvek je pod velikim znakom pitanja. Osam milijardi evra biće isplaćeno tek kada grčki parlament usvoji predviđene reforme i mere štednje. Vremena nije ostalo mnogo. Najkasnije do sredine decembra Grčkoj preti bankrot a posledice za evropske partnere mogle bi da budu nesagledive. Predsedavajući grupe ministara finansija evro-zone, Žan Klod Junker, izjavio je:

„Učinićemo sve da zaštitni talas protiv širenja krize tako postavimo, da evro-zona ne dođe u opasnost od sunovrata.“


Odlazak Papandreua

Šta pišu nemački mediji o grčkoj krizi?

Manhajmer morgen o Grčkoj objavljuje:

„Naravno da se Papandreu nije pokazao kao državnik od klase. On nije Vinston Čerčil. Njemu nedostaje harizma, ali i kvalitet. I dok zemlja upire pogled ka paklu, političari se nadigravaju na jedan skoro skaradan način. Posebno konzervativci, a pre svega njihov beskrupulozni opozicioni vođa Antonis Samaris, organizuju svoje igre moći. To je utoliko više neodgovorno, ako se zna da su upravo konzervativci bili ti koji su tokom njihove vlade doveli zemlju do dužničke katastrofe. Papandreu je tada bio u opoziciji.“

„Zemlji su potrebni novi Grci“, naslov je teksta Frankfurter algemajne cajtunga. List piše da grčki političari nisu naviknuti na koalicione pregovore, te da su oni za njih jedna „vrlo neoubičajena vežba“.

Špigl prenosi: „Prasak za Grčku, ali i Evropu. Usred dužničke krize Papandreu se odriče premijerskog mesta i otvara prostor za veliku koaliciju. Ono što izgleda kao poraz, za tog političara je moralna pobeda. Ali spasavanje evra će zato sada biti teže.“


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...