PARLAMENT GRČKE USVOJIO PAKET MERA

Nikos Arvanites, ATINA

Posle ovih odluka grčkog parlamenta očekuju se masovnije demonstracije protiv prelazne vlade i EU (foto: neredi na ulicama Atine u nedelju, za vreme usvajanja mera štednje u parlamentu)

Grčki parlament je dvotrećinskom odlukom usvojio program nametnutnih i nužnih mera dodatne štednje. Premijer Papademos je rekao:

„Programom štednje Grčka ne obezbeđuje samo novi kredit, već bi, zahvaljujući tome, uskoro ponovo mogla ekonomski da stane na sopstvene noge.“

Grčka je tehnički izbela bankrot ali na odredjeni rok. Ovo je bila najteža sednica grčkog parlamenta u poslednjih 10 godina jer je za vladinu odluku glasalio 199 od 300 poslanika a po 20 poslanika iz konzervativne partije i socijaldemokrata nisu glasali za predlog i oni su islkučeni iz parlamenta i partija. Lukas Papademos je dobio “zeleno svetlo” parlamenta ali čini se da neće biti podrške sinidikata i gradjana. Posle ovih odluka grčkog parlamenta, donetih pod pritiskom EU uz veliki politčki stres, očekuju se masovnije demonstracije protiv prelazne vlade i EU.

Mikis Teodorakis protiv vlasti

Ministar finansija Evangelos Venizelos rekao je:

„Moramo da spasimo zemlju. Građani nam neće oprostiti ako sada ništa ne učinimo.“

Gradjani Grčke su ljuti na vlast jer je zadužila naciju i EU zato što uslovljava Grčku do nacionalnog poniženja.

Masovni protesti preplavili su gradove uz vidno nasilje, hapšenja, paljena javnih objekata. Među demonstrantima je bio i 86-godišnji Mikis Teodorakis koji je verovatno najznačajniji živi umetnik Grčke. O merama štednje on je rekao:

„Ovaj paket mera štednje je, koristim tešku reč, izdaja.“

Procena je da je na demonstracijama u Atini bilo oko 100.000 ljudi. Analitičari predvidjaju da će se pojačavati pritisak na vlast, ne samo oko mera štednje već i u otkrivanju odgovornih za stanje u kome se nalazi Grčka.

Otvorena je sezona masovnih protesta u Grčkoj što neće biti dobar signal EU povodom planiranih strukturnh promena.

Pritisci i ucene

Prema Grčkoj konsantno se, već više od dve godine, vodi ošta kampanja pritisaka kakve nisu vidjene u Italijii, Španiji ili Portugaliji koje su u dužnikoj krizi kao i Grčka. Recimo, ministar finansija Nemačke, Volfgang Šojble zahteva od Grka promenu svesti. Šojble je za list Velt rekao:

“I zato svest o tome da nešto mora da se promeni, i to dramatično, kod Grka mora još da raste. Oobećanja nam više nisu dovoljna. S novim programom oštrih mera štednje oni će prvo morati da sprovedu i delove starog programa i štednje."

Ministar Šojble kao tvrdi poliitčar prognozira i izlazak Grčke iz evrozone i kaže: "Međutim, čak i u tom slučaju (da Grčka napusti evrozonu), za koji gotovo niko ne veruje da će se dogoditi, oni će i dalje ostati deo Evrope."

Američki milijarder Džordž Soroš smatra da nemačka kancelarka Angela Merkel vodi Evropu u pogrešnom smeru. Soroš kaže na stranicama Der Spiegela:

“Divim se kancelarki Merkel zbog njezinih državničkih sposobnosti. No, nažalost, ona vodi Evropu u pogrešnom smeru."




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...