ODLAZAK PAPANDREUA?

Nikos Arvanites, ATINA

Grčka drama koja je “potresla” EU (foto: Predsednik i premijer Grčke, Karolos Papuljas i Jorgos Papandreu, na sastanku posle izglasavanja tesne podrške Vladi Grčke koju vodi u parlamentu)

Grčka vlada je preživela ali se ne zna da li ostaje Jorgos Papandreu na čelu te vlade koja bi trebalo da postane vlada nacionalnog jedinstva, ili će se pojaviti drugi kandidat iz PASOK-a. Pre svih, pominje se sadašnji ministar finansija Evangelos Venizelos.

Konačan rezultat glasanja u parlamentu o poverenju vladi je 153 za i 144 glasa protiv, od ukupno 298 prisutnih poslanika u parlamentu. Vlada je “preživela” tesnom većinom što ukazuje na neophodnost da se ona ozbiljno “reknostruiše” i dobije znatno veću parlamentarnu podršku kako bi mogla da se nosi sa teretom krize.


Atina - izjava za medije premijera Jorgosa Papandreua posle sastanka
sa predsednikom Karolosom Papuljasom


Pretnje referendumom i isključenjem

EU je bila na ivici da Grčkoj zbog “pretnje” referendumom oko paketa pomoći MMF i EU, ponudi ili pripreti desetogodišnjim isključenjem iz evro-zone ili čak iz EU. Grčka vlada, na čelu sa Jorgosom Papandreuom, dovela je Grčku pred isključenje iz evro-zone, a EU pred mogući raspad. Upravo u toj političkoj alhemiji kretala se poslednjih dana i nedelja kriza Grčke i EU. Više puta EU je oštro zapretila Grcima izabacivanjem iz zone evra, uz niz poniženja upućivana iz pojedinih država prema Grčkoj. Posle donošenja odluke EU oko finansijske podrške i otpisa duga od 50 odsto, Grčka je “uzvratila” pretnjom referendumom koja je uznemirila EU. Papandreuova “šok opcija” dodatno je uznemirila i Grčku. Glasanjem u parlamnetu opstala je vlada PASOK uz opciju stvaranja šire koalicione vlade ali je Grčka, zbog Papandreuove pretnje referendumom, vidno izgubila i taj mali kredibilitet u EU koji je imala.

Pad Jorgosa Papandreu i dolazak Venizelosa?

Najverovatnija, prvi korak u sastavljanju nove vlade - koja bi bila spremna da vodi Grčku narednih meseci, do dogovora oko prevremenih izbora i prihvatanja obaveza i uslova EU i MMF - jeste ostavka ili smena Jorgosa Papandreua kao premijera. Sve otvorenije se, unutar PASOK-a, opozicije ali i EU, traži ostavka Jorgosa Papandreu.

Papandreu je politčar od velikog formata, lider PASOK-a i jedan od ključnih lidera u Socijalističkoj internacionali(SI) koja ima uticaj u Everopskom parlamentu. Medjutim, posle “poliitčke kocke” Papandreua oko referenduma, stav Nemačke i Francuske je - po saznanjima i pisanju medija - da je za smirenje situacije u Grčkoj potrebna nova vlada sa novim premijerom do novih izbora izbora. Mogući novi kandidat do novih izbora, kojeg bi prihvatila EU ali i grčka opozicija, je ministar finanija Evenegelos Venizelos. On je veoma uticajan u PASOK. Bio je više puta ministar i poslanik, profesor je univerziteta i predstavlja ličnost broj dva u PASOK. Upravo Venizelos je i pokretač akcije protiv referenduma i za moguće povlačenje Paapndreua sa funkcije premijera. Pozicija Venizelosa u PASOK se vidi i po tome što je on saopštio partnerima u EU i grčkoj javnosti da neće biti referenduma. Venizelos je pragmatičan političar, blizak Francuskoj ali i uticajan u krugovima evrorealističkih politčara.

Uslov za učešče Nove demokratije u vladi ili podršku vladi Nove demokratije, verovatno će biti uklanjanje Jorgosa Papandreua iz kabineta i oročenje vlade ne duže od pola godine, do raspisivanja prevremenih izbora na proleće 2012. godine.

Merkelova dominira u EU

Nemačka kancelarka Angela Merkel je sada svetska ličnost broj jedan, ispred Baraka Obame. Njenja odlučnost u spasavanju evro-zone i EU i pritisku na Grčku kao i pobeda u nemačkom parlamentu da se odobri podrška Grčkoj i otpis duga, mogu se uporejivati sa njenim hrabrim potezima. Hrabrost Merkelove da zaštiti evro i EU može biti veoma važna i za naredne izbore jer je na lokalnom nivou Merkelova izgubla značajni uticaj u Nemačkoj. Ona je jasno zapretila Grčkoj izbacivanjem iz evro zone pa i iz Evropske unije na najmanje deset godina ako i dalje nastavi da forsira priču o referendumu. Svi očekuju upravo od Merkelove rešenje za evropske probleme. A ona drži i ono najvažnije - nemačku blagajnu na kojoj velikim delom danas počiva evropsko ujedinjenje.

Vodeće države EU, Nemačka i Francuska vidno su razočarane Jorgosom Papandreuom i realno je da će uticaj Nemačke i Francuske biti od značaja u formiranju nove grčke vlade za sporovodjenje plana EU i MMF prema Grčkoj. Prema tome se mogu procenjivati politička sudbina Papandreua i sastav buduće grčke vlade. Mnogo teži slučaj od Grčke je Italija nad kojom je stavljeno “starateljstvo” EU zbog visine duga koji je mnogo veći od grčkog. Italija je posle nemačke, Francuske i Velike Britanije, četvrta po snazi zemlja EU i treća u evro-zoni pa je “disciplinovanje” Grčke neka vrsta pripremnog nastupa EU pred veće zahvate.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...