NOVI ARAPSKI BLOK ZA BORBU PROTIV DOMINACIJE IZRAELA?

Danijela Ćirović, AMAN

Zbog revolta naroda neophodno izvesno panarapsko združivanje koje bi “promenilo balans snaga” u arapsko-izraelskom konfliktu

Balkanmagazin na Bliskom istoku

Protesti širom arapskog sveta stavili su izraelsko-palestinske pregovore u drugi plan, mada u jordanskim medijima svakodnevno mogu da se vide izveštaji o novim žrtvama sukoba u Zapadnoj obali. No, narodni bunt Arapa otvorio je još jednu dimenziju. Organizacija Arapski forum mišljenja (AFM), stacionirana u Amanu, saopštila je da je zbog revolta naroda neophodno izvesno panarapsko združivanje koje bi “promenilo balans snaga” u arapsko-izraelskom konfliktu.

“Dizanje arapske omladine je ukazalo na zajedničke interese, san ovog dela sveta i uvećalo mogućnost pojave arapskog bloka koji bi promenio odnose snaga u regionu. Na videlo je izašla i nova međunarodna računica, kao i izvesno rešenje za naše glavne ciljeve, najpre palestinsko pitanje i američku okupaciju Iraka”, ističu u AFM-u.

Dnevnik Arab njuz objašnjava da AFM prevashodno ima u vidu vojnu dominaciju Izraela koja je omogućila jevrejskoj državi da nastavi sa okupacijom teritorija tri arapske države od bliskoistočnog rata 1967. naovamo. AFM je pozvao arapske intelektualce da pokušaju da pronađu rešenje za neophodne reforme u svim sferama “a da se pritom zaštite prava naroda, naročito ona koja se odnose na palestinsko pitanje”. Forum je istakao i da moraju da se uvedu demokratski standardi i društvene vrednosti u arapskim zemljama koji bi putem ustavnih restrikcija ograničili vlast predsednika. Inače, Arapski forum mišljenja jedna je od najuticajnijih organizacija ovog tipa u regionu. Predsednik AFM-a je jordanski princ Hasan, a među članovima se nalaze istaknuti intelektualci i akademici iz svih arapskih država.

Abdulah: Događanja u regionu kao izgovor

U štampi svakodnevno mogu da se nađu vesti o recimo još dvoje ubijenih Palestinaca na sahrani nedaleko od grada Hebrona u Zapadnoj obali što se dogodilo u ponedeljak, ili da je 10 Palestinaca uhapšeno tokom izraelske racije u sredu. Za to vreme, jordanski kralj Abdulah Drugi na zvaničnim sastancima ponavlja važnost nastavka izraelsko-palestinkih pregovora. Tako je prošle nedelje pri susretu sa španskom ministarkom spoljnih poslova u Amanu istakao da događanja u regionu ne bi smela da se iskoriste kao izgovor za zaustavljanje pregovora i težnji da se na Bliskom istoku uspotavi mir. “Ključni cilj Bliskog istoka ostaje potreba da se dostigne pravedno rešenje i zaustave sukobi”, rekao je Abdulah u razgovorima koji su se ticali podrške Evropske unije budućoj palestinskoj državi i uspostavljanju trajnog mira.

Na odvojenom sastanku jordanskog premijera Marufa Bakhita i specijalnog koordinatora UN za bliskoistočni mirovni proces Roberta Serija, amanski zvaničnik je istakao da mir i dalja izraelska gradnja “ne mogu da idu zajedno”. Bakhit je izrazio nadu da će Izrael doći do pravog zaključka o onome što se dešava u regionu i shvatiti koliko je u tom smislu važno nastaviti pregovore o miru, ali nakon što prethodno prekine s gradnjom u Zapadnoj obali.

Sa ovim se složio i zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Saad Hajel Srur koji je ovih dana ponovio da Jordan podržava palestinski narod. Tokom sastanka sa savetnikom palestinskog predsednika za hrišćanske odnose Zaidom Bandakom, Srur je rekao da je Vlada spremna da pomogne Palestincima i tako što će im staviti na raspolaganje određenu ekspertsku infrastrukturu kako bi se pružila podrška palestinskim institucijama.

Arheološka iskopavanja u političke svrhe

Takođe, prošle nedelje su se arapski arheolozi i stručnjaci za nasleđe i zaštitu ostavštine dogovorili u Amanu da preduzmu prve korake protiv Izraela pred međunarodnim pravosudnim organima zbog iskopavanja u blizini starog Jerusalima. Kako tvrde stručnjaci iz Jordana, Egipta, Palestine i Sirije, izraelski pojekat potpuno menja identitet Svetog grada, nabrajajući da se radi o menjanju imena istorijskih ulica do iskopavanja ispod Al Aksa džamije. Prikupljena dokumentacija će biti prosleđena Međunarodnom sudu pravde. Jordanski predstavnik pri Unesku Moavijah Ibrahim istakao je i da izraelske vlasti „zloupotrebljavaju arheologiju u političke svrhe“. „Izrael je iskoristio tekst Biblije kao potporu za svoju priču i potcenjivanje arapsko-islamskog nasleđa“, rekao je on.

Jednu od glavnih briga poredstavlja projekat „David“, arheološki park u srcu arapskog dela Jerusalima Silvana. Dok se projekat predstavlja kao iskopavanje kanala kroz koji su, kako stoji u Starom zavetu, ušli Davidovi vojnici i tako zauzeli Jerusalim, stručnjaci ukazuju na činjenicu da Izrael pokušava da proširi svoje prisustvo u Istočnom Jerusalimu i Sveti grad predstavi prvenstveno i jedino kao jevrejski.

Izrael nastavlja da gradi

Inače, izraelsko-palestinski direktni pregovori su počeli u septembru 2010, nakon što su se u Vašingtonu rukovali premijer iz Tel Aviva Benjamin Natanjahu i palestinski predsednik Mahmud Abas. Ubrzo su, međutim, zaustavljeni jer je Izrael nastavio da gradi i naseljava jevrejsko stanovništvo na teritoriji Zapadne obale koja treba da bude predmet razgovora jer bi trebalo prema granicama iz 1967. da bude deo Palestine.

Palestinski studenti i građani u Zapadnoj obali protestovali su poslednjih nedelja, tražeći da se podeljene frakcije Hamas u Gazi i Fatah u Zapadnoj obali, udruže kako bi se jedinstveno pristupilo pregovorima za uspostavljanje nove države. Zastoj u dijalogu, kako se očekuje, trebalo bi da bude premošćen sastankom svetskih zvaničnika u Parizu krajem ovog meseca.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...