KOCKA JE “BAČENA“ NA PAPADEMOSA

Nikos Arvanites, ATINA

Grčkoj su danas potrebni Aristotel i Platon ali najpopularnije su "političke kladionice" (foto: Novoimenovani premijer Grčke Lukas Papademos na svečanom polaganju zakletve u Predsedničkoj palati u Atini)

 

Grčkoj su potrebne velika mudrost i državnička hraborsit u narednim mesecima i godinama. Danas bi Grčkoj bili potrebni svi veliki filosofi potekli sa Akropolja i sa Olipmpa. Zemlji su potrebni mudraci poput Aristotela i Platona ali, nažalost, takvih u ovom vremenu nema ni u Grčkoj ni u svetu globalne krize.


Atina - susret bivšeg i novoimenovanog premijera Grčke, Jorgosa Papandreua i
Lukasa Papademosa, posle svečanog polaganja zakletve novog predsednika
Vlade Grčke, u atinskoj Palati Maximos Mansion

Kladjenje na političare

Grčka politička scena je nekoliko dana bila u znaku “političkog kladjenja”. Kladionice su se utrkivale u nagadjanjima ko će biti novi premijer Grčke. Kockanje u kladioncama popularno je u Grčkoj i Grci imaju naviku da učestvuju u raznim igrama na sreću. Politička “kockanja” ovoga puta bila su na relaciji vladajućeg PASIK-a i Nove demokratije. Politička javnost i parlament Grčke imali su “triling kandidata”. Na prvom mestu bio je ministar finansija u vladi Jorgosa Papandreua iz PASOK-a, Evangelos Venezelos. Na drugom mestu, savetnik premijera Jorgosa Papandreua (sada novi premijer Grčke), Lukas Papademos a onda je kao “rezevni igrač” ubačen predsednik parlamenta, Filipos Pecalnikos iz PASOK-a.

Nova demokratija je imala razloga da podrži Filiposa Pecalnikosa ali je krenulo lobiranje protiv njega unutar poslaničke grupe PASOK. Petorica ministara, već nazvana “petočlana banda”, obavestila su Papandreua da ne računa na njihovo učešće u vladi pod predsedavanjem Pecalnikosa. Politički protest u formi pisma 50 poslanika koji su “protiv“ čoveka koji je inicirao ideju o referendum, Filiposa Pecalnikosa vratio je sve na početak. Kao “kompromisno” rešenje je ponuđeno da Evangelos Venizelos preuzme premijersku poziciju a Papademos bude zamenik, ali su novodemokrate to glatko odbile.

Parlament je ipak, pod pritiskom javnosti i EU, izabrao Lukasa Papademosa za premiejera prelazne vlade koja će imati veoma težak zadatak da balansira izmedju političkog uticaja Jorgosa Papandreua, PASOK i Nove demokratije s jedne strane i EU, ECB i MMF sa druge strane. Papademos je u ulozi “prinudnog upravnika” grčke vlade do raspisivanja izbora i sprovodjenja mera koje su date kao uslov MMF i EU za finansijsku podršku.

Papademos “smiruje loptu”

Vlada nacionalnog jedinstva trebalo bi da radi do kraja februara iduće godine a možda će trajati i duže, u zavisnosti od razvoja unutrašnje političke krize i odnosa EU i MMF prema Grčkoj. Do početka proleća 2012. godine treba da se održe prevremeni parlamentarni izbori ali i da se “stegne kaiš” na grčkim pantalonama. Papademos kaže:

”Uveren sam da je članstvo naše zemlje u evrozoni garant monetarne stabilnosti i svi moramo da budemo optimisti po pitanju krajnjeg rezultata, sve dok smo ujedinjeni“.

Prihvatajući mesto premijera, Lukas Papademos, kao ugledni bankar i bivši potpredsednik Centralne evropske banke, delovao je tehnokratski a ne politički i to je bio glavni razlog da ga lider Nove demokratije ne prihvati odmah kao kandidata. Na taj način Nova demokratija je stavila do znanja Papademosu da mu neće davati “blanko poverenje” narednih nekoliko meseci.

Pozicija Lukasa Papademosa je nezahvalna. Ovaj “američki djak” i predavač na Kolumbija univerzitetu, na Harvardu i u Atini, suočavaće se sa pritiskom gradjana, političkih partija, EU i MMF. Ipak za EU, ECB i MMF Lukas Papademos biće “njihov čovek“ u Atini.

PASOK ne vidi Lukasa Papademosa kao državnika i političara već kao profesora i bankarskog savetnika. Sada će, ipak, Papademos, u narednih i ključnih nekoliko meseci, morati da povlači državničke poteze i primenjuje bolne mere. Ni Nova dmeokratija u njemu ne vidi “političara od formata” već kao “prelaznog igrača” krizne situacije i čoveka EU i MMF. Takav stav biće usvojen i kod gradjana Grčke koji u Lukasu Papademosu mogu videti samo “marionetu” i ”izvršioca” poslova MMF i EU na štetu Grčke.

Nemačka je medju prvima poželela uspeh Lukasu Papademosu, stavom nemačke vlade: “Nemačka će učiniti sve da sarađuje što je bolje moguće s novom ekipom u Atini.”

Prve reči novog premijera grčke vlade bile su:

”Čast je biti premijer, ali je odgovornost još veća.”

Ukoliko Papademos ne bude imao dovoljnu podršku, pre svega oko sprovodjenja “uslovljenih” mera EU, MMF i ECB, Grčka će se naći pred teškim situacijama koje će parlamentarne izbore za tri meseca učiniti nepodnošljivim i uz pretnju velikih tenzija i sukoba. Papademos treba da “smiri političku loptu” i da vrati igru na teren Grčke, uz smanjenje pritiska iz EU. Sve suprotno, vodi u nesagledive scenarije nepovoljne po Grčku ali i po evrozonu

Starateljstvo nad Grčkom - Joška Fišer

Pozdravljajući imenovanje novog premijera Grčke, predsednik EU Herman Van Rompej i predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo, naveli su da je "za novu vladu Grčke važno da pošalje snažnu međupartijsku poruku radi uveravanja svojih evropskih partnera da je odlučna da učini sve što može kako bi stavila svoj dug na stabilnu, silaznu putanju".

“Imamo samo jedan cilj, a to je stabilizovanje evrozone u njenom sadašnjem obliku", rekla je nemačka kancelarka Angela Merkel. Poslednja ispitivanja javnog mnjenja ukaziuju da se 82 odsto Nemaca izjasnilo za izlazak Grčke iz evrozone ako njeni stanovnici ne prihvate mere štednje koje su uslov za pomoć. S druge strane, u prethodnim anketama, dve trećine ispitanika izrazilo je razumevanje za proteste grčkih građana protiv drastične štednje. Nemački ambasador u Atini do 2010. Godine, Volfgang Šulthajz je nemačkoj vladi izneo predlog koji bi, po njegovom mišljenju, doprineo boljem razumevanju između Grka i Nemaca. On je predložio imenovanje „poverenika za Grčku“. Na toj dužnosti vidi osobu poput bivšeg ministra spoljnih poslova Joške Fišera.

„On uživa ugled u Grčkoj i mogao bi Nemcima da objasni kakve probleme imaju Grci. To bi pozitivno promenilo sliku Grčke u Nemačkoj“, objašnjava bivši diplomata. Iz nemačke vlade još nije dobio odgovor na taj predlog.



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...