GRČKO-SRPSKA FINANSIJSKA SUDBINA

FRD

Zbog emitovanja dinarskih i deviznih hartija od vrednosti, u iznosima od preko milijardu evra na godišnjem nivou, Srbiji preti grčki finansijski scenario odmah po okončanju izbora, saopštava Fond za razvoj Demokratije

Polazeći od člana 82. Ustava Srbije, koji garantuje da ekonomsko uređenje u Srbiji počiva na tržišnoj privredi, članom 40. Zakona o deviznom poslovanju predviđeno je da se kurs dinara, prema stranim valutama na deviznom tržištu, formira slobodno, piše u saopštenju Fonda za razvoj demokratije iz Beograda.

Uvažavajući položaj Srbije, visoku zaduženost i nedostatak deviznog priliva za otplatu kredita, Vlada je utvrdila izvoznu orijentaciju Srbije.

Međutim, neustavnim, nezakonitim i netržišnim aktima Narodna banka Srbije stvara veštački kurs dinara, istovremeno i trajno uništavajući bilo kakvu proizvodnju, posebno namenjenu za izvoz. Na taj način, stranim licima je omogućen neograničen i garantovan izvoz u Srbiju bez bilo kakve domaće konkurencije.

Zbog emitovanja dinarskih i deviznih hartija od vrednosti, u iznosima od preko milijardu evra na godišnjem nivou, i to bez bilo kakvog pokrića osim garantovanom rasprodajom EPS-a, Telekoma, zemljišta itd., Srbiji preti grčki finansijski scenario odmah po okončanju izbora. Pored toga, dobijanje kredita ili prolongiranje otplate postojećih, biće uslovljeno strateškim političkim ustupcima u vezi ulaska u NATO, prihvatanja suverenog Kosova, napuštanja Republike Srpske, prihvatanja zahteva u vezi samostalnosti Sandžaka, Vojvodine itd.

Što se tiče MMF-a, za njih je ponašanje NBS planirano, očekivano i prihvatljivo upravo iz navedenih razloga.

S obzirom da Narodna banka Srbije, prema Ustavu, podleže nadzoru Narodne skupštine, a da Devizni inspektorat NBS nije u mogućnosti da kontroliše rad svoga osnivača, preostaje jedino mogućnost da Ministarstvo ekonomije, odnosno Republička tržišna inspekcija, proveri ustavnost i zakonitost rada Narodne banke Srbije u delu koji se odnosi na emitovanje i promet dinarskih i deviznih hartija od vrednosti.

Saglasno članu 46, 47 i 58. Zakona o trgovini, Republička tržišna inspekcija i Vlada mogu, radi sprečavanja poremećaja na tržištu ili otklanjanja štetnih posledica poremećaja na tržištu, uvesti i primeneniti privremene mere prema NBS u cilju zabrane daljih emitovanja nezakonitih i neustavih dinarskih i deviznih hartija od vrednosti i netržišnog utvrđivanja kursa dinara.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...