GRČKA POSLE ODLUKA PARLAMENTA

Nikos Arvanites, ATINA

Dani koji potresaju Atinu! (foto: požar u nedelju u Atini, izazvan u demonstracijama, kada je zapaljeno oko 60 zgrada)

Grčka je ušla u novou fazu poliitčke krize. Vlada Lukasa Papademosa će trajati dok se ne obave parlamentarni izbori koje je premijer najavio za april, suočava se sa tri grupe problematičnih odnosa. Prva je kriza poverenja izmedju Grčke vlade i EU i dokazivanja “na delu” sprovodjenja bolnih mera po grčki narod. Druga je kriza odnosa vlasti i naroda, odnosno političke oligarhije i gradjana koji smatraju vlast odgovornom za stanje u državi i pristajanje na ponižavajće uslove i ulutmatume EU kakvi se ne postavljaju Italiji, Španiji ili Portugali. Treća je kriza u odnosima na političkoj sceni u izbornoj kampanji, odnosi unutar vladajućih partija i budući gradjanski i sindikalni protesti.

Građani kažu da više ne mogu da se odriču, da su dosadašnje mere štednje nepodnošljivo ugrozile njihov životni standard. Oni traže da se teret finansijske krize podjednako raspodeli na sve slojeve društva, a ne samo da se svaljuje na ledja onih koji žive od plata i penzija. Vlada Lukasa Papademosa nije izišla sa strategijom socijalne zaštite najugroženijih slojeva, niti sa programom socijalnog dijaloga već jedino sa oštrim merama štednje na štetu nižih i srednjih socijalnih slojeva Grčke, odnosno većine.

Bogati pojedinci i kompanije ostaju, za sada, po strani od pritiska vlasti. Kada se prave veliki rezovi u društvu čije će posledice će trajati dugo, očekivani su krizni planovi političke i socijalne održivosti i dijaloga. Dijaloga vlasti i sindikata bar formalno, medjutim, nema kao ni izmedju vlade i krupnog kapitala.

Gorka “pilula” podrške

Odmah po izglasavanju mera grčkog parlamenta, uz “paljenje” Atine koja je gorela ne samo politčki već i fizički, uz prolivanje krvi i besa javljaju se predstavnici EU. Portparol nemačke kancelarke Angele Merkel, Steffen Seibert čestitao je grčkom parlamentu što je prihvatio novi plan štednje. Portparol kaže:

"Posebne čestitke upućujemo Grčkoj na tom glasanju koje je pokazalo njenu dobru volju da se sporovedu teške reforme.“

Medju kritičarima nemačke politike prema Grčkoj i krizi u EU je i Timothy Snyder koji za The New York Review of Books kaže:

”Nemci se sada, u sklopu evropske politike, ponašaju slično konzervativcima u sklopu američke: izvlače korist iz šire unije. Nemački procvat u poslednjoj deceniji zavisi od evra i tržišta koje on stvara za nemački izvoz u zemlje poput Grčke, te od činjenice da je evro na međunarodnim tržištima verovatno jeftiniji od bilo kakve nemačke valute.”

Jasno je da je pritisak EU, pod uticajem Nemačke, prema Grčkoj - svojevrsni politički i ekonomski esperiment sa teškim posledicama po budućnost EU.

Hakeri protiv grčke vlade?

Hakerska grupa “Anonymous” obratila se grčkom narodu video porukom objavljenom na YouTubeu. Poručili su Grcima kako će njihova vlada pasti zajedno s Evropskom unijom. Hakerski socijano-anarhistički terorizam je u toku. Oni su najavili i 'kompjuterski napad' na policijsku kompjutersku mrežu i baze podataka u Grčkoj. Oni kažu:

"Građani Grčke, mi smo Anonymous. Pratili smo zbivanja u Atini i pomešanih smo osjećanja. Rastužuju nas destrukcija i uništenje koje su cena ove kampanje za Atinu i ljude. Vlada je nebrojeno puta izbegavala zahteve ljudi. Odbijala je da sluša svoje građane. Ne možemo stajati po strani i gledati dok su građani potlačeni zbog mera štednje koje dugoročno neće ići njima u korist. Zbog toga smo protiv grčke vlade. Anonymous nastavlja sa svojim napadima na grčku vladu i neće se zaustaviti sve dok građani ne dobiju ono što žele. Ako se to ne dogodi, grčka vlada će pasti. Ovo je, ujedno, upozorenje svim drugim delovima Evropske unije. Italija, Španija, Portugalija, Poljska i sve ostale, doživeće istu sudbinu kao i Grčka.”




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...