GRČKA POD PRITISKOM EU I MERKELOVE

Nikos Arvanites, ATINA

Prevare i špekulacije postale su osnova politike kompanija, banaka i vlada koje su se bogatile na propadanju nacionalnih resursa i dovele do urušavanja ekonomije EU i suvereniteta mnogih država (foto: Protest zimus pred grčkim parlamentom za vreme štrajka advokata, farmaceuta i zaposlenih na železnicima)

Parola “Uzmite ili ostavite” za Grčku znači - prihvatite uslove i obaveze od MMF i EU ili ulazite u bankroststvo i izlazite iz evrozone i možda EU. Unija više neće voditi politiku konsenzusa već uticaja i moći onih država koje se pokazuju “zdravim” u uslovima globalne recesije.

Nemačka je lider EU i njena se ne poriče. Pod pritiskom nemačke kancelarke Angele Merkel, koja je zapretila Grčkoj da neće dobiti „finansijsku infuziju“ od oko osam mililijardi evra do sredine decembra, lider Nove demokratije Antonis Samaras potpisao je saglasnost na obaveze Grčke pred MMF, EU i ECB, kao i mere štednje koje nisu bile u skladu sa političkim projekcijama Nove demokratije.


Angela Merkel

Sve „kalkulacije“ Samarasa

Na ovaj način lider konzervativaca je popustio pred EU i Nemačkom jer bi se sva nevolja Grčke, računajući i bankrotstvo „svalilo“ na Novu demokratiju koja sada, po istraživanjima javnog mnenja, vodi isped PASOK.

Odbijanjem stavljanja potpisa na zahtev Nemačke i EU, Samaras bi doveo do raspada svoje partije i svrgavanja s trona u času kada očekuje da do proleća Nova demokratija preuzme vlast ili da bude ključna u formiranju buduće vlade. Lider Nove demokratije, Antonis Samaras suočiće se i sa najavom generalnog štrajka 1. decembra sada uperenog i protiv politike Nove demokratije koja je ušla u prelaznu vladu. Sve dosadašnje generalne štrajkove, protiv vlade Jorgosa Papandreua, posredno je podržavala i Nova demokratija. Samaras je u pismu liderima EU naveo i podršku smanjenju troškova, borbi protiv izbegavanja plaćanja poreza, strukturnim reformama i privatizaciji, ali nije spomenuo povećanje poreza čemu se do sada oštro protivio. To su očiti ustupci pošto Antonis Samaras računa da bi mogao da bude novi premijer Grčke.


Antonis Samaras

Poverenje - nova ekonomska doktrina EU

Centralni problem za Grčku i sve države u krizi unutar EU, sa ekonomske ali i političke strane, je gubitak poverenja unutar država pogodjenih krizom ali i medju članicama Unije. Bankarska profesija je pod velikim pritiskom krize kao i tržišni model ekonomije koji je sve više pod uticajem državnog intervencionizma i jačanja uloge države u globalnoj ekonomiji na štetu kompanija tržišne psihologije. Savremena ekonomija sve više dolazi do krizne tačke u čitavoj EU, a to je poverenje.

„Centralni zadatak ekonomske nauke je istraživanje sociološkog i psihološkog aspekta poverenja na funkcionisanje bankarskih, tržišnih i državnih institucija EU i njenih članica. Ekonomija kompanija je uzdrmana gubitkom poverenja u “slobodno“ tržište“, kaže kelnski profesor Thomas Hartmann-Wendels. „Jako smo verovali u sposobnost tržišta".


Thomas Hartmann-Wendels

EU je potrebna etika

Sistemski rizici nisu dovoljno uzimani u obzir, smatra profesor Hartmann-Wendels, dodajući da smo iz krize naučili puno novih aspekata koji sada moraju biti pretočeni u naučne modele.

Psihološki aspekt poverenja je nova doktrina kompanija i vlada kao i administracije EU u formiranju budućih tržišnih uslova. Poverenje počiva na hrišćanskoj etici na kojoj je zasnovan kapitalistički svet u Evropi i SAD. Prevare i špekulacije postale su osnova politike kompanija, banaka i vlada koje su se tako bogatile na račun propadanja nacionalnih resursa čime su dovele do urušavanja ekonomije EU i suvereniteta mnogih država. Očigledno je da će mnogim državama EU, ministarstvima i vladama u krizi ali i kompanijama, biti potrebni saveti i preporuke sveštenika, psihologa, filozofa i drugih koji se bave etikom, poslovnim i tržišnim komunikacijama. Do sada su na sceni bili u modi “spin doktori”, PR menadžeri, lobi grupe. EU će morati od sada, ako želi da opstane, više da se posveti etici i njenom osnovom pitanju - poverenju.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...