BARAĆ: DRŽAVA SPASAVA BEKA

Miloš Obradović

Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije ističe da je u medijima prikazan sukob između Beka i Đilasa a, u stvari, država će da finansira Bekove propale projekte

Kakvu samo predstavu građani Srbije, a pre svega Beograda, imaju prilike da gledaju ovih dana i to za svoje pare. Kako se stvari odvijaju mogli bi postati vlasnici Luke Beograd, ako gradonačelnik Dragan Đilas učini što je rekao pred TV kamerama i otkupi ovu firmu od Milana Beka. Treba reći da ovu genijalnu ideju nije smislio Đilas već sam Beko i javno je obznanio pre više od mesec dana kada je ponudio državi da otkupi ovu kompaniju čija prethodna kupovina važi za jednu od najvećih afera u srpskoj tranziciji, za koju su vezane na desetine sporova, krivičnih prijava i spornih sudskih odluka.

Tada je na ponudu Beka, premijer Mirko Cvetković predložio da akcije preduzeća proda na tržištu svima zainteresovanima. Pošto to, očigledno, nije isplativo koliko saradnja sa državom, Beko je izgleda kupca našao na lokalnom nivou.

Prodaja pod pritiskom ili ratosiljanje tereta

"Grad će dobiti preduzeće sa 200 hektara zemljišta i razrađenom razvojnom strategijom na bazi Libeskindovog projekta "Grad na vodi". Ne postoji pojedinac koji može da odoli napadu države i u tome nisam izuzetak. Utoliko želim da se tehnika kupovine akcija obavi u što kraćem roku", konkretan je Beko.


Maketa "Grad na vodi"

Za sada, koliko se može videti po izjavama u medijima, jedino treba da se dogovore oko cene. Đilas nudi 40 miliona evra, za koliko je Beko kupio Luku Beograd 2005. godine, a poznati biznismen, koji je devedestih bio i član vlade i glavni čovek za Zastavu iz Kragujevca, traži da se ta suma uveća za kamatu po kojoj se država zadužuje kod banaka. Ilustracije radi, država je krajem prošle godine podigla kredit kod komercijalnih banaka od 250 miliona evra po kamatnoj stopi od oko šest odsto. Ukoliko bi se obračunala na sumu od 40 miliona, kamata bi iznosila 2,4 miliona evra, godišnje. Opet, kamatne stope se obračunavaju na godišnjem nivou, a pošto je od kupovine Luke Beograd prošlo skoro šest godina, Beko bi mogao izađe iz ove transakcije u plusu za oko 14,5 miliona evra. Nije loše, s obzirom da je Luka kupljena bankarskom garancijom, a ne kešom, ali je sigurno mnogo manje od planiranog profita od gradnje i prodaje stambenog i poslovnog prostora na 200 hektara uz Dunav pre krize. Međutim, kako sada niti ko kupuje stanove, niti želi da finansira gradnju miliona kvadrata, cela ta imovina predstavlja teret koga se treba rešiti.

Rat ili prijateljska ponuda?

Naravno, u javnosti je to predstavljeno malo drugačije, u stvari sasvim drugačije. Iz medijskih nastupa stiče se utisak da tajkuni i političari vode pravi rat. Beko se žali da država i politička oligarhija reketiraju privrednike i da oni u stvari više nemaju nikakav uticaj. S druge strane možemo čuti patriotske i državničke kritike političara na račun biznismena kako treba da daju radnicima dobre plate umesto da se bahate na svojim jahtama. I u sred tog okršaja iskoči ideja da se parama poreskih obveznika iskešira Beko.

Verica Barać, predsednica Saveta za borbu protiv korupcije koji već godinama vodi bitku protiv nezakonite prodaje Luke Beograd i podneo je krivične prijave protiv 17 lica predvođenih Bekom, ističe da do sada nije videla bolju potvrdu sprege tajkuna i vlasti od poslovne ponude beogradskog gradonačelnika.

"Vlast hoće da spasi tajkune koji su preterali sa nekretninama i upali u finansijske probleme zbog krize. Tu država pritiče u pomoć, a u medijima se to sve predstavlja kao sukob. Navodno, država ispravlja grešku kada je prodala akcije Luke. Umesto što hoće da se bavi lučkom delatnošću, bolje bi bilo da obezbedi da se sve radi po zakonu. U ovom slučaju grad treba da insistira na obavljanju lučke delatnosti i tako donese što veći prihod gradu, da poništi izmenu generalnog urbanističkog plana koji je bio protiv luke, a u korist Beka i vlasniku firme ukoliko neće da se bavi lučkom delatnošću - oduzme to pravo. Kada bude bilo para onda mogu i da razmišljaju o izmeštanju luke... Interes grada je da luka radi što bolje, a da država ume time da se bavi ne bi prodavali sve luke budzašto", kaže Barać.

Prema njenim rečima, krivične prijave i sudski sporovi oko luke nemaju veze sa ovim. To se odnosi na ono vreme i mesto i ti slučajevi treba da se procesuiraju.


Luka Beograd

Kupi-prodaj o trošku države

"Nikakve kasnije prodaje ne mogu to da zamene. Oni hoće to da prodaju kao paket pa kada, navodno, grad otkupi Luku i spasi stvar, pre toga kao da se ništa nije ni desilo. Svi koji su kupili luke na Dunavu upropastili su lučku delatnost i samo su ih uzeli zbog zemljišta. Sada brod nema gde u Srbiji da natoči gorivo nego mora da ide u Rumuniju. Kada su predstavnici Luke Beograd pre nekoliko godina rekli "nas ne interesuje luka već zemljište", država je morala da reaguje. Sada, posle 20 godina privatizacije idemo u podržavljenje", ističe ona i dodaje da je ovo sve plan da Beko dođe do keša. Ona podseća kako je njegova fantomska firma "Worldfin" i došla do akcija luke, a nije imala ni pare ni biznis, već je garanciju položila brokerska firma.

"Tek kada su kupili Luku uzeli su kredit na ime hipoteke na nju, tako da je Luka kupila sama sebe. Sada taj kredit treba vratiti a za to je potreban novac. Valjda naši tajkuni tako zamišljaju biznis. Dobiju zemljište i firmu za džabe, upropaste ih i onda prodaju državi, a marketing stručnjaci sve to prikažu kao neki sukob", zaključuje Barać.




Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...