ANARHISTI I MAFIJA NA TALASIMA NEZADOVOLJSTVA U GRČKOJ

Nikos Arvanites, ATINA

Organizovano nasilje preti Grčkoj što govori o širenju opšteg nezadovoljstva stanovništva ali i opasno ugrožava imidž zemlje pred turističku sezonu (foto: protest u nedelju u Atini)

Građanski neredi u Grčkoj u poslednjih dve godine nisu retkost. Međutim, količina nasilja u paljenu Atine i mnogih objekata opšte i kulturne namene ukazuju da je u porastu urbano nasilje anarhističkih grupa, imigranata ali i mafije koja koristi političke, socijalne i snidikalne proteste protiv vlade Grčke oko usvajanja nužnih mera pod pritiskom MMF, EU i ECB. Obnavljaju se već poznati sukobi jednog dela protestanata koji nose kapuljače, motke, palice i molotovljeve koktele. Ovaj vid nasilja odavno već traje u Grčkoj i skoro da je legalizovan kao oblik borbe.


Demonstranti ispisuju grafite sa najavom "globalnog građanskog rata"

Plansko nasilje

Uništavanje imovine i paljenje grada ukazuje na opasnije namere sa nesagledivim posledicama. Policijskio-novinarska zapažanja su da je jedna trećina uhapšenih u sukobima u Atini bila sa kapuljačama.

Ove grupacije po pravilu regrutuju mafija i sprortski klubovi u većem delu Evrope, pa i u Grčkoj. Policijski izvori ukazuju da je više od 30 odsto uhapšenih bilo stranaca, imigranata što ukazuje da je ova struktura posebno motivisana da uzme učešće u sukobima. Bilo da budu instruisani i plaćeni ili stvarno nezadovoljni svojim statusom i životom u Grčkoj. Grupacije privedenih nasilnika se dele na one starosti od 14 do 17 godina, koji su za sada u manjini ali ih regrutuju za ulične borbe. Najveći broj su nasilnici starosti od 19 do 29 godina, odnosno populacija koja je bez posla i prepuštena sama sebi. Srednja generacija, od 31 do 39 godina, druga je po brojnosti učesnika u nasilju, razbijanju i paljenju po Atini. To je grupacija onih koji su žrtve gubitka posla ili su nezadovoljni vlastima. Grupacija preko 40 godina je znatno manje prisutna, ali treba očekivati da će se i srednja generacija učesnika u nasilju povećavati kako situacija u Grčkoj bude bila ekonomski i socijalno sve napetija.

Ulični ratovi!

Među aktivnim učesnicima u nasilju su i nezaposleni, studenti, mali privatnici, učenici, profesori i druge profesije. Sukobi su bili organizovani pomoću mobilnih telefona, laptopova i drugih tehničkih sredstava za međusobno komuniciranje. Dakle sukobi u Atini nisu bili spontani već organizovani i planirani da se stvori što više nasilja uz sinhronizaciju grupa učesnika.

Štete od nasilja po Atini u sukobima demonstranta i policije mogu se procenjivati na više od stotinu miliona evra. Podmetanje požara slično je kao u Londonu u leto 2011. godine. Dakle, slična se strategija primenjuje i u Grčkoj i treba računati na žestoke sukobe u narednom periodu. Po broju zapaljenih kuća i javnih objekata radi se o pravom urbanom i organizovanom nasilju koji liči na forme mafijaško-terorističkog akta pomešanog sa anarhizmom i socijalnim buntom. Po prvi put bunt, protesti ali i nasilje preneli se i na ostrva poput Krita i Krfa što govori o širenju opšteg nezadovoljstva građana Grčke. Ovi neredi u Atini su loša slika i opasnost po imidž Grčke pred narednu turistisčku sezonu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...