AMERIKANCI OBUČAVALI I FINANSRALI VODJE ARAPSKIH POBUNA

Milan Kamatović, PRAG

Istovremeno SAD obilato pomagale i podržavale savezničke režime protiv kojih su se digle pobune…. (foto: protesti u Jemenu)

Mnogi od mladih vodja arapskih revolucija prošli su kroz kompleksnu američku obuku, a njihove organizacije i grupe su dobijale obilatu finansijsku potporu s druge strane Atlantika. To tvrdi američki dnevnik The New York Times (NYT) pozivajići se na razgovore s tim ljudima i depeše Wikileaks-a.

Depeše ukazuju posebno na izdašnu pomoć opoziciji u Siriji.

„Mnogo mi je to pomoglo jer sam pre toga mislila da se promene mogu izvesti samo silom i moćnim oružjem“, ocenila je ovu obuku jemenska akivistkinja Encar Kadio. Sada te promene nastoji da ostvari nenasilnim protestima i u tome ima dosta uspeha...


Protesti u Kairu

Nekoliko mladih Egipćana je otišlo je pre tri godine u SAD gde su pratili kako se mogu iskoristiti socijalne mreže i mobilne tehnologije radi pobede i razvoja demokracije. „Naučili smo naročito kako graditi koalicije“, istakao je Bašim Fathi. A upravo široka kolicija je donela pobedu u Egiptu.

„Niismo ih finansirali da bi pokrenuli demonstracije. Njima smo pre svega dali podršku i osposobljavali ih za saradnju i jedinstvo. Ta obuka je imala neku ulogu u tome ali je to, ipak, bila njihova revolucija. Mi je nismo započeli“, kaže o tome Stephen McInerney, šef americkog Projekta za za bliskoistočne demokratije.

U saradnji sa arapskim akivistima učestvovale su najrazličitije institucije, povezane sa republikancima i demokratima, ali većinu aktivnosti je finansirala američka vlada preko Nacionalne fondacije za demokratiju. To je, naravno, bio samo mali deo sredstava kojima se finansiraju američke intervencije u ovoj oblasti, za potporu režima koji su saveznici SAD.


Protesti u Libiji

Te američke aktivnosti su, ipak, smetale tim režimima i izazivali njihove proteste.

„Stalno su nam govorili: zašto saradjujete s tim grupacijama, oni ništa ne znače, imaju samo parole“, govori o tome egipatski aktivist Šerif Mansour koji je u Freedom House vodio program za Bliski Istok i Severnu Afriku, koji finansira State Department.

U depešama do kojih je došao Vikiliks, mogu se registrovati protesti jemenske vlade protiv „mešanja u untrašnje stvari“ i bahreinske žalopojke što je opozicija toliko profitirala od američkog školovanja protivnika.

Najtvrdji otpor je bio u Egiptu gde je američka vlada poslala znatnu finansijsku potporu nevladinim organizacijama i to kroz egipatske državne organe. Godinu kasnije vlada Georg-a Busch-a mladjeg se odlučila da tu pomoć primaocima šalje direktno.

Egipatski zvaničnici su kritikovali „agresivnu taktiku za podršku promenama u zemlji“ i žalili se da SAD daju pomoć, u stvari, „ilegalnim grupama“. Istovremeno su protiv tih grupa i institucija oštro intervenisali, bojkotovani su hoteli gde su se držali seminari, instruktori su bili praćeni na svakom koraku, učesnici kurseva šikanirani, otpuštani s posla....

Neki aktivisti, medjutim, upozoravaju na hipokriziju Amerikanaca jer su istovremeno i to dosta obilato podržavali i represivne režime.


Libijski dečaci: u Libiji su protesti brzo prerasli u gradjanski rat uz podršku
zapadnih zemalja protivnicima Gadafijevog režima

„Visoko cenimo obuku kroz koju smo prošli, zahvaljujući nevladinim grupama koje je sponzorisala vlada SAD, zaista nam je to pomoglo u borbi. Istovremeno smo svesni da je ta ista vlada obučavala tajne policije u tim režimamima koje su odgovorne za ubijanje i torturu nad ljudima“, zaključio je Fathi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...