Katalonci neće nezavisnost

M.L.

Ankete, dva meseca pre planiranog referenduma o otcepljenju Katalonije od Španije, pokazuju da je sve manje žitelja ovog ekonomski najrazvijenog dela Španije za nezavisnost - sada je takvih svega 41,1 posto
(foto, Baraselona, glavni grad Katalonije)

Kako se bliži referenedum o izdvajanju Katalonije iz Španije, sve manje je Katalonaca za to. Na refernedumu koji treba da se održi 1. septembra, za otcepljenje ovog ekonomski najrazvijnijeg regiona Španije, kako pokazuje anketa instituta CEO, čije je rezultate u subotu objavio list La Vanguardia, bi se izjasnilo 41,1 posto ispitanika. Na prethodnom istraživanju, sprovedenom u martu, nezavisnost je podržalo tri posto više ispitanika.

Protiv nezavisnosti se izjasnilo 49,4 posto ispitaniku, u martu je taj procenat iznosio 48,5 posto. Ostatak ispitanika nije bio siguran kako će se izjasniti na referenedumu, zakazanom za 1. septembar.

Ustavni sud Španije je još u januaru upozorio katalonsku vladu da će ako organizuje referenedum biti izložena krivičnom godnjenju.

katalonija preds s

Karlos Pučdemont, predsednik regionalne vlade Katalonije

Ovakvi rezultati su teška rana za predsednika regionalne vlade Karlosa Pučdemonta (Carles Puigdemont) koji institira na održavanju referenduma, koji je još ranije špansko sudstvo okvalifikovalo ze neustavno. Pučdemont, međutim, insistira i dalje na referendumu pa je nedavno smenio trojicu ministara u regionalnoj vladi koji su se pokolebali u podršci otcepljenja od Španije.

Katalonci su već dosta dugo podeljeni oko otcepljenja od Španije, verovatno je najviše onih koji su nezavisnost i to odmah, ali ima i onih koji misle da još nije trenutak za to ili da bi oko toga trebalo postići nekakav dogovor s Madridom. Regionalna vlada je još  2014. godine organizovala refernedum na kome se oko 80 posto onih koji su glasali izjasnilo za nezavisnost. Izlaznost je, međutim, iznosila svega 40 posto. Zbog raspisivanja i organizovanja tog refereneduma najviši sud Katalonije je tadašnjeg premijera Artura Masa i nekoliko članove njegove vlade kaznio privremenom zabranom bavljenja politikom.

Katalonija (kat. Catalunya; oksit. Catalonha; šp. Cataluña) je, prema Vikipediji, jedna od 17 autonomnih pokrajina Španije. Njeno područje uglavnom odgovara istorijskoj teritoriji Kneževine Katalonije. Autonomna pokrajina Katalonija ima površinu od 32.091 km², a zvaničan broj stanovnika je oko 7,5 miliona (2010). Pretežno stanovništvo su Katalonci koji govore katalonskim jezikom. Glavni grad Katalonije je Barselona. Katalonija je zvanično priznata kao istorijska nacija u Katalonskom autonomnom statutu usvojenom 1979. godine, u skladu sa ustavom Španije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...