UN usvojile predlog rešenja za Siriju, Damask negoduje

Danijela Ćirović

Savet bezbednosti podržao je, prvi put posle dve godine, napor ka mirovnim razgovorima o Siriji, na osnovu izveštaja specijalnog izaslanika UN Stafana de Misture i francuskog nacrta kojim se podrazumeva stvaranje „prelaznog vladinog tela“. Iz Damaska ističu da je De Misturina ocena „pristrasna“, dok se iranski zvaničnici nadovezuju da svako rešenje za sirijsku krizu koje nije dogovoreno sa režimom Bašara al Asada, mora biti odbijeno
(fonet,Stafan de Mistura (levo) u razgovoru sa Bašarom al Asadom u Siriji)

Savet bezbednosti UN podržao je u utorak novi napor ka mirovnim razgovorima o Siriji, što je usvojilo svih 15 članica uprkos rezervisanosti Venecuele koja ima dobre odnose sa Damaskom. Ovo je prvi put u poslednje dve godine da se Savet bezbednosti okupio oko političke izjave o Siriji a nakon zalaganja izaslanika UN za Siriju Stafana de Misture. Zvanični Damask istog dana je kritikovao De Misturin „pristrasan“ pristup, objavljujući i ocenu sa sirijsko-iranskog sastanka u Teheranu da svako rešenje, bez konsultacija sa režimom Bašara al Asada, mora da bude odbijeno.

Venecuela je, sa svoje strane, navela da se distancira od delova izjave u kojoj se traži politička tranzicija zemlje da bi se okončao rat koji bukti u zemlji više od četiri godine. Izaslanik Karakasa Rafael Ramires rekao je da UN pravi „veoma opasan presedan“, podržavajući tranziciju za koju smatra da narušava pravo Sirije na samoopredeljenje.

sirijske-i-iranske-delegacije

Sastanak sirijske i iranske delegacije u Teheranu (SANA)

Savet bezbednosti o „prelaznom vladinom telu“

Nacrt izjave u 16 tačaka sastavila je Francuska i o njemu se pregovaralo otkako je Stafan de Mistura izložio Savetu bezbednosti svoj novi pristup mirovnim pregovorima u julu. Mirovna inicijativa koja je planirana da počne u septembru, dovešće do stvaranja četiri radne grupe koje će se baviti pitanjima bezbednosti i zaštite, borbi protiv terorizma, političkim i pravnim pitanjima i obnovom zemlje.

Savet bezbednosti traži da sve strane rade na okončanju rata „započinjanjem političkog procesa koji će predvoditi Sirijci a koji će voditi političkoj tranziciji kako bi bile ostvarene legitimne težnje sirijskog naroda“. Tranzicija uključuje „stvaranje prelaznog vladinog tela sa punom izvršnom moći, koje će biti formirano na osnovu obostrane saglasnosti a istovremeno obezbediti kontinuitet vladinih institucija“. Savet bezbednosti je upozorio da je sirijska kriza dovela do najveće humanitarne krize današnjice sa najmanje 250.000 poginulih i 12 miliona raseljenih u druge države.

Alep-u-intenzivnim-borbama

Razrušeni grad Alep u intenzivnim borbama u poslednje četiri godine

De Mistura „više nego pristrasan“

Ministarstvo spoljnih poslova Sirije odmah je istog dana kritikovalo specijalnog izaslanika UN za Siriju, tvrdeći da je u svojoj misiji bio „više nego pristrasan“. Kako prenosi državna agencija SANA, ministarstvo je istaklo da De Mistura nije nastupio sa neutralnog polazišta, dajući ocene koje su „daleko od objektivnih i aktuelnih činjenica“, i to na osnovu stavova koje promovišu krugovi „neprijateljski nastrojeni prema Siriji“.

„Nadali smo se da će izaslanik UN osuditi bombardovanja terorističkih organizacija u Alepu, Latakiji i Dari“, ističu u ministarstvu i dodaju da De Mistura nije osudio čak ni to što su ekstremisti prekinuli dotok pijaće vode i struje u Alepu ili masakre koje su počinili džihadisti Islamske države, Al Nusra fronta i drugih grupa povezanih sa Al Kaidom u Siriji.

Izjava UN „nije obavezujuća“

U svom izveštaju o odluci Saveta bezbednosti, SANA podseća i da je ova izjava zvanična, „ali ne i obavezujuća“.

Istovremeno, državna agencija objavljuje zaključke razgovora sirijskog ministra informisanja Omrana al Zoubija i savetnika iranskog predsednika za međunarodne odnose Ali Akbara Velajatija u Teheranu. Velajati je pozdravio „herojsku istrajnost“ Sirijaca tokom terorističke agresije „koja se može smatrati ’globalnim ratom’ nametnutom sirijskom narodu“. On je naveo i da „nije sigurno“ da je stav Saveta bezbednosti dobar za Siriju, jer svako rešenje krize „koje dolazi spolja i koje nije usvojio sirijski narod, mora biti odbijeno“. Prihvatljiv će biti jedino onaj predlog, naveo je Velajati, do koga će se doći u dogovoru sa sirijskim režimom.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...