Asimetrični turski ratovi

Nikos Arvanites, Atina

Turska uvlači Evropu u sukob sa Sirijom i Kurdima

Turska moderna politika, posebno u doktrini njenog premijera  prof. dr Ahmeta Davutoglua, autora studije “Strategijsa dubina”, i predsednika Redžepa Erdogana, sadrži globalni uticaj u regionu, posebno u borbi protiv Kurda i uticaja PKK (Radnička partija Kurdistana) u Siriji ali i ciljeve na Balkanu, Mediteranu i u odnosima sa Grčkom. Turska je krenula u ofanzivnu diplomatiju koja se zasniva na ekonomskoj dominaciji, političkom uticaju ali i vojnom prisustvu, pre svega u sukobu u Siriji na svrgavanju s vlasti Bašara Al Asada, razaranju mreže PKK i blagom suprotstavljanju ISIL-u (teroristička organizacija Islamska država) koji je od stane Turske u većoj meri podržan kao terorističko - islamististički pokret. Turska je ušla u izvesnu konfrotaciju sa Izraelom i Iranom oko ISIL-a i izazvala nesuglasice sa SAD uz jačanje odnosa sa Ruskom Federacijom.

Turska pokušava da na diplomatskom planu poboljša odnose sa Grčkom iako primenjuje oblike vojne provakacije sa elementima dominacije uz potrebu da se reši Kiparsko pitanje.

Vojna dominacija Turske u regionu

Turska je rešena da vojnim delovanjem pokaže svoju snagu i udara na položaje militanata, pre svega kurdskih, pa tek ISIL-ovih. Turski premijer Ahmet Davutoglu kaže:

”Dali smo nalog da se izvrši treća serija napada u Siriji i Iraku. Vazdušne i kopnene operacije su u toku”.

Turska se već suočava sa terorističkim akcijama na svojoj teritoriji, a sve su prilike da će se takvi napadi pojačati, kao što je udar automobila bombe na vojni konvoj na jugoistoku Turske, uglavnom naseljenim Kurdima, gde su stradali ili ranjeni turski vojnici.

Automobil bomba je eksplodirao dok su vojnici putovali prema okrugu Lice u pokrajini Sijarbakir. Napad je usledio pošto je pobunjenička grupa Radničke partije Kurdistana (PKK) zapretila da više neće poštovati primirje, jer je Turska bombardovala njihove položaje u severnom Iraku.

Širenje terorizma po dubini Turske predstavlja opasnost za prodor terorizma i na Balkan, Mediteran i EU, pre svega u Grčku, Bugarsku ali i države zapadne Evrope. Tursko uključivanje u ratni sukob u Siriji i Iraku je veliki rizik za strane turiste u Turskoj ali i drugim turističkim destinacijama  Mediterna. Turska politika postaje militantna i na taj način se uvećava opasnost od broja imigranata koji će krenuti prema EU.

Kurdskii protesti u Evropi

Tursko uključivanje u ratne sukobe u Siriji i Iraku i ofanzivno delovanje na PKK utiču na šire kurdske demonstracije širom EU. Tako su u Velikoj Britaniji prokurdske pristalice blokirale  ulaz u BBC. Demonstranti su nosili transparente na kojima je pisalo:

“Turska vlast finansira ID”, “Dole sa fašizmom u Turskoj”, “Erdogane, krv je na tvojim rukama”, “Ne teroru! Ne imperijalizmu”. Okupljeni su uzvikivali “BBC nek bude sramota” i “Mi želimo pravdu”.

Hiljade pristalica okupilo se i u Nemačkoj kako bi dali podršku turskim Kurdima.

U Francuskoj se okupilo oko 2.000 prokurdskih pristalica u znak protivljenja turskim napadima na uporišta Radničke partije Kurdistana na severu Iraka. Na transparentima okupljenih pisalo je “Erdogan je ubica”.

Turska sve više postaje remetilački faktor i uzročnik širenja ISIL-a ka Evropi i pretnja  stabilnosti Balkana i Mediterana  


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...