HLADNA FUZIJA POSTALA STVARNOST?

Izvor:    Crom Alternative Exchange Association

Po prvi put u Italiji, u industrijskom dijelu Bolonje, pred očima stručnjaka, realizirana je ideja hladne fuzije upotrebom nikla i vodika, procesa koji je u stanju proizvesti nevjerojatno više energije od one koja je potrebna za stvaranje same nuklearne reakcije.

Dva znanstvenika sa Sveučilišta u Bologni, fizičar Sergio Focardi i inženjer Andrea Rossi, prije nekoliko dana su svijetom proširili senzacionalnu vijest. Talijanski naučnici tvrde da su postigli uspjeh u jednom od najvećih izazova ispred suvremene znanosti - hladnoj fuziji.

U industrijskoj zoni nadomak Bologne, znanstveni tim je u petak 14 siječnja ove 2011. godine izveo eksperiment i time održao praktičnu demonstraciju rada ovog sustava pred odabranom publikom novinara, istraživača i profesora. Dobivanje energije nuklearnom fuzijom na niskim temperaturama je intrigantna tema puna nada i razočaranja još od 1989 godine kad su Martin Fleischmann i Stanley Pons čovječanstvu najavili mogućnost za rješavanje energetske krize na ovaj način.

Izveštaj sa preskonferencije, dan kasnije
Bologna, 15 siječnja 2011 - Iako si možda među rijetkim odabranim sretnicima, u objekat kojem pristup kontroliraju zaštitari možeš ući samo ako potpišeš izjavu da se svojom prisutnošću pristaješ izložiti eventulanim rizicima eksperimenta koji bi mogao izazvati revoluciju u sektoru proizvodnje energije. Po prvi put u Italiji, u industrijskom dijelu grada zavijenom u maglu, pred očima stručnjaka, realizirana je ideja hladne fuzije upotrebom nikla i vodika, procesa koji je u stanju proizvesti nevjerojatno više energije od one koja je potrebna za stvaranje same nuklearne reakcije. Time je otvoren put prema dobijanju čiste energije uz niske troškove.

"Novost je u tome da se nuklearna reakcija odvija u uređaju koji funkcionira poput kućne električne grijalice", objašnjava izumitelj Andrea Rossi, inače inženjer. Uz njega je fizičar visokog kalibra, profesor Sergio Focardi.


Andrea Rossi

Focardi je talijanski pionir u ovom istraživačkom području. Događaj u Bologni je prvi eksperiment takve vrste proveden u prisustvu vanjskih promatrača.


Sergio Focardi

Energetski katalizator je veličine stola. Iznos proizvedene energije je izračunat na temelju mjerenja količine vode koja isparava u jednoj sekundi. Po završetku eksperimenta, Rossi zaključuje: "Potrošeno je 600 kW/sati, a proizvedeno 12.000 kWh".

Prototip je već zaštićen patentom, Maddalena Pascucci, inače Rossijeva supruga, osoba je na čije ime glasi licenca. Izum je spreman za proizvodnju i komercijalizaciju.


Energy Catalyzer first test - Bologna-Italy: Grafikon pokazuje rast temperature tokom
ogleda 

Znanstvenici su naravno jako radoznali, a Andrea Rossi replicira: "Mi smo tvrtka, da pred njima otvorim uređaj, trebao bih platiti odštetu investitorima. Cijena i troškovi? Mogu reći da aparatura uz jedan gram nikla košta dvije tisuće eura po kilovatu".

Besplatna energija? Hladna fuzija je veliki korak čovječanstva prema progresu koji nikako ne bi smio doživjeti tužnu sudbinu veličanstvenih izuma Nikole Tesle. Pitanje koje se nameće: Kako će reagirati naftni i nuklearni lobiji?

Journal Of Nuclear Physics

Video prikaz ogleda i diskusije:

http://cromalternativemoney.org/index.php/en/media/news/hladna-fuzija-postala-stvarnost-sergio-focardi-i-andrea-rossi.html



Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...