Norvežani snimaju nalazišta nafte i gasa u Jonskom moru

Nikos Arvanites, Atina

Koncesije u Jonskom moru u 2014. godini?
(foto, norveški istraživački brod firme PGS)

Specijalni brod za snimanje morskog tla i potragu za naftom i gasom u Jonskom moru je već u akciji. Radi se o norveškom brodu za seizmičkih istraživanja Nordijskai Explorer, norveške kompanije Nafta geo servis (PGS). Istraživanja i snimanja obavljaju se u grčkim vodama Jonskog mora i južnog Krita. Zvanične informacije norveških istraživača govore o postojanju  potencijalnih rezervi nafte i gasa. Ovo su zvanični stavovi Minstarstva zaštite čovekove sredine Grčke. Ministar je predstavio oko 30 odsto seizmičkih fotografija, nastalih od januara 2012. do februara 2013. godine, norveških istraživača.

brod ssema

Šematski prikaza rada istraživačkog broda za pronalaženje nafte i gasa u moru

Prikazivanje ovih snimaka treba da posluži kao poslovno-marketinški potez za privlačenje stranih ulaganja. Za moguće investiranje u Jonskom moru i na Kritu zaintersovane su  pojedine francuske kompanije kao i američki Eksonmobil koji je već u kontaktima s Norvežanima.

Pored francuskog Totala i američkih kompanija, interesvanje za ovu veliku igru  u Jonskom moru u potrazi za naftom i gasom pokazale su i turske kompanije. Prilikom poste Grčkoj, francuski predsednik Fransoa Oland otvoro je i pitanje uključenja francuske u međunarodne koncesije u Jonskom moru i na Kritu.

Očekuje se da će do sredine 2013. godine biti urađen ceo paket snimanja terena ukupne dužine od 12.431 kilometar i površine  od 225.000 kilometra kvadratnih. Procenjuje se da bi Grčka mogla u prvoj polovini 2014. godine da otvori prvi ciklus međunarodnih koncesija za naftu i gas u Jonskom moru.

Dok se ne pripeme svi mogući elaborati za eventualne koncesije, grčka vlada i narod biće suočeni sa velikim dilemama oko ekološke studije, pretnji prirodnoj ravnoteži i turizmu u Jonskom  moru i na Kritu. Veliki je pritisak opozicije ali i raznih NVO oko očuvanja prirodnih lepota na ovom prostoru Grčke.

Izvesno je da će se voditi velika borba stranih koncesionara ali i  da je Turska spremna da uloži veliki novac kako bi stekla primat u ovom poslu.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...