Rumunski OMV Petrom oživljava stara naftna polja

Izvor:   romania-insider

OMV Petrom će do 2015. godine potrošiti 400 miliona evra za ponovni razvoj starih naftnih polja u Rumuniji od kojih će 200 miliona evra uložiti samo u naftno polje Suplacu

Rumunska naftna i gasna kompanija OMV Petrom je objavila da će uložiti oko 400 miliona evra u ponovni razvoj starih naftnih polja do 2015. godine. Program u Suplacu, u severozapadnoj Rumuniji je ušao u fazu implementacije i u njega će se u naredne dve godine uložiti 200 miliona evra, saopšteno je iz OMV Petroma. Polje u Suplacu se eksploatiše već 50 godina i trenutno čini 10 odsto dnevne proizvodnje nafte OMV Petroma u Rumuniji.

U firmi su naglasili važnost ponovnog razvoja starih naftnih polja, koji čine značajan deo proizvodnje OMV Petroma, i ukazali da je u poslednjih godina pad proizvodnja smanjen na jedan odsto godišnje. „Mi radimo na veoma starim poljima i tokom poslednjih godina bili smo u stanju da smanjimo stopu pada proizvodnje na približno jedan odsto godišnje. Trenutno, mi snabdevamo približno 40 odsto potražnje za naftom i gasom u Rumuniji. Projekti ponovnog razvoja polja su, i biće, neophodni kako bi održali proizvodnju stabilnom,” rekla je Mariana George, izvršni direktor OMV Petroma.

Korišćenjem savremene opreme, tehnologije i tehnike u OMV Petromu se nadaju da će povećati stope oporavka za naftu i gas, učiniti da poslovanje bude energetski efikasnije i da će ograničiti uticaj na životnu sredinu. Trenutno, prosečne stope oporavka rezervi za 238 polja na kojima kompanija posluje su 25 odsto za naftu i oko 49 procenata za gas. „U suštini, uz pomoć novih tehnologija, bićemo u stanju da izvadimo više iz polja koja su u procesu proizvodnji decenijama. Verujemo da još uvek ima potencijala u tim starim poljima,” rekao je Gabriel Selischi iz OMV Petroma.

Projekat ponovnog razvoja polja u Suplacu obuhvata dodatno bušenje, primenu novih metoda za povećanje oporavka ugljovodonika, izgradnju novog parka za okupljanje i postrojenje za tretman vode kao i modernizaciju sistema za sagorevanje gasa i kompresiju vazduha.

Na kraju 2012. godine OMV Petrom je imao četiri projekta za ponovni razvoj na kojima su inženjerske faze bile u toku i dva (od kojih je jedan bio Suplacu) koji su prošli finalnu investicionu dozvolu. Šest polja čine 40 odsto ukupne naftne proizvodnje OMV Petroma i procenjuje se da će očekivanih 400 miliona evra investicija rezultirati dodatnim rezervama od 70 miliona barela naftnog ekvivalenta.

Do kraja 2012. godine OMV Petrom je eksploatisao dokazane naftne i gasne reserve od približno 775 miliona barela naftnog ekvivalenta u Rumuniji i Kazahstanu, ali sa ogromnom većinom u Rumuniji, sa maksimalnim godišnjim kapacitetom prerade od 4, 2 miliona tona. Kompanija upravlja sa 800 benzinskih stanica pod dva brenda, Petrom i OMV, u Rumuniji, Republici Moldaviji, Bugarskoj i Srbiji.

Tokom 2012. godine obrt Grupe je iznosio skoro 5,9 milijardi evra i EBIT-a (zarada pre kamata i poreza) bila je viša od 1, 2 milijardi evra. OMV ima 51,01 odsto udela u OMV Petromu. Rumunsko Ministarstvo ekonomije ima 20, 64 odsto akcija OMV Petroma, Imovinski fond ima 20, 11 odsto, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) - 1,62 odsto i 6, 62 odsto je slobodno na berzi u Bukureštu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...