Gasprom se (ne)može izboriti sa konkurencijom

Izvor:   Oil and Gas Eurasia

Novi igrači koji se pojavljuju na tržištu LNG-a mogli bi da ugroze poziciju Gasproma u Evropi

Gasprom je suočen sa mnogo razloga za brigu kako američka revolucija gasa postepeno širi svoj globalni dohvat. Ruski mediji su nedavno izvestili o mogućim posledicama po ruskog gasnog monopolistu koje proizilaze iz sve izazovnije situacije na gasnom tržištu. Poslednja kap u čaši bila je vest da je američka kompanija Činir (Cheniere) potpisala dvadesetogodišnji sporazum sa britanskom kompanijom Centrika (Centrica) o snabdevanju Ujedninjenog Kraljevstva sa 2,4 milijardi kubnih metara LNG-a godišnje počevši od 2018. godine.

Generalno, negodovanje javnosti i nije toliko usmereno na ovaj novi sporazum o isporuci LNG-a (koji, u stvari, nije prvi ugovor za američki LNG), već više na potencijalni uticaj na poziciju Gasproma, koja je nedavno opala u Evropi zbog pada potražnje za gasom među evropskim potrošačima i nefleksibilne cenovne politike od strane ruske kompanije. Industrijski stručnjaci smatraju da će, u ovoj situaciji, čak i vest o povećanju (ili potencijalnom povećanju) konkurenata na gasnom tržištu negativno uticati na akcije Gasproma. Analitičari iz VTB kapitala kažu da bi „sporazum između kompanija Činir i Centrika mogao da označi početak aktivnijeg širenja američkih gasnih kompanija na evropsko tržište, što predstavlja pretnju koju Gasprom ranije nije uzeo u obzir, jer je ruska kompanija smatrala da će to biti veoma teško.“ Trenutno, Činir je jedina kompanija u Sjedinjenim Američkim Državama koja ima dozvolu od vlade da izvozi LNG. A izgleda da kompanija namerava da u potpunosti iskoristi tu priliku. Uskoro bi se čak i više igrača moglo pojaviti u globalnoj gasnoj areni.

Međutim, novi sporazumi o isporuci LNG-a iz SAD nailaze na protivljenja. Nekoliko velikih američkih industrijskih kompanija (Alcoa, Dow Chemical, Hunstman i druge kompanije) se protive povećanju izvoza LNG-a iz SAD. Kako kažu u tim kompanijama, to može dovesti do većih cena gasa na domaćem tržištu, tako da treba da postoji ograničenje na količine LNG-a koje su američkim kompanijama dozvoljene da izvoze. To bi bilo od koristi za Gasprom, ipak postoje dodatni faktori koji bi mogli da izazovu zabrinutost za ruskog gasnog monopolistu.

Danas je globalno LNG tržište preplavljeno projektima koji nameravaju da tokom dugog perioda stvaraju nove proizvodne kapacite LNG-a i, prema Ernst i Jang (Ernst & Young), ako se svi ovi projekti realizuju u narednih nekoliko godina, globalni kapacitet LNG-a bi se mogao udvostričiti do 2025. godine. Ovo bi moglo da napravi veću konkurenciju među snabdevačima i dovesti do pada cena prirodnog gasa. Takva situacija bi negativno uticala na Gasprom kao glavnog proizvođača prirodnog gasa, kao i proizvođača LNG-a. U svakom slučaju, ruska kompanija će svojim klijentima morati da napravi ustupke.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...