Turska prekida saradnju sa Enijem

Izvor:   Hurriyet Daily news

Turska je prekinula energetske sporazume sa italijanskimEnijem a mogla bi i da razmotri mogućnost da otkaže projekat izgradnje naftnovoda Samsun-Čejhan

Turska je odlučila da obustavi energetske projekte sa italijanskom kompanijom Eni zbog učešća te kompanije u istraživanju nafte i gasa van obale grčkog dela Kipra, rekao je Taner Jildiz, turski ministar energetike, prenosi agencija Anatolia.

„Mi smo odlučili da ne radimo sa Enijem u Turskoj, uključujući i da odustavimo njihove projekte koji su u toku,“ rekao je Taner Jildiz.

Turska je više puta izjavljivala da će prekinuti saradnju sa kompanijama koje su uključene u sporna istraživanja i proizvodnju mediteranskog goriva sa grčkim delom Kipra.

Turska će preispitati ulaganje Enija u Tursku ukoliko italijanska energetska kompanija sarađuje sa grčkim delom Kipra u istraživanju naftnih polja u istočnom Mediteranu, rekao je prošle godine Jildiz.

Eni ima udela u Samsun-Čejhan, naftovodu koji će da transportuje sirovu naftu od crnomorske provincije Samsun do sredozemnog naftnog čvorišta Čejhan. Eni, ruski Rosnjeft i Transnjeft i turski Čalik su partneri u ovom projektu.

Jildiz je rekao da bi Turska mogla da razmotri mogućnost da otkaže sporazum Samsun-Čejhan.

„Ne znam da li će Čalik naći nove partnera ili ne ali mi bismo mogli da obustavimo projekat ukoliko oni preferiraju da nastave njihovo partnerstvo sa Enijem,“ rekao je on u intervjuu za televiziju.

Eni je, takođe, partner u Plavom toku, transportnom sistemu koji prolazi ispod Crnog mora a koji isporučuje ruski prirodni gas u Tursku. Sa kapacitetom za transport od 16 milijardi kubnih metara godišnje, to je glavna veza ruskog prirodnmog gasa za Tursku i u vlasništvu i rukovođen od strane kompanije BSPC (Blue Stream Pipeline Company BV), koja je zajednički poduhvat između Enija i ruskog Gasproma.

Ali Babačan, zamenik turskog premijera rekao je početkom ove nedelje da Turska smatra da je metod za kredit Kipru, koji je pogođen dugom, neprihvatljiv koji daje prirodne resurse u istočnom Mediteranu kao garanciju.

„Resursi oko ostrva ne pripadaju samo kiparskim Grcima. Oni pripadaju svim ljudima koji žive na ostvru u okviru međunarodnog prava,“ rekao je Babačan, ukazujući na prava turske strane podeljenog ostrva.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...