Miler najavio gasne elektrane

J. Putniković

Prilikom jučerašnjeg potpisivanja ugovora o dugoročnim isporukama gasa Srbiji Aeksej Miler, predsednik Upravnog odbora Gazproma rekao je da Srbija ovaj energent dobija po povoljnim, preferencijalnim cenama i najavio da će u izgradnji Južnog toka učestvovati srpske firme, a da Gazprom planira da sa srpskim partnerima formira firme koje će graditi gasne elektrane, kojima će gas biti isporučivan pod specijalnim uslovima. (foto: Vladimir Koldin, direktor Jugorosgasa i generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović potpisuju ugovor)

Srbija je juče konačno dobila duže od godinu dana najavljivani dugogodišnji ugovor po kome su joj do 31. decembra 2021. godine garantovane isporuke ruskog gasa u količini do 1,5 milijardi kubnih metara ovog energenta. U Vladi Srbije su, zapravo, sklopljena dva ugovora. Prvi su potpisali Aleksej Miler, predsednik Upravnog odbora Gazproma i direktor Jugorosgasa Vladimir Koldin, a drugi Koldin i generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović.

Aleksej Miler je u obraćanju medijima, nakon procedure potpisivanja rekao da su ove količine garantovane i da će ih Srbija plaćati po preferencijalnim cenama, za više od 13 odsto nižim od prethodne cene. Sugerišući da je ta cena vše nego povoljna Miler je, aludirajući na one koji se pitaju zašto Srbija uopšte potpisuje dugoročni ugovor istakao da je aktuelna cena na spot tržištu visa od 800 dolara za 1.000 kubika.

Novinarima, međutim, nije data mogućnost postavljaja pitanja, pa je ostalo nejasno koliki je tačno iznos prethodne i kolika je nova cena, od kada ona važi, da li je ona na godišnjem ili kvartalnom nivou, da li će se i dalje određivati po formuli u kojoj je glavna stavka cena sirove nafte...

Da podsetimo, ranije je najavljeno da će ta cena biti oko 370 dolara za 1.000 kubika.

Iz izjave srpskog premijera Ivice Dačića, koji je sa prvim čovekom Gazproma pre potpisivanja ugovora razgovarao “u četiri oka” saznali smo i to da je dogovorena fleksibilnost “da (Srbijagas) ne mora da plaća ugovorene količine u celosti” pa se nameće pitanje da li će nam za deo nepreuzetih količina Rusi naplaćivati penale, kolike...

Miler je, takođe, najavio da je u gasovodu Južni tok, kojim će gas do obale Crnog mora u Bugarskoj stići decembra 2015. godine a isporuke za Srbiju krenuti 2016. godine data velika rezerva na ugovorenih 1,5 milijardi kubika – od 3,9 milijardi.

I, tu je, po svemu sudeći, glavna poruka čelnika ove ruske kompanije, koji je otvoreno rekao da u Srbiji Gazprom ima velike planove za budućnost.

Govoreći o NIS-u, sa čijim poslovanjem je zadovoljan, Miler je najavio investicije od najmalje tri milijarde evra u produbljivanje prerade nafte u pančevačkoj rafineriji, proizvodnju baznih ulja u novosadskoj rafineriji, proširenje mreže benzinskih pumpi, proizvodnju sirove nafte i gasa… Na izgradnji Južnog toka, trenutno najvećem investicionom projektu u Evropi (u Srbiji se vrednost ulaganja procenjuje na 1,7 milijardi evra) će, po Milerovim najavama, biti angažovane srpske kompanije.

“Danas su Gazprom i Srbija potvrdili strateški karakter bilaterlane saradnje. Uveren sam da će se privreda Srbije stalno razvijati,” rekao je Miler, otkrivajući da su sa partnerima u Srbiji u toku pregovori o ulasku Gazproma u oblast elektroenergetike. Tokom kratke posete osim sa premijerom Dačićem Miler je razgovarao i sa delegacijom Vlade Srbije, u kojoj su bili ministar energetike, razvoja i zaštite životne sredine Zorana Mihajlović, ministar prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja Milan Bačević – inače kopredsednik Srpsko-ruske međuvladine komisije za trgovinsku i ekonomsku saradnju i savetnik premijera za energetiku Petar Škundrić, a sastao se i sa potpredsednikom Vlade Aleksandrom Vučićem i predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem.

“Konkretno, razmatramo mogućnosti izgradnje gasnih central. Spremni smo da osnivamo zajednička preduzeća i da ulažemo u te projekte,” rekao je Miler najavljujući da će sa tim preduzećima biti potpisivani direktni ugovori za isporuke gasa po preferencijalnim cenama jer “kada budemo učestvovali u isporukama električne energije tržištu takav direktan ugovor sa centralom (Gazpromom) I preferencijalna cena će omogućiti da imamo robu po konkurentnim cenama”.

Miler je tokom svoje prethodne posete Srbiji, kada je krajem 2011. godine svečano pustio u rad Podzemno skladište gasa Banatski dvor, koje je, kao i kupovina NIS-a i izgradnja Južnog toka deo međudržavnog aranžmana Srbije i Rusije, najavio izgradnju četiri gasne elektrane.

Premijer Dačić je juče, govoreći o značaju saradnje Srbije i Rusije rekao da će 10. i 11. aprila putovati u Rusiju i najavio sklapanje bilaterlanog sporazuma. Detalje nije otkrivao, pa se iz Milerovih najava može pretpostaviti da će taj document obuhvatiti i gasne central.

Sve investicije Srbiji su, naravno, dobrodošle. U situaciji kada u region nedostaje električne energije ulaganje u gasne elektrane svakako je isplativa investicija. Ne treba sumnjati da će Gazprom u tim projektima napraviti najbolju računicu za uvećanje svog profita koristeći svoj prirodni gas kao energent i sirovinu za proizvodnju finalnog, na tržištu kurentnog proizvoda – električne energije.

Predstavnici naših vlasti morali bi ove ruske planove da iskoriste tako da Srbija u tim dogovorima prođe što bolje. Da posle, kao po sklapanju prvog energetskog sporazuma sa Rusijom, ne bude komentara kako smo nešto (pro)dali ispod cene, da nije trebalo …


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...