Američki gas na trištu Britanije

Izvor:   Telegraph.co.uk

Britanska Centrika postigla je sporazum sa američkom kompanijom Činir enerdži partners o izvozu tečnog prirodnog gasa iz SAD. Sporazum je vredan 10 milijardi funti. Prva isporuka se očekuje od 2018. godine

Britanija bi mogla da kuva na američkom gasu iz škriljaca od 2018. godine, nakon što je britanska energetska kompanija Centrika (Centrica) postigla sporazum o izvozu gasa iz Amerike, vredan 10 milijardi funti.

Iz ove kompanije, vlasnika Britiš gasa (British Gas), saopšteno je da će dvadesetogodišnji sporazum sa Činir enerdži partners (Cheniere Energy Partners) omogućiti kompaniji da izvozi dovoljno tečnog prirodnog gasa iz SAD za snabdevanje 1, 8 miliona britanskih domaćinstava svake godine.

Dejvid Kameron, britanski premijer je pozdravio ovaj sporazum i rekao: „Buduće isporuke gasa iz SAD će pomoći u diversifikaciji našeg energetskog miksa i pružiće britanskim potrošačima novi dugoročni, beznedni i pristupačan izvor goriva.”

Sem Laidlav, izvršni direktor Centrike je ovaj sporazum opisao kao „sporazum koji predstavlja prekretnicu“ a koji „pomaže da se obezbedi buduća energetska sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva.“

Centrika ima prava da prodaje gas gde god želi, što znači da LNG će jedino stizati na obale Ujedinjenog Kraljevstva ukoliko cene gasa u Britaniji budu dovoljno visoke da premaše prionos od prodaje na energetski gladna azijska tržišta. „One će ići na viša tržišta,“ rekao je Piter Aterton, analitičar Liberum Capital.

Međutim, dogovor će, u najmanju ruku, obezbediti isporuke u slučaju kada ponestaju zalihe gasa i u slučaju naglog povećanja cena, kao što se i dogodilo u petak kada su problemi oko ključnog gasovoda iskomplikovali efekte neuobičajeno hladnog marta u oslabljenim britanskim skladištima gasa.

„Ukoliko je gasno tržište Ujedinjenog Kraljevstva dobro snabdeveno... gas neće morati da se isporučuje ovde i imamo fleksibilnist da ga prodajemo na drugim mestima,“ rekao je Nik Luf, finansijski direktor Centrike. „Ali ukoliko je potreban Ujedinjenom Kraljevstvu onda se gas može isporučivati ovde.“

Cene gasa u Ujedinjenom Kraljevstvu su opale u ponedeljak pošto je tanker sa LNG-jem iz Katara u večernjim satima stigao u luku Milford Haven, nakon ranije slične isporuke na terminalu u Kentu.

Iz Nacionalne mreže saopšteno je da nisu predvideli da moraju da izdaju upozorenje na povećanu potražnju gasa kao što je izdato 2010. godine, označavajući moguću potrebu za racionisanjem gasa od strane industrijskih korisnika. „Trenutni nivo zaliha gasa se može uporediti sa prethodnim godinama,“ rekao je portparol.

Luf je minimizirao važnost strahova da će kompanije kao što je Britiš gas morati da sprovedu poskupljenje nakon nedavnog skoka cena. „Jednodnevan skok cena je samo za jedan dan,“ rekao je on. Međutim, veća upotreba u hladnijem vremenu znači da će se potrošači i dalje verovatno dobiti veće račune.

Luf je rekao da tržište „radi kako treba da radi“ kako bi reagovalo na prošlonedeljne nedostatke. Ali on je ponovio nedavne zahteve Britanije da razvije više prostora za skladištenje gasa. „Pošto mi želimo da uvozimo gas sa većih rastojanja, trebali bi da povećamo rezerve,“ rekao je on.

Ujedninjeno Kraljevstvo ima znatno manje kapaciteta za skladištenje gasa od bilo kog njegovog evropskog suseda i predstavnici Centrike pregovaraju sa Vladom u vezi njihovih planova da razviju novo postrojenje za skladištenje gasa. Međutim, sve aktivnosti u vezi toga su zaustavljene od 2011. godine jer je kompanija rekla da se ne isplati graditi u trenutnim tržišnim uslovima bez neke vrste finansijskog podstreka.

Centrikin sporazum je najnoviji znak transformativnih efekata koje je gas iz škriljaca imao na američku energetsku oblast, gde su ogromne zalihe dovele do pada cena i terminali koji su se nekada koristili za uvoz gasa sada su koriste za izvoz.

Izvoz je, međutim, kontroverzan. Luf je rekao da je on uveren da će Centrikin dogovor dobiti dozvolu za izvoz koju zahteva, ali priznaje da bila „rasprava u SAD o tome koliko gasa za izvoz treba dozvoliti.“


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...