Turska poseduje velike rezerve gasa iz škriljaca

Izvor:   Hurriyet Daily news

Rezerve gasa iz škriljaca u Turskoj iznose oko 1, 8 biliona kubnih metara, mogle bi da zadovolje potrošnju gasa u narednih 40 godina

Procenjene rezerve gasa iz škriljaca u Turskoj su 1, 8 biliona kubnih metara i mogle bi da zadovolje 40-godišnju potrošnju prirodnog gasa sa godišnjom proizvodnjom od 45 milijardi kubnih metara, kažu u Turskoj asocijaciji naftnih geologa.

„Turska ima značajan potencijal gasa iz škriljaca, posebno u regionima Trakije i na jugoistoku zemlje,“ rekao je Ismail Bahtijar, predsednik Turske asocijacije naftnih geologa. Potrošnja prirodnog gasa u Turskoj je oko 45 milijardi kubnih metara godišnje, rekao je on napominjući da bi procenjene rezerve gasa iz škriljaca, od 1, 8 biliona kubnih metara, mogle da zadovolje potrošnju prirodnog gasa u Turskoj u naredne četiri decenije.

„Ti podaci se odnose samo na Trakiju i jugoistočne regione. Mislimo da, takođe, postoje rezerve gasa iz škriljaca u istočnoj Anadoliji, Ankari, planinama Toros (na jugu) i u regionu Crnog mora,“ rekao je on.

Gas iz škriljaca ne predstavlja alternativu prirodnom gasu već u stvari ima kvalitete prirodnog gasa, rekao je on, iako tradicionalno bušenje bušotine košta između dva i tri miliona dolara, proizvodnja gasa iz škriljaca je proces koji je mnogo skuplji. Uprkos ovome gasa iz škriljaca će smanjiti cene nafte i prirodnog gasa, naglasio je on.

Bahtijar je napomenuo da su potrošačke cene prirodnog gasa opale u SAD zbog njihove proizvodnje gasa iz škriljaca koja se povećavala u poslednjih nekoliko godina paralelno sa povećanjem potražnje prirodnog gasa. On je, takođe, napomenuo da je potrošačka cena prirodnog gasa u Turskoj četiri do pet puta veća nego u SAD.

U međuvremenu, Turska je tokom prošle godine platila 60, 1 milijardi dolara za energiju, što je povećanje od 11 odsto u odnosu na godinu ranije, pokazuju podaci Zavoda za statistiku Republike Turske (TUIK). Podaci pokazuju da se četvrtina od 237 milijardi dolara ukupnog uvoza Turske tokom prošle godine sastojala od uvoza energije a Međunarodni monetarni fond (MMF) predviđa da će do 2017. godine nadmašiti 70 milijardi dolara.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...