Nafta i gas iz mora spas za Grčku

Nikos Arvanites, ATINA

Grčka može imati ključnu ulogu u ublažavanju evropske nesigurnosti u snabdevanju naftom i prirodnim gasom, procenjuju Nemci ali i grčki premijer Antonis Samaras, koji se uzda u reserve ovih energenata u Jonskom moru i na nalazištima u blizini Krita. Za ovo blago zainteresovani Albanci, Turci i Italijani.

Grčka kriza mogla bi se rešiti eksploatacijom rezervi nafte tokom narednih godina i decenija. Sa ovim nemačkim predlogom slaže se i grčki premijer Antonis Samaras, koji Grčku vidi kao budućeg značajnog snadbevača naftom na jugoistoku Evrope.

“Grčka može imati ključnu ulogu u ublažavanju evropske nesigurnosti u snabdevanju energijom. Uskoro će Grčka igrati ključnu ulogu u eksploataciji evropskih energetskih izvora,” najavio je nedavno, na energetskoj konferenciji u Atini grčki premijer Antonis Samaras.

Grčki premijer polaže nade u eksploataciju podmorske nafte u Jonskom moru i na nalazištima u blizini Krita. Procena je da se u blizini zaliva Patras nalaze zalihe od oko 200 miliona barela sirove nafte, dok se u blizini Janine reserve procenjuju na oko 80 miliona barela sirove nafe.

Interese za jonsko-egejsku naftu imaju i Albanija i Turska, ali i Italija. Očekuju se i uticaji britanskih i američkih, kao i ruskih naftnih kompanija.

grcka-kipar-nafta

Grčki gas po modelu Dojče bank

Nemačka Dojče bank smatra da Grčka raspolaže nalazištima prirodnog gasa kao i Kipar i procenjuje rezerve na oko 1,7 biliona kubnih metara (čija je vrednost veća od 800 milijardi evra).

Postoji zajednički plan invrsticija grčke i kiparske vlade na istraživanjima ovih nalazišta, koja mogu pomoći obema državama da se finansijski konsoliduju.

Za Kiparske rezerve zainteresovane su i izraelaske kompanije. Informacije govore da Kipar već obavlja razradu jednog dela nalazišta Afrodita, strateškog u poslednjih 10 godina. To nalazište je otkriveno 2011. godine i nastavak je izraelskog nalazišta Leviafana.

Dojče banka navodi, u svojim ekspertizama, da podmorska nalažišta južno od Krita mogu da Grčkoj donesu oko 450 milijardi evera (oko 220 milijardi evra čiste zarade). Procene o rezervama od 22 milijarde barela nafte u Jonskom moru grčkog dela i oko četiri milijarde bareal nafte u severnom Egejskom moru mogu u budućnosti preporoditi Grčku.

Grčko-turski spor oko egejske nafte i gasa

Dugovi i krediti grčke, izvesno je, biće otplaćivani u narednim godinama i decenijama, otuđenjem delova Grčke teritorije, imovine i resursa, među kojima su i nafta i gas. Po oceni ekonomskog analitičara Aristotelua Vasiliakisusa, zalihe prirodnog gasa dosežu vrednost od nekih 900 milijardi dolara. Pitanje je kako će se i na koji način korsititi ovaj potencijal i koliko će koristi imati Grčka, a gde su interesi moćnih energetskih kompanija, koje će staviti “šapu” na grčke izvore nafte i gasa.

Zanimljivo je kako MMF i EU insistiraju da u ime otplate duga Grčka mora prodati svoje luke i javna preduzeća, među kojima, naravno, i grčke naftne kompanije. Sve te prodaje donose najviše 50 milijardi evra, a potencijali u rezervama nafte i gasa su 16 puta veći.

Za naftno-gasnu igru zaintersovana je i Turska, koja može voditi važnu ulogu u regionu. Moguće je i otvaranje energetskog spora Grčke i Turske oko nalazišta gasa i nafte u Egejskom moru. Turska vlada je ranije rekla da, ukoliko Grčka krene s bušenjem dalje u Egeju, to smatrati objavom rata.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...