RVE prodajom DEA krpi dugove

Izvor:   Rojters

Procene za vrednovanje jedinice DEA se veoma razlikuju, kreću se između 4,5 i osam milijardi evra (5,9 do 10,4 milijardu dolara)

RVE (RWE), drugo po veličini nemačko preduzeće stavilo je svoju jedinicu za istraživanje nafte i gasa na prodaju u potezu koji bi mogao da zaradi milijarde evra za njegovu kampanju da smanji dug.

RWE je prethodno saopštio da je želeo da proda samo delove jedinice, zvane DEA, što je činilo 23 odsto operativnog profita grupe iz 2012. godine.

„Ne govorimo o maloj imovini. DEA je velika kompanija,“ rekao je za Rojters Piter Terium, izvršni direktor na marginama njegove godišnje konferencije za novinare u utorak, dodajući da je prodaja jedinice sve od jednom sada bolja opcija.

Procene za vrednovanje jedinice DEA se veoma razlikuju, kreću se između 4,5 i osam milijardi evra (5,9 do 10,4 milijardu dolara), na osnovu analitičara. RWE je odbio da komantariše knjigovodstvenu vrednost DEA.

Terium je rekao da RWE očekuje da će nekoliko zainteresovanih strana dati ponudu za DEA, pomažući grupi da smanji svoj dug od 33 milijardi evra. DEA je „progutala“ investicije od oko 700 miliona evra i u 2011. i u 2012. godini.

DEA, koja je aktivna u Egiptu, Norveškoj, Libiji i Britaniji između ostalog, proizvela je tokom 2011. godine 5,1 miliona kubnih metara naftnog ekvivalenta.

Analitičari su rekli da će velike evropske grupe kao što su Total, GDF Suez, ENI i Repsol verovatno biti zainteresovane za imovinu u Egiptu, Libiji i Alžiru, jer su povećali upstream aktivnosti nakon Arapskog proleća.

Izvor upoznat sa situacijom je prethodno rekao Rojtersu da je grupa angažovala Dojče Banku da upravlja prodaju delova DEA.

Nemačka preduzeća RWE, E.ON i EnBW su započeli programe prodaja imovine kako bi se oporavila od odluke zemlje da napusti nuklearnu energiju do 2022. godine, što predstavlja potez koji je podstaknut nuklearnom katastrofom u japanskom postrojenju Fukušima.

RWE je prvobitno planirao da do kraja ove godine proda imovinu u vrednosti do sedam milijardu evra, ali je ova grupa u utorak odbacila ovaj cilj, govoreći da se neće izlagati pritisku u teškom okruženju za imovine preduzeća.

RWE, takođe, zabeležio porast osnovnog profita u 2012. godini jači nego što se očekivalo, koji je povećan zbog brojnih profitabilnih postrojenja na lignit, koja su mu dala ključnu prednost nad glavni konkurektom E.ON.

Akcije su porasle za 1,6 odsto na 29,15 evra po 1514 GMT.

Dobit pre poreza, kamata, amortizacije i otpisa (EBITDA) grupe je dostigla 9,31 milijardu evra, premašivši prosečnu prognozu u istraživanju Rojtersa od 8,69 milijardi.

Postojenja na lignit, ili mrki ugalj, činila su više od trećine proizvodnje električne energije RWE u 2012. godini, ostvarivši korist od pada cene dozvola za emisije, što je povećalo njihovu profitabilnost.

RWE je, takođe, zadržao svoju prognozu EBITDA za 2013. godinu od oko devet milijardi evra, što je iznad konsenzusa postignutog među analitičarima od 8,84 milijardi evra.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...