Šel razmatra da zatvori naftovod u Nigeriji?

Izvor:   Rojters

Postoji mogućnost da Kompanija Šel u Nigeriji zatvori svoj naftovod Nembe Creek, koji prenosi oko 150.000 barela dnevno, zbog pljački za koje kaže da su najveće u poslednjih tri godina. (foto: neidentifikovani policajac provereva naftovod koji su vandali oštetili kako bi ukrali naftu u Warri, Nigerija)

Kompanija Šel mogala bi da bude primorana da potpuno zatvori svoj naftovod u Nigeriji Nembe Creek koji transportuje 150.000 barela dnevno zbog „do sada neviđenih“ naftnih krađa, lokalna jedinica kompanije je saopštila u ponedeljak.

Nembe, glavni kanal snabdevanja, je jedana od  najvažnijih proizvodnih ruta za afričke najveće izvoznike sirove nafte, koji snabdeva referentni izvozni terminal Bonny Light. Cevovod je zamenjen 2010. godine što je koštalo 1,1 milijardu dolara, saopštio je Šel.

Portparol nigerijskih bezbednosnih snaga u oblasti za proizvodnju nafte u delti Nigera rekao je da su oni bili uspešni protiv naftnih lopova i odbio da je došlo do ikakvog naglog porasta krađi duž cevovoda Nembe, optužujući Šel za neuspeh da sanira pukotine.

Kriminalne bande često prisluškuju nezaštićene cevovode u krivudavim potocima i plovnim putevima u delti Nigera. Neke količine sirove nafte se rafinišu na lokalnom nivou ali se većina prenosi na veće brodove van obale i prodaje širom sveta.

Naftne krađe, takođe, imaju poguban uticaj na životnu sredinu, tako što uništavaju ribarske zajednice i zagađuju vodu koja se koristi za piće i kupanje u nekim delovima delte Nigera.

Stanice za primarni tretman i kontrolu nafte na cevovodu su zbog krađi zatvarane tri puta u periodu između 22. i 25. februara, gde je zbog svakog incidenta odlagana proizvodnja od 150.000 barela dnevno, navodi Šel u saopštenju.

„Dolazim do situacije da bi zapravo mogao da razmotrim mogućnost potpunog zatvaranja cevovoda pre nego što dozvolim ljudima da nastave da napadaju moj cevovod i uništavaju životnu sredinu,“ rekao je Mutiu Sunmonu, generalni direktor Šel Nigerija.

„... Situacija u poslednjih nekoliko nedelja je neviđena. Količina koja je ukradena je najveća u poslednje tri godine; više od 60.000 barela dnevno samo iz Šela,“ rekao je Sunmonu.

Čak i ako uzmemo krađe u obzir, zatvaranje cevovoda predstavljaće drastičan potez koji će koštati Šel prihoda od proizvodnje, od 150.000 barela dnevno.

Potpukovnik Onyema Nwachukwu, portparol nigerijskih snaga u delti Niger rekao je da je obračun sa naftnim krađama značio da je on na opadanju, dodajući da je skoro 2.000 osumnjičenih uhapšeno od kad je pokrenut prošle godine i dvostruko više ilegalnih rafinerija je uništeno.

Više od 100 naftnih barži je, takođe, uništeno, rekao je on.

„S toga je jako teško da se pomirite s naletom (naftnih krađa) o kojoj govori SPDC (Shell Petroleum Development Corporation) s obzirom na ta rekordna dostignuća,“ rekao je on.

„JTF (zajednička radna grupa) nema radnu snagu da za stalno postavi operativce u dužini cevovoda, na više od 6.000 kilometara.“

On je rekao da SPDC – zajednički poduhvat predvođen Šelom u većinskom vlasništvu državne nafte firme Nigerije – je više puta upozoren na brojne pukotine na cevovodima ali nije uspeo da ih sanira, uključujući na potocima Dasaba i Mekakiri. Lokalne zajednice, takođe, ponekad optužuju Šel za neuspeh da sanira pukotine.

„Do sada SPDC nije uradio ništa da spase situaciju a ipak izdaje preterane pretnje za zatvaranje... JTF nema iskustvo da ih nametne, SPDC ima,“ rekao je Nwachukwu.

Diezani Alison-Madueke, nigerijski ministar za naftu rekla je prošlog meseca da su krađe bile delo međunarodnih kriminalnih grupa i zatražila je pomoć od Britanije da se pozabavi ovim problemom.

Stručnjaci zaduženi za bezbednost su rekli da veruju da nigerijski zvaničnici moraju biti saučesnici u ovim poslovima, s obzirom na obim krađe, koje su neke naftne kompanije procenile na oko 150.000 barela dnevno u celoj industriji.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...