Iranski gasovod imun na pretnje Amerikanaca

Izvor:   Hurriyet Daily News

Radovi na iranskom gasovodu počinju 11. marta, rekli su zvaničnici iz Pakistana

Konzorcijum će započeti radove sledeće nedelje na dosta odlaganom 7,5 milijardi dolara vrednom gasovodu iz Pakistana u Iran uprkos upozorenjima iz Amerike na moguće sankcije, rekli su zvaničnici iz Pakistana.

Datum je najavljen nakon što je Asif Ali Zardari, predsednik Pakistana održao razgovore u Teheranu sa iranskim kolegom Mahmudom Ahmadinedžadom i vrhovnim liderom Ajatolahom Ali Khamenei, koji je apelovao na Islamabad da nastavi sa projektom.

„Ceremonija početka radova biće obavljena 11. marta na pakistanskoj strani granice i nadamo se da će predsednici dveju zemalja biti prisutni tom prilikom,“ rekao je za AFP, viši pakistanski zvaničnik, insistirajući na anonimnosti. Dodao je da će svečanost početka radova obeležiti iransko-pakistanški konzorcijum na cevovodu od 780 kilometara (485 milja) određenog za pakistansku stranu granice, za koju je rečeno da će koštati 1,5 milijardi dolara.

Drugi zvaničnik Pakistana je, takođe, potvrdio 11. mart kao početni datum.

Iako je cevovod na iranskoj strani skoro završen, Pakistan nailazi na ponovljene poteškoće, kako u finansiranju projekta tako i na ponovljene američke pretnje o mogućim sankcija zbog iranskih nuklearnih aktivnosti.

Sankcijama pogođen Iran je na kraju pristao da finansira trećinu troškova polaganja cevovoda preko teritorije Pakistana do Nawabshah, severno od Karačija, gde će radove obavljati iranska kompanija.

Zvaničnici Pakistana rekli su sredinom decembra da je Iran obećao zajam od 500 miliona dolara i da će Islamabad podmiriti ostatak troškova.

„Vlada nas je uverila da će oni prikupiti ovaj novac putem različitih izvora, uključujući međunarodne finansijske institucije,“  izjavio je zvaničnik iz Pakistana.

Pakistan pati od razarajuće energetske krize, ali SAD kaže da pruža Islamabadu alternativna sredstva kako bi pomogle da izbegnu sankcije.

„U njihovom najboljem interesu je da izbegavaju bilo kakve aktivnosti koje mogu biti sankcionisane, i mi mislimo da mi pružamo bolje načine da se ispune njihove energetske potrebe,“ rekao je u sredu Patrik Ventrel, portparol Stejt departmenta.

Ventrel je takođe rekao da su SAD podržavale velike energetske projekte, uključujući i onaj koji će dodati 900 megavata na električnu mrežu do 2013. godine, što bi pomoglo snabdevanje električnom energijom za procenjenih dva miliona Pakistanaca.

Ali Islamabad je saopštio da će, bez obzira na to, nastaviti sa projektom gasovoda i da planira da proizvodi 20 odsto električne energije iz iranskog gasa.

Energetska kriza zemlje nedavno  je ilustrovana nestankom struje širom zemlje što je trajalo više od dva sata. U postrojanju HUBCO u jugozapadnoj provinciji Balučistan, koje proizvodi 1.200 megavata električne energije dnevno, došlo je do tehničke greške, što je izazvalo „kaskadni efekat“ koji je izazvao da se postrojenja širom zemlje ugase.

Iran ima druge po veličini rezerve gasa na svetu, ali je opterećen zapadnim naftnim embargom zbog kojeg se njegov izvoz sirove nafte prepolovio tokom prošle godine.

Trenutno proizvodi oko 600 miliona kubnih metara dnevno, od čega se gotovo sve potroši u zemlji zbog nedostatka izvoznih sredstava. Njegov jedini inostarni klijent je Turska, koja kupuje oko 30 miliona kubnih metara gasa dnevno.

Postoji značajna podrška u Pakistanu za iranski cevovod.

 „U pojedinim delovima Pakistana, energetska kriza je takva da su potrebna hitna rešenja,“ stoji u tekstu Daily The News.

„Biće teško i bolno ali naša spoljna politika treba da se razvija u regionalnom kontekstu i ako, u kratkom ili srednjem roku to zada Ujka Semu glavobolju, onda neka bude tako.“


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...