Koliko stavarno košta Južni tok!?!

Izvor:   Rojters

Troškovi izgradnje gasovoda Južni tok, na osnovu novih procena, iznose 29 milijardi evra jer u ruskom Gaspromu planiraju da ulože 510 milijardi rubalja u unapređenje svog domaćeg gasovodnog sistema

Iz ruske energetske kompanije Gasprom saopšteno je da će morati da potroše 510 milijardi rubalja (16,9 milijardi dolara) u unapređenje svog domaćeg gasovodnog sistema i za planirani gasovod Južni tok, koji predstavlja podmorsku vezu sa Evropom, što povećava troškove projekta.

Ukupni troškovi za Južni tok - gasovoda koji će prolaziti ispod Crnog mora zaobilazeći Belorusiju i Ukrajinu, preko kojih se trenutno odvija izvoz ruskog gasa u Evropu - sada se procenjuju na 29 milijardi evra (39 milijardi dolara).

Ruski gasni izvozni monopolista ranije je procenio troškove izgradne Južnog toka na 16 milijardi evra.

Zbog spora oko cene gasa između Rusije i Ukrajine tokom zimskih perioda 2006. i 2009. godine dolazilo je do prekida izvoza gasa Evropi, koja za svoje potrebe dobija više od trećine gasa iz Rusije.

Spor se ponovo rasplamsao kada je Ukrajina saopštila da je od kompanije Gasprom dobila račun od sedam milijardi dolara zbog navodnih dugovanja na osnovu dugoročnog ugovora.

Izgradnja Južnog toka, sa podvodnim delom koji se proteže 900 kilometara po dnu Crnog mora, počela je 7. decembra prošle godine. Zvanični početak protoka gasa zakazan je za kraj 2015. godine, sa godišnjim kapacitetom od 15,75 milijardi kubnih metara gasa dok se do 2018. godine očekuje da će puni kapacitet dostići do 63 milijarde kubnih metara gasa, kada će sve četiri paralelne linije biti postavljene.

Mnogi analitičari su dovodili u pitanje potrebu Južnog toka ističući da bi Gasprom trebalo da se koncentriše na pregovore sa Ukrajinom, koja je, posle Nemačke, drugi najveći kupac ove kompanije. Projekat, takođe, gubi na privlačnosti kako potražnja za gasom u Evropi opada, gde je izvoz ruskog gasa tokom prošle godine opao za osam procenata na 138 milijardu kubnih metara.

Analitičari su izjavili da je malo verovatno da će Južni tok dostići svoj planirani kapacitet ako se postigne sporazum sa Ukrajinom. „I dalje sumnjamo u to da će se izgraditi puna linija gasovoda Južni tok. Pre mislimo da će se prva cev, kapaciteta 15 milijardi kubnih metara, izgraditi i da će onda dogovor sa Ukrajinom eliminisati potrebu za izgradnjom naredne tri cevi,“ navode analitičari.

U Gaspromu su rekli da će veći deo investicija u domaćem cevovodu, 232 milijardi rubalja, biti potrošen na povećanje kapaciteta glavne linije transportnog sistema od Ukhte u severnoj Rusiji do Torzhoka, 230 kilometara severno od Moskve.

Partneri Gasproma u projektu Južni tok-francuski EDF, nemačka firma Vinteršal i italijanska grupa Eni – platiće polovinu troškova ali ne i uključivanje domaćeg unapređenja. (jedan dolar=30,18 rubalja=0,7429 evra).


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...